Jump to content

Γέννα!!!


Recommended Posts

Χαίρεται!

Προσφάτος είχα κάνει ερώτηση στην κατηγορία των ψαριών βηθού για μία γέννα Ancistrus sp.3. Ήταν η πρώτη φορά που μου τύχαινε και μπορώ να πω πως όσοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα βοήθησαν πολύ.

Το θέμα σε αυτό το τόπικ είναι γέννα σε ενυδρείο φίλου μου με αφρικάνες. Και οι δυο μας είμαστε άσχετοι με γέννες, και αν κι εγώ απέκτισα την εμπειρία μίας γέννας, είναι (θεωρώ) άσχετη με αυτή των κιχλιδών.

Το λοιπόν... Σήμερα το πρωί, ανακάλυψε ο φίλος μου πως έχει διάφορα μικρά μεγέθους 1-1,5cm να περιφέρονται ανάμεσα στους βράχους. Δεν γνωρίζουμε ούτε τους γονείς όυτε το πότε γεννήθηκαν.΄

Παρακαλώ πολύ, ενημερώστε μας:

α) Τί στοιχεία θέλετε για να μας πείτε περισσότερα;

β) Σε πρώτη φάση, να τα βάλουμε σε γεννήστρα; Τί τρώνε;;;;

Ενημερωτικά, δεν γνωρίζουμε τα είδη των Αφρικανών που βρίσκονται στο ενυδρείο, ενώ οι συνθήκες νερού είναι:

PH 6.5

Kh 3

Gh 21

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεται τα ειδη που ειναι μεσα στο ενυδρειο, λιγο δυσκολο να σας πουνε τι ειναι τα μικρα.

Η αλλα λυση ειναι να βαλεται καποιες φωτο απο τα μεγαλα και τα μικρά.

Παντως αν πραγματι τα μικρα ειναι 1-1,5 cm πιστευω οτι πρεπει να συνεχισετε να κανετε ακριβως οτι κανετε μεχρι τωρα (οτι και αν ειναι αυτο πχ αλλαγες νερου, ταισμα κλπ) χωρις να αλλαξετε τιποτα στις ρουτινες σας, γιατι κατα τη γνωμη μου τα μικρα ηδη εχουν βρει τον τροπο να επιβιωνουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεται τα ειδη που ειναι μεσα στο ενυδρειο, λιγο δυσκολο να σας πουνε τι ειναι τα μικρα.

Η αλλα λυση ειναι να βαλεται καποιες φωτο απο τα μεγαλα και τα μικρά.

Παντως αν πραγματι τα μικρα ειναι 1-1,5 cm πιστευω οτι πρεπει να συνεχισετε να κανετε ακριβως οτι κανετε μεχρι τωρα (οτι και αν ειναι αυτο πχ αλλαγες νερου, ταισμα κλπ) χωρις να αλλαξετε τιποτα στις ρουτινες σας, γιατι κατα τη γνωμη μου τα μικρα ηδη εχουν βρει τον τροπο να επιβιωνουν...

Να συμφωνήσω με τον Γιώργο.Δεν υπάρχει λόγος να βγάλεται τα μικρά απο το ενυδρείο ,πράγμα οχι και τόσο εύκολο , και συνεχίστε κανονικά.Πιστεύω οπως αναφέρει και ο Γιώργος εχουν βρεί τον τρόπο να επιβιώσουν.Υπάρχουν και τροφές για μικρά ψαράκια που μπορείτε να ζητήσετε απο τα καταστήματα ή τριμμένο φυλλαράκι που δίνεται στα μεγαλύτερα.

Φιλικά Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο φίλος μου δεν κράταγε τις ονομασίες των κιχλιδών του. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 10-15 μικρά. Γενικώς το ενυδρείο είναι πολύ άγριο! Όλες οι Αφρικάνες έχουν και από ένα κουσούρι που έχει προέλθει από τσακωμό. Λόγο των βράχων πιθανόν τα μικρά να την γλυτώσουν. Το περίεργο είναι πως από τις 10 Αφρικάνες που έχει στο ενυδρείο (200L) δεν υπάρχουν 2 όμοια μεταξύ τους ώστε να υπάρξει ζευγάρι. Παρόλα αυτά 2 κιχλίδες (διαφορετικές μεταξύ τους) είναι χωρισμένες στα δύο άκρα του ενυδρείου όπου βρίσκονται τα βράχια με τα μικρά και δίνουν την εντύπωση πως προσέχουν την περιοχή, αφού δεν επιτρέπουν να πλησιάσουν άλλα ψάρια.... Δεν ξέρω, τί να πω;;;

Ερωτήσεις: Οι αφρικάνες είναι ζωοτόκα ή ωοτόκα; Ή αλλάζει από ράτσα σε ράτσα;;; Γενικώς, τρώνε αρτέμια;;; Μήπως ένας συνοδόντης (upsidedown catfish) ~7-8cm είναι κίνδυνος για τα μικρά;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι αφρικάνες είναι ωοτόκες αλλά επωάζουν τα αυγά στο στόμα τους. Όσο για το synodontus τα πάει μια χαρά με τα εν λόγω ψάρια, για τα μικρά όμως ας σου πει κάποιος έμεπιρος του είδους.

Link to comment
Share on other sites

τα 2 ψαρια που προστατευουν τα μικρα ειναι οι γονεις...αν ειναι απο διαφορετικα ειδη ειναι υβρηδια..αν μπορεις ανεβασε καμια φοτο απο τα ενηλικα ψαρια αφου πολλες φορες τα ειδη παρουσιαζουν διμορφισμο(δεν μοιαζουν χρωματικα ας πουμε).πες στον φιλο σου να αλλαξει αυτο το σκηνικο γιατι ταλαιπορει τα ψαρακια και δεν μπορει να δει και τις συμπεριφορες αλλα ουτε και τα χρωματα τους σε ολο τους το μεγαλειο..αρα το θεμα δεν ειναι να σωθουν τα ψαρακια αλλα να γινει το ενυδρειο του ενα σωστο σπιτι για τα ειδη που φιλοξενει.

φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...