Jump to content

Το χρυσόψαρό μου βαριέται;


Recommended Posts

Έστησα πρόσφατα το πρώτο μου ενυδρείο (ένα Juwel Record60 54l) με γλυκό νερό. Μετά από 2 εβδομάδες στρώσιμο και αφού όλες οι μετρήσεις είναι ΟΚ (Ph=7,5, Αμωνία, NO2, NO3 στο 0) έβαλα 2 χρυσοψαράκια.

Το 1 είναι μια χαρά, ενώ το 2ο έχει μαζεμένο το πάνω πτερύγιο και συνήθως αράζει στο βυθό (δείτε και φωτογραφία -συγνώμη για την ποιότητα της εικόνας, το καλύτερο που μπόρεσα). Θα ανησυχούσα, αλλά κάθε φορά που πλησιάζω το ενυδρείο βγαίνει και κόβει βόλτες, όπως και κάθε φορά που υπάρχει αναστάτωση (π.χ. αλλαγή νερού). Στο τάισμα δε βγαίνει πάντα πρώτο και συνήθως προσπαθώ να βρω τρόπο να φάει και το άλλο (πάντα όμως με το πτερύγιο μαζεμένο). Μόλις τελειώσει το τάισμα ή πάψω να είμαι κοντά του ξανά στο βυθό. Αν πάει το άλλο και το παρακουνά, βγαίνει λίγο βόλτα αλλά μετά ξανά στο βυθό! Το άλλο δεν έχει επηρρεαστεί και συνεχίζει χαρούμενο!

Δοκίμασα αλάτι (δεν βοήθησε), ξαναμέτρησα (πάλι όλα ΟΚ), άλλαξα φαγητό (δοκίμασα αρακά και πάλι πρώτο έφαγε), αλλά συνεχίζει την ίδια ρουτίνα. Κάποια ιδέα;

post-7702-1210528674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε εαν το κυνηγαει το αλλο χρυσοψαρο και ειναι στρεσαρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και Σταύρο ευχαριστώ, αλλά οι μετρήσεις είναι ακόμα ΟΚ (ανέβηκε λίγο το Ph στο 8, αλλά υποψιάζομαι από το αλάτι, αμωνία και νιτρικά δεν υπάρχουν, και δεν υπάρχει θέμα με οξυγόνο αφού δεν αναβαίνει επιφάνεια). Το άλλο ψάρι δεν το κυνηγά, αντίθετα αυτό όταν σηκωθεί για φαγητό δεν αφήνει το άλλο να φάει. Νυκτική κύστη λογικά δεν είναι γιατί κινείται άνετα όταν θέλει, κάποια αρρώστια με αυτά τα συμπτώματα δεν βρήκα... τι να πω; heeeeeelp!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Έστησα πρόσφατα το πρώτο μου ενυδρείο (ένα Juwel Record60 54l) με γλυκό νερό. Μετά από 2 εβδομάδες στρώσιμο και αφού όλες οι μετρήσεις είναι ΟΚ (Ph=7,5, Αμωνία, NO2, NO3 στο 0) έβαλα 2 χρυσοψαράκια.

Δυστυχως μεσα σε 2 εβδομαδες το ενυδρειο σου δεν ειναι σε καμια περιπτωση στρωμενο(Πια μεθοδο στρωσιματος ακολουθησες)?Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες οπως με τι τεστ κανεις μετρησεις κ.τ.λ.Γιατι μου φαινεται α

πιθανο οι τιμες Αμωνία, NO2, NO3 να ειναι στο 0.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο για το στρώσιμο στο aquazone (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100) από ότι φαίνεται δεν δουλεύει (τουλάχιστον δεν έχω μπορέσει να το διαβάσω). Διάβασα αγγλικά άρθρα, αλλά ομολογώ μετά το στρώσιμο.

Αυτό που έκανα ήταν αρχικά να ρωτήσω τα petshops. Το 90% μου έλεγαν "τι στρώσιμο; βάλε ψάρια!". :D Τελικά πήγα σε ένα που μίλησε για στρώσιμο (Αθήνα) και τήρησα τυφλά :excl: αυτό που είπε. Έστησα το ενυδρείο, γέμισα με νερό μέσω του φίλτρου και έβαλα την ανάλογη ποσότητα Biotopol. Μετά για 10 ημέρες έβαζα Denitrol. Σε 10 ημέρες μέτρησα αμωνία και Ph και περίμενα άλλη μία εβδομάδα μετρώντας ΝΟ2 και NO3. Μετά (και αφού βγήκαν 0 και τα δύο) άλλαξα τα 2/3 του νερού και έβαλα 2 χρυσόψαρα. (Το petshop μου είχε πει να τα βάλω από την 1η εβδομάδα, αλλά είπα να είμαι 100% σίγουρος). Τα έχω ήδη 10 ημέρες και τώρα το ένα άρχισε τα συμπτώματα που έλεγα.

Για το στρώσιμο έχω ακούσει διάφορα, από "για χρυσόψαρα δεν χρειάζεται καθόλου" μέχρι "πρέπει να το αφήσεις 1 μήνα". Όλα τα petshops στην Πάτρα μου είπαν να μην κάνω στρώσιμο, αλλά ακολούθησα τη συμβουλή ενός φίλου, πήγα στην Αθήνα και έκανα ότι μου είπαν. Αν δεν το έχω στρώσει καλά μπορώ να το ξαναστρώσω; (και τι θα κάνω τα ψαράκια τότε:excl: Αγκρρρρρ :excl::D

Τα tests που χρησιμοποιώ είναι της Sera για Ph, Νο2, Νο3 και Waterlife για Ammonia.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ανήκω στην κατηγορία των αρχαρίων που τα παρατούν σύντομα, αλλά σίγουρα ανήκω στην κατηγορία των εκνευρισμένων αρχαρίων. :D

Νέος στο hobby, πήρα ένα μικρό ενυδρείο για να αρχίσω. Διάβασα λίγο (ομολογώ όχι πολύ) και ξεκίνησα στρώσιμο. Έβαλα 2 χρυσόψαρα γιατί μου είπαν ότι είναι από τα πιο ανθεκτικά και είπα να μην βουτήξω στα βαθειά αμέσως.

Σήμερα 3 εβδομάδες μετά, έχω το πρώτο άρρωστο :excl: και σήμερα διαβάζοντας άλλο thread http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17677 ανακάλυψα ότι το ενυδρείο μου έχει ρεύμα! :D Δυστυχώς κυριολεκτικά!

Από ότι κατάλαβα έχω κάνει σωστά τη διαδικασία στρωσίματος, αλλά δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί και έβαλα νωρίς ψαράκια :excl: (από την άλλη μου είχαν πει να τα βάλω από 4η ημέρα)

Το ένα ψάρι το έβαλα σε μία μικρή γυάλα 2lit :excl: (δυστυχώς είναι η μόνη που έχω) για να μην κολήσει το άλλο... Αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή ευπρόσδεκτη. Το ένα ψαράκι μου τουλάχιστον χαίρει άκρας υγείας!

Link to comment
Share on other sites

συχνες αλλαγες νερου και ελαχιστο ταισμα για αρχη....

κανεις τεστ με υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

δυστυχως αυτο ειναι ενα τιμημα που καλουνται να ''πληρωσουν'' τα ''σκληρα'' χρυσοψαρα οταν και παλι δυστυχως τα βαζουν και στρωνουν με ζωντανα τα ενυδρεια...

σαφως τα ψαρια μπηκανε πολυ γρηγορα,και αν δεν γινεται να τα δωσεις πισω και να στρωσεις το ενυδρειο σου με ζωντανα βακτηρια και τροφη,κανε τουλαχιστον αυτο που σου προτεινα....

θα πρεπει να γινει ο ''κυκλος του αζωτου'',και τοτε θα εχει στρωσει το ενυδρειο σου..

αυτο βεβαια προυποθετει καποιες μερες,μετρησεις και παρατηρηση....

Link to comment
Share on other sites

συχνες αλλαγες νερου και ελαχιστο ταισμα για αρχη....

κανεις τεστ με υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

δυστυχως αυτο ειναι ενα τιμημα που καλουνται να ''πληρωσουν'' τα ''σκληρα'' χρυσοψαρα οταν και παλι δυστυχως τα βαζουν και στρωνουν με ζωντανα τα ενυδρεια...

σαφως τα ψαρια μπηκανε πολυ γρηγορα,και αν δεν γινεται να τα δωσεις πισω και να στρωσεις το ενυδρειο σου με ζωντανα βακτηρια και τροφη,κανε τουλαχιστον αυτο που σου προτεινα....

θα πρεπει να γινει ο ''κυκλος του αζωτου'',και τοτε θα εχει στρωσει το ενυδρειο σου..

αυτο βεβαια προυποθετει καποιες μερες,μετρησεις και παρατηρηση....

Σε ευχαριστώ πολύ! :excl:

Δυστυχώς δεν γίνεται να τα δώσω πίσω και απλά τους εξήγησα πώς έχει η κατάσταση :D και τα αρχίζω δίαιτα. Έδειξαν μάλλον κατανόηση σήμερα που είχαν λιγότερη τροφή. Συνεχίζω μετρήσεις και ελπίζω. Το ένα αναρρώνει αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος, το άλλο χαίρει άκρας υγείας και μου κάνει χαρούλες :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...