Jump to content

Reef παρουσιαση


johnjohn

Recommended Posts

νεαπαρουσιαση

post-3288-1210364300_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου.πολυ χρωμα και σε πολυ καλη κατασταση φαινονται τα κοραλλια σου..!!!

θα περιμενουμε και νες φωτος...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό το σύστημά σου! Συγχαρητήρια!

Την Catalaphylia, πόσο καιρό την έχεις??

Link to comment
Share on other sites

ένα τεράστιο ψάρι δίπλα από το 6line τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ωραιο το Reef σου! Ποσο καιρο "τρεχει" ?

Στεφανε ειναι 2 τα ψαρια εκει. Ενα σαν Blue Chromis και πισω απο αυτο ενα Tang

Link to comment
Share on other sites

ευχαριτσω για τα καλασ σαs λογια το ενυδρειο τρεχει 1.5 χρονο την Catalaphylia τηνεχω 2 μηνεσ θα ηθελα να ρωτησω επειδη διαβαζω διαφορα στο φορουμ οτι στο setap καποιων τα p04 και τα no3 εναι μηδενικα φανταζομαι οτι για να το πετυχουν πρεπει να εχουν 1 εωσ 2 ψαρια να ταιζουν σπανια η να κανουν καθε εβδομαδα 100% αλλαγη νερου εκτοσ εαν υπαρχει αλλη μεθοδοσ το ενυδρειο το τρεχω με 25-40 no3 και 0.25 po4 και εχω πολυ καλη αναπτυξη στα κοραλια αυτα τα μηδενικα νουμερα πωσ τα πετυχαινουν?

post-3288-1210445631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω επειδη διαβαζω διαφορα στο φορουμ οτι στο setap καποιων τα p04 και τα no3 εναι μηδενικα φανταζομαι οτι για να το πετυχουν πρεπει να εχουν 1 εωσ 2 ψαρια να ταιζουν σπανια η να κανουν καθε εβδομαδα 100% αλλαγη νερου εκτοσ εαν υπαρχει αλλη μεθοδοσ το ενυδρειο το τρεχω με 25-40 no3 και 0.25 po4 και εχω πολυ καλη αναπτυξη στα κοραλια αυτα τα μηδενικα νουμερα πωσ τα πετυχαινουν?

κάνεις λάθος .. τα ενυδρεία μπορούν να κρατήσουν μη μετρήσιμες ενδείξεις σε ΝΟ3 και φωσφορικά με δυνατό τάϊσμα ..

φτάνει να έχουν τις προϋποθέσεις

αυτές περιληπτικά είναι

μπόλικος ζωντανός βράχος

βαθύ στρώμα άμμου 12+ εκ

φίλτρο αλγης

δυνατό skimming

sulfur denitrator

η άλλα <<μηχανικά >> μέσα απονιτροποίησης

στο δικό σου ενυδρείο θα ενεργούσα με προσοχή αν ήθελα χαμηλότερες τιμές

, θα έψαχνα να μάθω πώς να κρατήσω την catalaphyllia

Link to comment
Share on other sites

σε γνωστα ανυδρειαδικα μου ειπαν οτι τα οποιδιποτε μηχανηματα η υλικα δεν κανουν τιποτα μονο με αλλαγεσ νερου οβραχοσ ειναι αρκετοσ και να ηθελα να βαλω και αλλο δεν χωραει η αμμοσ ειναι 10 cm για την catalaphyllia περισσοτερα?

Έγινε επεξεργασία - johnjohn
Link to comment
Share on other sites

εδώ μπορείς να διαβάσεις όσα δεν σου είπαν στο pet shop ..

http://www.advancedaquarist.com/issues/august2003/chem.htm

http://reefkeeping.com/issues/2005-06/nftt/index.php

:D

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το site θα ηθελα μια ποιο πρακτικη βοηθεια τα δικα σου no3 πωσ τα μειωνεισ

Link to comment
Share on other sites

φιλε johnjohn

το ενυδρείο μου έχει βράχο 1/10 σε σχέση με τον όγκο του νερού , 3-5 εκ άμμου , skimming , μετά από 8 μήνες με σταθερό βιοφορτίο τα νιτρικά μου μηδενιστήκαν, κάθε ενυδρείο βέβαια δεν ακολουθεί την ίδια πορεία αλλά οι μηχανισμοί είναι ίδιοι , οι αναλογίες αλλάζουν , αυτό σημαίνει ότι βοηθάς το σύστημα σου να αποδώσει τα μέγιστα και αν αυτό δεν είναι αρκετό αρχίζεις τα <κόλπα> , στη περίπτωση σου σταματάς να βάζεις ζωντανά στο ενυδρείο ( μονο xenia βαζεις αν βρεις ) , ταΐζεις σταθερά και περιμένεις κρατώντας τις τιμές σου με αλλαγές νερού όπως κάνεις μέχρι τώρα ,

αυτά τα λέω βασισμένος στη εικόνα που μας παρουσιάζεις ..

μη ξεχνάς ότι τα κοράλλια σου έχουν κατά κάποιο τρόπο εθιστεί σε αυτές τις τιμές και μια σχετικά γρήγορη μεταβολή θα επηρεάσει αρκετά από αυτά ,

Link to comment
Share on other sites

ενα βιολογικο φιλτρο 1500lit./h ποσοζημια κανει?

Link to comment
Share on other sites

ενα βιολογικο φιλτρο 1500lit./h ποσοζημια κανει?

Δεν έχει κανένα νόημα, αφού τα ζωντανά βιολογικά υλικά είναι επαρκή, σωστά τοποθετημένα, με σωστή κυκλοφορία νερού.

Αντίθετα θα σου δημιουργήσει μεγαλύτερη αύξηση των νιτρικών, ενώ η μικροπανίδα των πιο πάνω θα υποστραφεί με αποτέλεσμα τη μείωση της βιολογικής τους απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ενυδρειο ειναι λιγο φορτωμενο με ζωντανα αν βγαλω τοβιολογικο φιλτρο ανατρεψει το συστημα και εχω αλλα προβληματα τα ψαρια τα εχω 1.5 χρονο και δεν θελω να αφαιρεσω κανενα

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ενυδρειο ειναι λιγο φορτωμενο με ζωντανα αν βγαλω τοβιολογικο φιλτρο ανατρεψει το συστημα και εχω αλλα προβληματα τα ψαρια τα εχω 1.5 χρονο και δεν θελω να αφαιρεσω κανενα

Εγώ κατάλαβα ότι δεν έχεις βιολογικό φίλτρο και σκέφτεσαι να προσθέσεις ένα. Δώσε μου πληροφορίες για να καταλάβω σωστά.

Πόσα ψάρια έχεις και σε πόσα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

νεαπαρουσιαση

:excl::excl::D:excl: πανεμορφο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι δεν έχεις βιολογικό φίλτρο και σκέφτεσαι να προσθέσεις ένα. Δώσε μου πληροφορίες για να καταλάβω σωστά.

Πόσα ψάρια έχεις και σε πόσα λίτρα?

εχω 12 ψαρια μεσο ορο 6-7 cm μη μου ζητησησ ονομασιεσ σε 180 l θα ηθελα μια εικονα το set up απο το δικο σου και πωσ κρατασ τισ δικεσ σου τιμεσ χαμηλα?

Έγινε επεξεργασία - johnjohn
Link to comment
Share on other sites

εχω 12 ψαρια μεσο ορο 6-7 cm μη μου ζητησησ ονομασιεσ σε 180 l θα ηθελα μια εικονα το set up απο το δικο σου και πωσ κρατασ τισ δικεσ σου τιμεσ χαμηλα?

Τα ψάρια σου πράγματι είναι υπερβολικά για τον όγκο του ενυδρείου σου. Θα πρέπει να σκεφτείς σύντομα την αναβάθμισή του.

Προσωπικά δεν έχω πολλά ψάρια στο σύστημά μου, το οποίο έχει εδώ και αρκετά χρόνια ισορροπίσει σαν φυσικό σύστημα. Οι επεμβάσεις που κάνω από μέρους μου, είναι οι μηνιαίες αλλαγές νερού και η διατήρηση των χημικών υλικών, πάντα σε ενεργή κατάσταση.

Για τις τιμές των στοιχείων και ιχνοστοιχείων και το ΚΗ, φροντίζει ο καλορυθμισμένος ρηάκτοράς μου, που περιέχει φυσικό αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου πράγματι είναι υπερβολικά για τον όγκο του ενυδρείου σου. Θα πρέπει να σκεφτείς σύντομα την αναβάθμισή του.

Προσωπικά δεν έχω πολλά ψάρια στο σύστημά μου, το οποίο έχει εδώ και αρκετά χρόνια ισορροπίσει σαν φυσικό σύστημα. Οι επεμβάσεις που κάνω από μέρους μου, είναι οι μηνιαίες αλλαγές νερού και η διατήρηση των χημικών υλικών, πάντα σε ενεργή κατάσταση.

Για τις τιμές των στοιχείων και ιχνοστοιχείων και το ΚΗ, φροντίζει ο καλορυθμισμένος ρηάκτοράς μου, που περιέχει φυσικό αραγωνίτη.

αγαπητε νικο αλλαγεσ νερου κανω καθε εβδομαδα 35l και δεν βλεπω ουσιαστικεσ διαφορεσ στα no3 -po4 για το βιολογικο φιλτρο δεν μου απαντησεσ

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό φίλτρο από την στιγμή που έχεις αρκετό βράχο μπορείς να το αφαίρεσης.

Αλλα με προσοχή,να αφαιρείς λίγο βιολογικό υλικό κάθε βδομάδα ώστε ταυτόχρονα να δυναμώνει με βιολογία ο βράχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό φίλτρο από την στιγμή που έχεις αρκετό βράχο μπορείς να το αφαίρεσης.

Αλλα με προσοχή,να αφαιρείς λίγο βιολογικό υλικό κάθε βδομάδα ώστε ταυτόχρονα να δυναμώνει με βιολογία ο βράχο σου.

αυτο που βρισκω στο φιλτρο την βρωμα μετα απο καθαρισμο 2 ευδομαδων μετα την αφαιρεση του φιλτρου θα την αποροφατοσυστημα του βραχου ηθα μαυρισει ο αραγωνιτησ

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βρισκω στο φιλτρο την βρωμα μετα απο καθαρισμο 2 ευδομαδων μετα την αφαιρεση του φιλτρου θα την αποροφατοσυστημα του βραχου ηθα μαυρισει ο αραγωνιτησ

αυτά άμα μένουν στο φίλτρο γίνονται νιτρικά.

Για αυτό υπάρχει και το Skimmer. :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα το παλαιψω

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε νικο αλλαγεσ νερου κανω καθε εβδομαδα 35l και δεν βλεπω ουσιαστικεσ διαφορεσ στα no3 -po4 για το βιολογικο φιλτρο δεν μου απαντησεσ

Το βιολογικό φίλτρο είναι πηγή νιτρικών. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι το σύστημά σου θα αντλεξει χωρίς τεχνητή βιολογία, αφού ο αριθμός και το μέγεθος των ψαριών είναι υπερβολικός για τα 180 λίτρα που διαθέτεις. Εκτός αν προσθέσεις βράχο. Πιθανά όμως μετά να μην υπάρχει χώρος για τα ψάρια σου.

Πρόσεξε το τάισμα να μην είναι υπερβολικό και μην αμελείς τις συστηματικές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...