Jump to content

ηλιθιες ερωτησεις του κοσμου!


Recommended Posts

γεια σας.εχω ενα 600λιτρο και ενα 400λιτρο ενυδρειο σε περιπτερο στο κεντρο της δραμας.οι 90 στους 100 με πιανουν κουβεντα περι του χομπι.πολοι με ρωτανε αν τα ψαρια(η εστο τα χρυσοψαρα)εχουν μνημη 3 δευτερολεπτα?και οτι σ αυτο οφηλετε το οτι μεχρι να συνιδητοπιοισουν οτι ειναι μεσα σε γιαλα το ξανα ξεχνανε και γιαυτο δεν μελανχολουν.......... ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑΥΤΟ?εγω παλι δεν το πολυπιστευω.γιατι αν δεν ειχαν μνημη πως,οταν πιανω την τροφη και ανοιγω το καπακι κατευθειαν ολα μαζεβονται εκει να φανε?πως το θυμουνται? μηπος ατο δεν εχει να κανει με μνημη,αλλα με ενστικτο η τιποτε αλλο? ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΥΘΟΣ ΑΥΤΟ?και αν δεν κανω λαθος πρεπει να ακουστικε αυτο σε μια ελληνικη ταινια! ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΡΩΤΑΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ......

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχει πλεον καταρριφθει,μετα απο τελευταιες μελετες και ερευνες...

η μνημη που εχουν τα χρυσοψαρα δεν ειναι 3 δευτερα οπως μεχρι τωρα νομιζαμε,αλλα εχει ολοκληρη διαρκεια ενος μηνα συνολικα..

μπορουν να ξεχωριζουν χρωματα,και περιγραμματα,εχουν αισθηση του πονου,και θυμουνται αυτα που τα ιδια θεωρουν ως σημαντικα....

τεραστιες δηλαδη διαφορες απο οτι νομιζαμε μεχρι τωρα για τα πιο παρεξηγημενα αυτα ψαρια..!!

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου. Μια παρατηρηση. Απο οτι βλεπω εχεις χρυσοψαρα μαζι με αλλα τροπικα ψαρια στο μεγαλο ενυδρειο σου. Δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια είναι πιο έξυπνα από όσο νομίζουμε και όσο μεγαλώνουν γίνονται όλο και πιο έξυπνα.

Αποδειγμένο επιστημονικά και πρακτικά. Όσοι είναι ψαράδες θα γνωρίζουν γιατί μια μικρή τσιπούρα είναι πιο εύκολο να πιαστεί από μια μεγάλη.

Έχουν γίνει υποβρύχιες λήψης και παρατήρησαν τα ψάρια πόσο απερίσκεπτα ορμούν τα μικρά στο αγκίστρι και πόσο έξυπνα συμπεριφέρονται τα μεγάλα στην παρουσία του.

Οι ψαροτουφεκάδες όταν προσπαθούν να πιάσουν ένα ψάρι στην φωλιά του και δεν το καταφέρουν το ψάρι δεν επανέρχεται στην ίδια φωλιά δεν ξεχνάει τον κίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω αλλά μην τα βγάλουμε και αϊνστάιν!

Σίγουρα τα ψάρια "μαθαίνουν" κάποια πράγματα όταν αυτά αφορούν την επιβίωσή τους (είναι το ένστικτο που έχουν όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί). Έτσι είναι λογικό να αντιλαμβάνονται την κίνησή σου με το κουτί της τροφής, γιατί αφορά την τροφή τους. Αλλά δεν θα μάθουν να αλλάζουν και κανάλια στην τηλεόραση, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Η άποψη με το ότι ξεχνούν ότι είναι στη γυάλα και δεν μελαγχολούν είναι ένα ευφηολόγημα, το έχω ακούσει κι εγώ, που κανείς δε θα μάθει ποτέ αν ισχύει. Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κατά την άποψή μου είναι αδύνατο να αξιολογήσεις την ευτυχία ή δυστυχία των ζώων. Σίγουρα καταλαβαίνεις πότε ένα ζώο είναι "καλύτερα" ή "χειρότερα" αλλά οι λέξεις ευτυχία - χαρά - μελαγχολία είναι στην ουσία προβολή των δικών μας συναισθημάτων πάνω στα ζώα.

Τα ζώα που διατηρούμε, φροντίζουμε να τα έχουμε στις καλύτερες δυνατές συνθήκες γιατί έτσι εκδηλώνουμε το σεβασμό μας στη ζωή. Θέλουμε να είναι υγιή και σε καλή κατάσταση γιατί έτσι τα χαιρόμαστε εμείς. Έτσι, το θέμα δεν είναι στην ουσία τι μνήμη έχει το χρυσόψαρο. Πιστεύω ότι ένας υγιής άνθρωπος - αν έχει μνήμη πάνω από 3 δευτερόλεπτα :D θα μελαγχολεί πρώτος αυτός αν το βλέπει σε μια τοσοδούλα γυάλα μέσα στην παρακμή...

Επομένως, δεν είναι ζήτημα μνήμης του χρυσόψαρου αλλά του ιδιοκτήτη του, να τους λες!

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω

Νομιζω οτι το βιντεακι αυτο δεν ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το βιντεακι αυτο δεν ισχυει...

Για δες κι αυτο να μας πεις αν ισχυει?... http://www.youtube.com/watch?v=buQKZOaB6cY...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Για δες κι αυτο να μας πεις αν ισχυει?... http://www.youtube.com/watch?v=buQKZOaB6cY...feature=related

εσυ ξερεις,για πες μας, πως το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπικη μου εμπειρια,επειδη ως λατρης της θαλασσας ασχολουμαι και με ψαροτουφεκο,μου εχει τυχει να δω περκα να προσποιειται οτι ειναι πεθαμενη και τη στιγμη που την πλησιασα για να δω αν οντως ειναι αστραπιαια εξαφανιστηκε.....αρα ειμαι της αποψης οτι τα ψαρια ειδικα οταν ζουν κοντα στον ανθρωπο αναπτυσουν καποιες ικανοτητες......

Έγινε επεξεργασία - gohn1990
Link to comment
Share on other sites

εσυ ξερεις,για πες μας, πως το βλεπεις?

Η αρχικη ερωτηση ηταν αν οντως τα χρυσοψαρα εχουν καποια δευτερολεπτα μνυμης,παρεθεσα αυτα τα βιντεο για να δειξω οτι,οχι μονο κατι τετοιο δεν ισχυει αλλα οτι ειναι και πολυ εξυπνα,οπως ολα τα ζωα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει φιλε 'venom',μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια στο video.

Οπως ειπε και ο gohn 1990 για τις περκες,το ιδιο ακριβως κανουν και οι nimbochromis polistigma που εχω,που ειναι περκοειδη,κανουν τους πεθαμενους,μεχρι και με το πλαι γυρνανε και περιμενουν να περασει κατι μικρο απο μπροστα τους και τοτε δεν το ξαναβλεπεις ποτε πια.

Πιστευω λοιπον οτι και μονο οτι ερχονται κοντα σου οταν πας να τα ταισεις ειναι ενα ειδος εκπαιδευσης και κυριος δειγμα εξυπναδας. :D

Link to comment
Share on other sites

Η αρχικη ερωτηση ηταν αν οντως τα χρυσοψαρα εχουν καποια δευτερολεπτα μνυμης,παρεθεσα αυτα τα βιντεο για να δειξω οτι,οχι μονο κατι τετοιο δεν ισχυει αλλα οτι ειναι και πολυ εξυπνα,οπως ολα τα ζωα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει φιλε 'venom',μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια στο video.

Οπως ειπε και ο gohn 1990 για τις περκες,το ιδιο ακριβως κανουν και οι nimbochromis polistigma που εχω,που ειναι περκοειδη,κανουν τους πεθαμενους,μεχρι και με το πλαι γυρνανε και περιμενουν να περασει κατι μικρο απο μπροστα τους και τοτε δεν το ξαναβλεπεις ποτε πια.

Πιστευω λοιπον οτι και μονο οτι ερχονται κοντα σου οταν πας να τα ταισεις ειναι ενα ειδος εκπαιδευσης και κυριος δειγμα εξυπναδας. :D

Ναι,συμφωνω σε αυτα που λες.Οπως ολα σχεδον τα ψαρια τρωνε απο το χερι σου οπως ακομα και μερικα εντομα κανουν τους πεθαμενους για να αποφυγουν εχθρους.Απλως δεν μπορω να πιστεψω τον κινεζο να τα εχει βαλει σε μια σειρα η οτι το χρυσοψαρο κανει ζιγκ-ζαγκ σε κολονες στο βιντεακι.Ισως εχει 'πειραχτει' το βιντεο με υπολογιστη? :excl:

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Γειτονα Venom,πραγματικα και εγω εντυπωσιαστηκα απο τα video,στα οποια ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια για να φτασουν σε σημειο να κανουν τετοια πραγματα εχουν ταλαιπωρηθει παρα πολυ.....οταν ενας οργανισμος φτανει στα ακρα,γιατι τα ψαρια ειναι και αυτα ζωα με ενστικτα και αναγκες,πιστευω οτι μπορει να κανει τα παντα για να επιβιωσει....ζωντανο παραδειγμα διπλα μας αυτες τις μερες ειναι το τσιρκο....οπως λοιπον βλεπεις τιγρεις,ελεφαντες,ρινοκερους και τοσα αλλα ζωα να εκτελουν ακροβατικα για ενα ''μπισκοτακι'' ετσι και το ψαρι πιστευω οτι καποια στιγμη εξοικιωνεται με την ιδεα, οτι για να φαει πρεπει ''να κανει ζικ-ζακ και να βαλει καλαθι''......

Link to comment
Share on other sites

Γειτονα Venom,πραγματικα και εγω εντυπωσιαστηκα απο τα video,στα οποια ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια για να φτασουν σε σημειο να κανουν τετοια πραγματα εχουν ταλαιπωρηθει παρα πολυ.....οταν ενας οργανισμος φτανει στα ακρα,γιατι τα ψαρια ειναι και αυτα ζωα με ενστικτα και αναγκες,πιστευω οτι μπορει να κανει τα παντα για να επιβιωσει....ζωντανο παραδειγμα διπλα μας αυτες τις μερες ειναι το τσιρκο....οπως λοιπον βλεπεις τιγρεις,ελεφαντες,ρινοκερους και τοσα αλλα ζωα να εκτελουν ακροβατικα για ενα ''μπισκοτακι'' ετσι και το ψαρι πιστευω οτι καποια στιγμη εξοικιωνεται με την ιδεα, οτι για να φαει πρεπει ''να κανει ζικ-ζακ και να βαλει καλαθι''......

Σωστο παραδειγμα που με κανει να το πιστεψω...

:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τους δυο σας,ειμαι κ εγω ΚΑΤΑ της ταλεπορειας των ζωων. :excl: οσο για τα βιντεο αν εχει γινει καποιο ειδος κακοποιησης στα ψαρια σιγουρα δεν

το επικροτω. :D

Link to comment
Share on other sites

μα εννοειται πως δεν πιστευω,εγω προσωπικα,οτι ενα ψαρι μπορει απο μονο του με το που δει το καλαθι να παρει το μπαλακι και να ''σουταρει''.....οπως και με ολα τα αλλα ζωα ''κατι'' εχει προηγηθει.... :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει όμως τα χρυσόψαρα δεν γεννήθηκαν για να παίζουν μπάλα και δεν νομίζω να είναι επιλογή τους. Σίγουρα η εξημέρωση των ζώων είναι σε ορισμένες περιπτώσεις αναγκαία, όταν όμως υφίσταται σοβαρός λόγος και όχι σίγουρα για να προκαλεί γέλιο ή εντυπωσιασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To Videaki με το τσιρκο δεν ισχυει. Τα χρυσοψαρα ειναι ξεκαθαρο πως ειναι copy-paste.

To αλλο με το μπασκετ δεν ξερω μπορει να κατσανε αρκετο χρονο μπροστα απο το ενυδρειο μεχρι να βγει το πλανο. Δεν ειναι απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια του ενυδρειου μπορει με διαφορους τροπους και απο συνηθεια και ενστικτο για την τροφη να μαθουν μερικα "κολπα" και με αυτα σαν κριτηριο να αρχισουν οι υποθεσεις για το αν εχουν νοημοσυνη ή μνημη κλπ.

Ακομα και αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω με το ψαροντουφεκο, για την περκα που εκανε την ψοφια.

Αυτα γινονται συνηθως απο μερικα ψαρια οταν αισθανονται τον κινδυνο να κανουν τα ψοφια ή για να προσελκυσουν αλλα και μετα να τα φανε. (τα εχω δει σε ντοκυμαντερ)

Αυτο που με εκανε ομως να πιστευω οτι τα ψαρια εχουν νοημοσυνη ειναι μια περιπτωση που δεν μπορω να την εξηγησω ως "φυσιολογικη".

Σε ψαρεμα (παλια) για λαβρακια δεν τσιμπαγε τιποτα και ενας πιο εμπειρος ειπε :

- Σβησε το τσιγαρο.

- Γιατι?

- Βλεπουνε την καφτρα σου (ηταν βραδακι) και σε εχουνε καταλαβει.

- Ελα ρε?!!

Κι ομως οταν εσβησε το τσιγαρο αρχισε να τσιμπαει κανονικα.!!!!! :D

ΥΓ τωρα εχω κοψει και το τσιγαρο και το ψαρεμα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...