Jump to content

ερωτηση για Co2


Recommended Posts

παιδια ελεγα να αγορασω το πλαστικο κουτακι της sera με τις ταμπλετες του co2.κανουν δουλεια.εχω ενυδρειο 120 λτ με σχετικα ευκολα φυτα και θα ηθελα να τα βοηθησω λιγο στην αναπτυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλη ιδεα...

μπορεις βεβαια να φτιαξεις και μονος σου diy διοξειδιο, με τη μεθοδο μαγιας και ζαχαρης.

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αρθρα που λενε για την κατασκευη του συστηματος που λες αλλα μου εχουν πει οτι ειναι επιφοβο γιατι ουτε μπορεις να ελεγξεισ το ποσοτητα του co2 που αποβαλει αλλα ειναι επιφοβο να παιζει και το μειγμα μεσα στο ενυδρειο :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι επιφοβο γιατι ουτε μπορεις να ελεγξεισ το ποσοτητα του co2 που αποβαλει αλλα ειναι επιφοβο να παιζει και το μειγμα μεσα στο ενυδρειο :D

καθολου επιφοβο γιατι η ποσοτητα που φτιαχνει και στελνει ειναι πολυ μικρη για να κανει την οποιαδηποτε ζημια,εκτος ισως και μονο απο την περιπτωση που εχεις κανει κακη κατασκευη η απροσεξια και φυγει ολο το μειγμα μεσα στο ενυδρειο..!!

εκει ναι,μπορει να σου κανει μεγαλη ζημια.κατα τα αλλα υπαρχουν χιλιαδες χομπιστες ανα τον κοσμο που χρησιμοποιουν αυτον τον τροπο αλλα μεχρι 100-150 λιτρα ενυδρεια.απο εκει και μετα....δεν σε καλυπτει νομιζω σωστα..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ CO2 DIY.

ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ,ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΜΙΣ ΑΚΟΥΑΡΙΟΥΜ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αρθρα που λενε για την κατασκευη του συστηματος που λες αλλα μου εχουν πει οτι ειναι επιφοβο γιατι ουτε μπορεις να ελεγξεισ το ποσοτητα του co2 που αποβαλει αλλα ειναι επιφοβο να παιζει και το μειγμα μεσα στο ενυδρειο :D

Δεν ειναι και τοσο επιφοβο

1) Η ποσοτητα που βγαζει ειναι μικρή.

2) Υπαρχει τροπος αν χρειαστει να μειωσεις την παροχή

3) Το μειγμα υπαρχει περιπτωση να περασει στο ενυδρειο μονο αν το γεμισεις υπερβολικά.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ CO2 DIY.

ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ,ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΜΙΣ ΑΚΟΥΑΡΙΟΥΜ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ?

Βεβαιως και υπαρχουν ατομα στις συναντησεις να σε βοηθήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...