Jump to content

Porcupine Fish........


jasonation

Recommended Posts

το σαββατο το μεσημερι μπηκε στο ενυδρειο μου ενα diodon holocanthus(porcupine),το οποιο αλλαξε 2 θεσεις μονο καΙ κατα τα αλλα εμεινε ακινητο,ενω σημερα το μεσημερι το βρηκα πε8αμενο........

το ψαρι ειχε περασει 2-3 μερες στην καραντινα του καταστηματος,ενω οι μετρησεις στο ενυδρειο μου ειναι οκ,καθως εγινε σωστη προσαρμογη!

υπαρχουν αναλογες εμπειριες?τι μπορει να φταιει?εχω ξενερωσει απειρα......... :D:excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

το σαββατο το μεσημερι μπηκε στο ενυδρειο μου ενα diodon holocanthus(porcupine),το οποιο αλλαξε 2 θεσεις μονο καΙ κατα τα αλλα εμεινε ακινητο,ενω σημερα το μεσημερι το βρηκα πε8αμενο........

το ψαρι ειχε περασει 2-3 μερες στην καραντινα του καταστηματος,ενω οι μετρησεις στο ενυδρειο μου ειναι οκ,καθως εγινε σωστη προσαρμογη!

υπαρχουν αναλογες εμπειριες?τι μπορει να φταιει?εχω ξενερωσει απειρα......... :D:excl::excl::excl:

2-3 ημέρες είναι ουσιαστικά ανούσιες για καραντίνα μιάς και μία ασθένεια μπορεί να βρίσκεται στο ψάρι πολλούς μήνες και να εκδηλωθεί σε περιπτώσεις stress και ταλαιπωρίας του ψαριού όπως και στην περίπτωση σου δηλαδή μεταφορά από εξωτερικό-προσαρμογή στο μαγαζί και μεταφορά και προσαρμογή στο ενυδρείο σου.

Προσωπικά το θεωρώ σύνηθες και δέν με παραξενεύει κάτι τέτοιο....

Καλή τύχη με το επόμενο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν γινοταν καλο θα ηταν πριν παρεις ενα ψαρι να πεις του καταστηματαρχη να το κρατησει 20 μερες περιπου για να δεις πως παει. Σιγουρα οταν θα μπει στο ενυδρειο σου μετα απο 20 μερες στο πετ σοπ θα ειναι πολυ καλυτερα απο την περιπτωση σου και θα εχεις αποκλεισει το ενδεχομενο να ειναι ετοιμοθανατο απο την αρχικη μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο ηταν μεγαλη βλακεια μου που πηρα ψαρακι τοσο γρηγορα..... :D

ασχετο θεοφιλε και εγω απο πατρα ειμαι,και σπουδαζω αθηνα.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δειξε καμμια φωτογραφια του ενυδρειου σου :D.

Link to comment
Share on other sites

θα βγαλω το βραδυ στο ποστ που,στη κατηγορια γενικα περι λασσινου :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...