Jump to content

κανω κατι λαθος γιατι να εχω προβλημα


kosmidis

Recommended Posts

λοιπον εχω αρχισει να απογοητευομε.το ενυδριο εχει γινει κοκκινο τα τεστ λενε οτι ολα ειναι καλα,το ph το απογευμα δυο ωρες πριν κλεισουν τα φωτα ειναι 8,30 και τοπρωι πριν φυγω ειναι 7,68 .αλαγες κανω 20λιτρα καθε 30 μερες και 10λιτρα καθε 15 μερες.με νερο ΡΟ οπου οι μετρησεις του νερου ειναι μηδενικες.Τα φωτα ειναι αναμενα για 7 περιπου ωρες.Παραθετω μερικες φωτο.

post-2404-1210247016_thumb.jpg

post-2404-1210247051_thumb.jpg

post-2404-1210247069_thumb.jpg

post-2404-1210247097_thumb.jpg

post-2404-1210247243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θύμισέ μου σε παρακαλώ πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και πόσο καιρό τρέχει από τη στιγμή που σταμάτησες να κάνεις οποιεσδήποτε επεμβάσεις-μετατροπές.

Παρόλο που διακρίνω τρεις τουλάχιστον κυκλοφορητές, δεν μπορώ να αντιληφθώ τον τρόπο κυκλοφορίας του νερού. Μου δείχνει εικόνα στάσιμου νερού.

Κάτω, πίσω μέσα στο βράχο υπάρχει κυκλοφορία?

Τα spray bars σε τι χρησιμεύουν???

Είναι λογικό να έχεις τόση μεγάλη απόκλιση στις τιμές του ΡΗ μεταξύ νύχτας και ημέρας. Αυτό οφείλεται στην υπερβολική απελευθέρωση CO2 από την άλγη, κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Ποιες είναι οι τιμές των φωσφορικών και νιτρικών αλάτων??

Κατ' αρχήν, έχεις εξασφαλίσει (?):

-Σωστή τοποθέτηση των τμημάτων του βράχου, δημιουργώντας κενά.

-Την απρόσκοπτη κυκλοφορία του νερού, ανάμεσα στα τμήματα του βράχου και σε όλες, κατά το δυνατόν περιοχές.

-Την ανατάραξη της επιφάνειας.

-Σωστή φωτοπερίοδο και σωστά Kelvin.

-Κατάλληλο χημικό φίλτρο με καλής ποιότητας ενεργό άνθρακα και αντι-φως.

-Ικανό skimming με ικανότητα συσκευής περίπου τριπλάσια των λίτρων του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε αυτά που λέει ο Νίκος

να έχεις ΚΗ 8+

αν θέλεις πιο δραστικά μέτρα .. σβήσε το φως μέχρι να δεις σημάδια υποχώρησης ..

συνέχισε τις αλλαγές νερού .. μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις αρκετά μεγάλο διάστημα αλλά εσύ θα βγεις νικητής στο τέλος .. αυτό να το έχεις σίγουρο :D

τι uv έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καλα, αν η ροζ αλγη που εχεις ειναι σαν αυτη

http://ealex.aqua-web.org/24.08.2002/pages/akvaario2.htm

http://www.aqualogo.ru/phpbb2/index.php?sh...;ли

post-90-1210259996_thumb.jpg

Αν ειναι αυτο το, να σου γραψω μετα τι μπορεις να κανεις :D

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία .. λες αν αλλάξει Kelvin στο φωτισμό , και περιορίσει το <<μπλε >> να σταματήσει η ανάπτυξη αυτής της αλγης ?

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καλα, αν η ροζ αλγη που εχεις ειναι σαν αυτη

http://ealex.aqua-web.org/24.08.2002/pages/akvaario2.htm

http://www.aqualogo.ru/phpbb2/index.php?sh...;ли

post-90-1210259996_thumb.jpg

Αν ειναι αυτο το, να σου γραψω μετα τι μπορεις να κανεις :D

ναι αυτη ειναι ειμε σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο ειναι 80χ30χ40 Τα φωτα που χρησιμοποιο ειναι Aqua Medic T5 Reef White 10K ,Aqua Medic T5 Reef Blue, Aqua Medic T5 Reef White 15 K, 39 W - 84,9 cm και οι τρεις.

ΚΗ 6

φωσφορικα και νιτρικα αλάτα 0 ???

Τα spray bars τα εβαλα για να μοιρασω την κυκλοφορία????πανω απο αυτον τον βραχο τον οποιο τον καθαρισα με οδοντοβουρτσα γιατι ηταν χαλια.

Η αμμος που υπαρχει ειναι δεν ειναι 2 με 3 ποντους

Στο sump εχει ανθρακα 250-300 γρ.eiheim. 200γρ.αντιφως και κατι αλλα

skimming με red sea prizim νομιζω για 200λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία .. λες αν αλλάξει Kelvin στο φωτισμό , και περιορίσει το <<μπλε >> να σταματήσει η ανάπτυξη αυτής της αλγης ?

δεν ειναι αρκετο για αυτη την αλγη.

Ειναι η χεροτερη αλγη που μπορει να υπαρχει στα ενυδρεια :D

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι

1. Να δωσεις καπου τα ψαρια. Ευτιχως που δεν εχεις κοραλλια! Να μην ταιζεις το ενυδρειο καθολου οσο κανεις θεραπια απο τις αλγες.

2. Να βγαλεις οσο βραχο μπορεις και να το καθαρισεις, μετα να το ξεπλυνεις πολυ καλα. Ολα με το νερο του ενυδρειου, το οποιο μετα θα πεταξεις.

3. οτι μενει απο τις αλγες στο ενυδρειο, θα ρουφιξεις με το σολινακι. Και απο την αμμο, μαζι με λιγη αμμο απο πανω.

Ποτε δεν ξεπλυνουμε αυτι την αλγη με βουρτσα μεσα στο ενυδρειο!! Επειδι καθε μικρο κομματι θα κανει ριζεις αλλου.

4. Να κλισεις το φως για 1-2 μηνες. Να μενει ολο στο σκοταδι.

5.Να βαλεις πολυ αντιφως στο ενυδρειο.

πρωτο το λευκο PhosGuard της Seachem που ειναι για 4-5 μερες, δυο φορες συνεχως. Μετα το σκουρο, τις τουνζε καλυτερα, το Silphos 920.

6. Να εχεις παρα πολυ κυκλοφορια στο ενυδρειο!!!

7.Να δουλευει και UV που εχεις (αν εχεις)

8.Και καλκβασσερ, καλκβασσερ, καλκβασσερ!!! Καθε νυχτα!!!

Αν θελεις, οταν θα κανεις σλλαγες νερου σε αυτο το περιοδο, να ρουφας με σολινακι αλγη που θα εχει μεινει.

Τα ψαρια δεν τρωνε αυτη την αλγη, αλλα την τρωνε καποια ειδη σαλιγκαριων. Πρεπει να παρεις τουρμπο και κανενα αχινο. Θα βαλεις αυτα τα ζωντανα σε κανενα 3 ευδομαδες που θα σταματησεις το λευκο αντιφως.

αυτο το σαλιγκαρι

untitled.bmp

Και καλη τυχη :excl:

Link to comment
Share on other sites

:excl: καλή υπομονή. :D

Πως λέγετε αυτή η άλγη Ναταλία ?

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

:excl: καλή υπομονή. :D

Πως λέγετε αυτή η άλγη Ναταλία ?

Και ποια είναι η αιτία για τον σχηματισμό της ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο ειναι 90 λιτρα .UV RESUN UV-06. EHEIM 2213 clasic με μακαρονι και αστερακι. skimer PRIZM REDSEA.Δουλευουν 2 χρονια τωρα.post-2404-1210405952_thumb.jpgαυτο ειναι το παλιο UV στο οποιο χαλασε η ηλεκτρονικη και την αλαξα αλλα δεν το εχω βαλει γιατι δεν βρισκω λαμπα

post-2404-1210405884_thumb.jpgκαι το σχεδιο απο τα φωτα

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω ότι αυτές οι αλγες εμφανίζονται σε περιβάλλον με νιτρώδη ..

έχουμε την πληροφορία από τον A. Calfo ότι η συσκευές uv μπορεί να γίνουν αιτία εμφάνισης νιτρωδών στο νερό

τα 11 watt λάμπα είναι πολύ μεγάλη για 90 λίτρα νερό

ίσος λοιπόν η uv να σου δημιουργεί το πρόβλημα .. δεν είμαι σίγουρος . :D . σκέψεις κάνω :excl: ..

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η αιτία για τον σχηματισμό της ?

ηρθε με καποιο βραχο, βρηκε καλο περιβαλλον με φως στα 10000Κ, την εκαναν και τεχνητη αναπαραγωγη με τριψημο βουρτσας :D και ετσι πηγε παντου...

Παλια ειχα διαβαζει στο ρεεφσεντραλ για αυτη την αλγη, οταν χαλασε το ενυδρειο του μηνα στον Αλεξς και ειχε γραψει την ονομασια, αλλα δεν βρησκω που ειναι τωρα.

Εγω νομηζω πως ειναι Asparagopsis taxiformis sporophyte stage, αλλα δεν ειμαι και τοσο συγουρη.

(αν ψαχνει κανεις στο ιντερνετ για Asparagopsis taxiformis, προσοχη, πολυ συχνα φωτο για αυτη την ονομασια ειναι απο το Asparagopsis armata :excl: )

Link to comment
Share on other sites

παντος εβαλα 2 τουρμπο και πεθαναν σε 3 μερες και τα δυο μαζι.

θα δοκιμασω να σβησω την 10000Κ και να εχω τις 2 μονο λαμπες να δω τη θα γινη

Link to comment
Share on other sites

βάζε kalkwasser σταγόνες κατά τη διάρκεια της νύχτας ..

αν έχω μεταφράσει σωστά τον Sprung

αυτές οι κόκκινες αλγες ζούνε ως επί το πλείστον σε βαθιά νερά και εκμεταλλεύονται το μπλε φάσμα ακτινοβολίας για να αναπτυχθούν .. αν είναι έτσι πρέπει να κλείσεις όλα τα φώτα

λέει επίσης ο ίδιος ότι η asparagopsis εμφανίζεται εκεί που υπάρχουν διαθέσιμα νιτρώδη ΝΟ2..

Link to comment
Share on other sites

Η απώλεια των σαλιγκαριών με υποψιάζει για υψηλά νιτρικά.

Μπορεί να φταίει και το άστρωτο denitrator (που νομίζω ότι έχεις).

Link to comment
Share on other sites

παντος εβαλα 2 τουρμπο και πεθαναν σε 3 μερες και τα δυο μαζι.

θα δοκιμασω να σβησω την 10000Κ και να εχω τις 2 μονο λαμπες να δω τη θα γινη

Δεν ειναι καιρος ακομα για να βαλεις τα σαλιγκαρια. Πρωτα πρεπει να δουλεψει αντιφως, να περασουν μερικες εβδομαδες, να αρχιζουν να πεθενουν οι αλγες, να δεις τις μετρισεις νερου και μετα βαζεις τα σαλιγκαρια. :D

Πρεπει να παρεις τουρμπο και κανενα αχινο. Θα βαλεις αυτα τα ζωντανα σε κανενα 3 ευδομαδες που θα σταματησεις το λευκο αντιφως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει και το άστρωτο denitrator (που νομίζω ότι έχεις).

το άστρωτο denitrator βγάζει νιτρώδη η υδρόθειο

Link to comment
Share on other sites

NO2 ,NO3 , PO.: μηδενικα .υδρόθειο δεν υπαρχει τουλαχιστον δεν το μυριζω.

Link to comment
Share on other sites

μετράς το νερό του ενυδρείου η το νερό που βγαίνει από το denitrator ?

Link to comment
Share on other sites

μετράς το νερό του ενυδρείου η το νερό που βγαίνει από το denitrator ?

και τα δυο .πριν δυο μηνες ειχε σταματησει το denitrator και μυριζε το υδρόθειο.

τα υλικα (μακαρονι)που ειναι στο φιλτρο πρεπει να τα ανανεονουμε.εχω ενα σακουλακι στο φιλτρο και ενα στο sump

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...