Jump to content

Bloodwarms και χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Παρακαλώ θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει εάν τροφή bloodwarms συνιστάτε για χρυσόψαρα? Θέλω να έχω λίγη ποικιλία στην τροφή τους και εκτός από τα κλασσικά φυλλαράκια της Tetra (προ το παρών) δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε τα χρυσοψαρα ειναι παμφαγα.δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα,με καμμια ενυδρειακη μαρκα και ειδος τροφης.παντα ομως ταισμα με ρεγουλα και σωστες αλλαγες νερου,και μην ξεχναμε 1 μερα την εβδομαδα ΔΕΝ ταιζουμε καθολου..!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaz,

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου :D Δεν ήξερα για την 1 μέρα κενό ..... Νερό αλλάζω κάθε 1 εβδομάδα 20%-40% και λέω 40% γιατί καμιά φορά ξεχνιέμαι με τη σκούπα βυθού (θέλω να γυαλίζει ο πάτος!!!) και κάνω λίγο παραπάνω ώρα.

Το ενυδρειάκι μου το έχω σε ένα σχετικά φωτεινό δωμάτιο αλλά ήλιος δεν το χτυπάει ποτέ. Το επόμενο βήμα μου είναι να βάλω ένα αληθινό φυτάκι μέσα (εάν μπαίνει και εάν κάνει σε 15λιτρο ενυδρείο). Υπάρχει καμιά συμβουλή για κάτι που να του αρέσει η σκιά?

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

χαρηκα φιλε γιαννη.

εαν με καποιο τροπο μπορεις (ακομη και μεσω πατεντας),να βαλεις εστω και μια λαμπιτσδα,τοτε θα μπορεις να βαλεις καποιο γλαστρακι απο microsorium pteropus,η καποιο ειδος anubias,τα οποια θεωρουνται απο τα ανθεκτικοτερα φυτα,και''σκοτεινοι'' σχετικα τυποι....

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaz,

Στο γραφείο μου έχω μια babyOrb 15lt η οποία έχει στο καπάκι της μια λάμπα αλογόνου 5Watt. Φιλοξενεί ένα χρυσοψαράκι (πολύ ζωηρό και ορεξάτο) οπότε λες να κάνει τη δουλειά? Βέβαια το συγκεκριμένο το έχω λιγότερο από μήνα οπότε μάλλον δεν έχει στρώσει ακόμα οπότε θα πρέπει να περιμένω?

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως λεω...

αν θελεις επιτυχια στο χομπι μας χρειαζεται διαβασμα και υπομονη.

η ανταμοιβη που θα παρεις απο το ενυδρειο σου,θα ειναι γενναια..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχα!!! κάτι τέτοιο εννοείς μάλλον pteropus Να δούμε εάν μπορώ να το βρω στις Σέρρες!!!!

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...