Jump to content

απορια


Recommended Posts

Γεια σε ολους. Εχω ενα ενυδρειο το οποιο μολις το εστρωσα αλλα δεν εχω βαλει ψαρια μεσα ακομα. Το προβλημα μου ειναι με το PH που ειναι σταθερο στο 8.0 αλλα θα ηθελα να το κατεβασω στο 7.2. εκανα ενα πειραμα σε εναν κουβα με 6 λιτρα νερο στο οποιο εριξα 40 σταγονες λεμονιου και κατεβασε το ΡΗ στο 7.2. Μπορω να χρησιμοποιησω το λεμονι και στο ενυδρειο η θα ειναι επιβλαβες για τα ψαρια μου?

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της βρυσης σου εχει pH=8 ?

Γιατι το Κερατσινι, λογικα εχει ιδιο νερο με το Χαιδαρι οποτε pH=7,6. Μηπως εχεις κατι στο ενυδρειο σου που το ανεβαζει? Εχεις μετρησει τη βρυση σου?

Παντως το λεμονι δεν ειναι λυση.

Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Εχω ενα ενυδρειο το οποιο μολις το εστρωσα αλλα δεν εχω βαλει ψαρια μεσα ακομα. Το προβλημα μου ειναι με το PH που ειναι σταθερο στο 8.0 αλλα θα ηθελα να το κατεβασω στο 7.2. εκανα ενα πειραμα σε εναν κουβα με 6 λιτρα νερο στο οποιο εριξα 40 σταγονες λεμονιου και κατεβασε το ΡΗ στο 7.2. Μπορω να χρησιμοποιησω το λεμονι και στο ενυδρειο η θα ειναι επιβλαβες για τα ψαρια μου?

Γείτονα καλησπέρα.Το πατρικό μου σπίτι είναι στο Κερατσίνι,εκεί μαγάλωσα κι εκεί δουλεύω ακόμη.

Καλώς όρισες στο forum.

Πραγματικά εντυπωσιακό αυτό που λες,ούτε το έχω δοκιμάσει αλλά ούτε το 'χω ξανακούσει.

Θα δούμε αν ξέρει κάτι παραπάνω κάποιος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

βασικα μεσα στο ενυδρειο εχω δυο πετρες που τις πηρα απο το pet shop αλλα μου ειπαν οτι κανουν για γλυκο νερο. το ενυδρειο ειναι 54λτ καθαρα οσο για τα ψαρια δεν εχω καταληξει καπου αλλα δεν θα ηθελα να τα επιβαρυνω με το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κανουν για γλυκο νερο δεν λεει απολυτως τιποτα.

Σε γλυκο νερο ζουνε πχ τα μαλαουι που θελουν σκληρο νερο και υψηλο pH και πχ τα ραμιρεζι που θελουν μαλακο νερο και χαμηλο pH.

Για τον ιδιο λογο αν δεν αποφασισεις πρωτα τι ψαρια θα βαλεις (αν και στα λιτρα σου δεν εχεις πολλες επιλογες) δεν εχει νοημα να πειραξεις το pH.

Αν πχ αποφασισεις να βαλεις καποια ζωοτοκα, δεν χρειαζεται (ουτε πρεπει) να κανεις καμια αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια θα μου προτεινατε για τα λιτρα που εχω να βαλω?

αυτο για το PH το ειπα γιατι συμφωνα με οσα εχω διαβασει τα ψαρια γλυκου θελουν κατα μεσο ορο Ph 7.2-7.4

Link to comment
Share on other sites

εγω μενω Κερατσινι και PH εχω 7,4-7,6......

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο την βρυση που μετρησα 7.6 εχω. το προβλημα ειναι η πατεντα με το λεμονι θα επηρεασει τα ψαρια που θα μπουν?

αν ξερει καποιος να απαντησει.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

εγω μενω Κερατσινι και PH εχω 7,4-7,6......

Κι εγω το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι ισχύει οξύ + βάση = άλας + νερό..... Λογικά λοιπόν θα πρέπει να γίνεται η αντίδραση και να αυξάνει η σκληρότητα του νερού.... μια υπόθεση κάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια θα μου προτεινατε για τα λιτρα που εχω να βαλω?

αυτο για το PH το ειπα γιατι συμφωνα με οσα εχω διαβασει τα ψαρια γλυκου θελουν κατα μεσο ορο Ph 7.2-7.4

Σε αυτα τα λιτρα η ευκολη λυση ειναι καποια ζωοτοκα, πλατυ, γκαπυ κλπ

Για το pH σου απαντησα ηδη. Εξαρταται απο τα ψαρια και αυτο που λες ΔΕΝ ισχυει...

και εγω απο την βρυση που μετρησα 7.6 εχω. το προβλημα ειναι η πατεντα με το λεμονι θα επηρεασει τα ψαρια που θα μπουν?

αν ξερει καποιος να απαντησει.

ευχαριστω εκ των προτερων

Αφου η βρυση σου εχει 7,6 σημαινει οτι ή το χαλικι σου ή οι πετρες σου ανεβαζουν το pH και κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να βρεις πιο φταει και να το βγαλεις απο το ενυδρειο. Αν βεβαια αποφασισεις να βαλεις ζωοτοκα δεν χρειαζεται να τα βγαλεις.

Ξαναλεω οτι πρεπει ΠΡΩΤΑ να αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις και μετα να σου πουμε γνωμες. Λύσεις υπάρχουν...

Προσωπικά δεν ριχνω στα ενυδρεια μου λεμονια, ξυδια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...