Jump to content

Ισως 1.000 λιτρα..οι δυσκολιες?


vagosg

Recommended Posts

Σχεδον εχω καταληξει στην αποφαση για 1.000 λιτρα reef. Το μονον που με απασχολει ειναι η αλλαγη νερου. Περαν αυτου ΤΙ ΑΛΛΟ μπορει να ειναι αρκετα δυσκολο και μπορει να μην το εχω λαβει υπ'οψιν μου?

Link to comment
Share on other sites

εκτος ισως απο τα αρχικα χρηματα της επενδυσης σου αγαπητε μου φιλε,υπαρχουν και τα χρηματα της συντηρησης ενος τετοιου θηριου ριφ,που δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητα(ζουμια,δεη κλπ).

αν τα ξεπερασουμε αυτα,θα πρεπει να υπολογισεις σωστα το που και πως θα τοποθετηθει αυτο το θηριο,γιατι μιλαμε για πολυυυυυυ βαρος συνολικα...!!

επισης τελειο θα ειναι να υπαρχει πολυ κοντα στο ενυδρειο υδρευση -αποχετευση για ευνοητους λογους....

δεν μπορω να σκεφθω κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει διπλα αποχετευση...αυτο ειναι το πιο ευκολο. Οσο για τα ζουμια επειδη τωρα χρησιμοποιω τα παντα...χωρις και να χρειαζοντε ολα....στο 1.000 θα περιοριστω στα απολυτως απαραιτητα. Το γεμισμα ειναι ενα προβλημα και το βαρος περιπου 2 τοννοι ειναι ενταξει αλλα περιμενω το τελικο οκ απο εναν στατικο/μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς τη ΔΕΗ. Αυτή είναι το μεγαλύτερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη η αλλαγες νερου ειναι μια ταλαιπωρια... θα χρειαστεις μεγαλη δεξαμενη/βαρελα για να φτιαχνεις το νερο σου και βεβαια θα το φτιαχνεις πανω απο 24 ωρες (λογο ογκου για να διαλυθει καλα το αλατι, να ερθει το Ph κτλ)...εγω εχω μια βαρελα 200 λιτρων που κουβαλαω στο σαλονι οταν ειναι να γεμισω :D

Απο εκει και περα υπαρχουν λιγες ταλαιπωριες στο καθαρισμα των τζαμιων (οταν θελει ξυστρα και οχι μονο μαγνητη) και στη γενικη συντηρηση-καθαριωτητα αλλα πραγματικα αυτα δεν ειναι αξια να σε σταματησουν...

Προχωρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα το προχωρησα...ετοιμαζετε

Link to comment
Share on other sites

1000 ε? Οταν το ετοιμασεις να σου αγορασω μια μασκα για να μπορεις να βλεπεις μεσα :bowdown: περιμενουμε φωτο σταδιακα

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι να έχει τη καλύτερη εξέλιξη :bowdown:

πρόσεξε την υπερχείλιση !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε Βαγγελη το συνεχισες?το κοστος για τα μηχανηματα και το ενυδρειο ποσο ηταν περιπου?

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει διπλα αποχετευση...αυτο ειναι το πιο ευκολο. Οσο για τα ζουμια επειδη τωρα χρησιμοποιω τα παντα...χωρις και να χρειαζοντε ολα....στο 1.000 θα περιοριστω στα απολυτως απαραιτητα. Το γεμισμα ειναι ενα προβλημα και το βαρος περιπου 2 τοννοι ειναι ενταξει αλλα περιμενω το τελικο οκ απο εναν στατικο/μηχανικο.

Αν το κανεις μονος σου τοενυδρειο καλυτερα ειναι να εκμεταλευτεισ το πλατος και οχι τονυψος.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γραψεις τις διαστασεις γιατι π.μ.δεν δεχεσαι και το θεμα με ενδιαφερει αμεσα,σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Oooops, τωρα το ειδα.... 3,00μ*60,50πλάτος*50 ύψος

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι εντυπωσιακο με αυτες τις διαστασεις.. ;)

Καλη αρχη σου ευχομαι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνομαι και εγω να φτιαξω ενα τριμετρο θα ηθελα να μαθω πληροφοριες οπως ποιος στο εφτιαξε? Κοστος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...