Jump to content

Καινούργιο στο άθλημα


anestis

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Εχει μόλις 1 μήνα που άρχισα να ασχολούμαι με το υπέροχο χόμπυ, και βούτηξα κατευθείαν στα βαθειά. Εχω ένα ενυδρείο 400 lt, και θα γίνει reef. Λόγω του οτι μπήκε στο σαλόνι και παίζει βασικό διακοσμητικό ρόλο, δεν μπορώ να κάνω κατασκευές που θα επηρεάσουν την αισθητική του.Γι αυτό θα περιοριστώ σε μαλακά κοράλια που δεν έχουν τις πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε φώς των σκληρών. Το πρόβλημά μου μέχρι στιγμής είναι οτι δυστυχώς το μαγαζί που το πήρα (με όλον τον εξοπλισμό) δεν έκανε σωστή επιλογή υλικών και εξοπλισμού (με βάση αυτά που έμαθα από το δικό σας φόρουμ αλλά και από άλλο Ελληνικό). Ευτυχώς είμαστε ακόμη στην αρχή (ζωντανά δεν έχουμε), γνώρισα και ένα καινούργιο μαγαζί που μου φάνηκε πολύ σωστότερο, οπότε θα κάνουμε λίγες αλλαγές και ξεκινάμε.

Το ενυδρείο έχει 40 κιλά βράχο και 1,5 με 2 εκατοστά αραγωνίτη. Στηρίζεται σε 2 Eheim 2217, και τα δύο με βιολογικό υλικό, σε ένα εσωτερικό Eheim 2048 και σε ένα σκίμερ Deltec mce 600. Ο φωτισμός είναι απλός με μια λάμπα άσπρη και μια μπλε, στις εργοστασιακές θέσεις του ενυδρείου.

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει οι αλλαγές που θα γίνουν αφορούν:

α) Θα προστεθεί και άλλος βράχος για να αποκτήσουμε καλύτερη βιολογία, ενώ όλο το σύνολο θα ακουμπήσει σε βάση.

β) Θα προστεθεί αραγωνίτης ώστε να πιάσουμε 4 εκ. τουλάχιστον.

γ) Τα 2 2217 θα καταργηθούν, και απλά στο ένα θα μπεί ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορος.

δ) Το εσωτερικό θα φύγει τελείως.

ε) Θα τοποθετηθούν 4 κυκλοφορητές Koralia 4 (4.600 lt/h), οι 2 μπήκαν ήδη και περιμένω τους άλλους 2.

στ) Θα αφαιρεθούν οι εργοστασιακοί λαμπτήρες και θα τοποθετηθούν 6 Τ5 όταν θα μπουν τα κοράλια.

Πιστεύω οτι θα είμαι καλά. Εσείς τι γνώμη έχετε?

post-7711-1210604310_thumb.jpg

post-7711-1210604338_thumb.jpg

post-7711-1210604350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ανεστη καλως ηρθες στο aquazone .

προς το παρον βαλε το σκιμερ να δουλευει γιατι βλεπω ειναι εκτος πριζας.

οσο για τα υπολοιπα ας μιλισουν οι πιο παλιοι+εμπειροι του θαλασινου

υ.γ.ομορφο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!

Είσαι σε καλό δρόμο...Οι αλλαγές που κάνεις είναι σωστές...Αργότερα ίσως περάσεις και σε μία λύση με sump εφ'όσον στο επιτρέπει ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εχει μόλις 1 μήνα που άρχισα να ασχολούμαι με το υπέροχο χόμπυ, και βούτηξα κατευθείαν στα βαθειά. Εχω ένα ενυδρείο 400 lt, και θα γίνει reef. Λόγω του οτι μπήκε στο σαλόνι και παίζει βασικό διακοσμητικό ρόλο, δεν μπορώ να κάνω κατασκευές που θα επηρεάσουν την αισθητική του.Γι αυτό θα περιοριστώ σε μαλακά κοράλια που δεν έχουν τις πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε φώς των σκληρών. Το πρόβλημά μου μέχρι στιγμής είναι οτι δυστυχώς το μαγαζί που το πήρα (με όλον τον εξοπλισμό) δεν έκανε σωστή επιλογή υλικών και εξοπλισμού (με βάση αυτά που έμαθα από το δικό σας φόρουμ αλλά και από άλλο Ελληνικό). Ευτυχώς είμαστε ακόμη στην αρχή (ζωντανά δεν έχουμε), γνώρισα και ένα καινούργιο μαγαζί που μου φάνηκε πολύ σωστότερο, οπότε θα κάνουμε λίγες αλλαγές και ξεκινάμε.

Το ενυδρείο έχει 40 κιλά βράχο και 1,5 με 2 εκατοστά αραγωνίτη. Στηρίζεται σε 2 Eheim 2217, και τα δύο με βιολογικό υλικό, σε ένα εσωτερικό Eheim 2048 και σε ένα σκίμερ Deltec mce 600. Ο φωτισμός είναι απλός με μια λάμπα άσπρη και μια μπλε, στις εργοστασιακές θέσεις του ενυδρείου.

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει οι αλλαγές που θα γίνουν αφορούν:

α) Θα προστεθεί και άλλος βράχος για να αποκτήσουμε καλύτερη βιολογία, ενώ όλο το σύνολο θα ακουμπήσει σε βάση.

β) Θα προστεθεί αραγωνίτης ώστε να πιάσουμε 4 εκ. τουλάχιστον.

γ) Τα 2 2217 θα καταργηθούν, και απλά στο ένα θα μπεί ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορος.

δ) Το εσωτερικό θα φύγει τελείως.

ε) Θα τοποθετηθούν 4 κυκλοφορητές Koralia 4 (4.600 lt/h), οι 2 μπήκαν ήδη και περιμένω τους άλλους 2.

στ) Θα αφαιρεθούν οι εργοστασιακοί λαμπτήρες και θα τοποθετηθούν 6 Τ5 όταν θα μπουν τα κοράλια.

Πιστεύω οτι θα είμαι καλά. Εσείς τι γνώμη έχετε?

:D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα. Τώρα μόλις κατέβασα σε PDF τις οδηγίες για το skimmer, θα τις διαβάσω και θα το βάλω μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην θαλασσινή μας παρέα

Οι επιλογές σου είναι καλές, και με την υλοποίηση των αλλαγών που έχεις σχεδιάσει σύντομα θα έχεις ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως μου είπε και ο alan boy έβαλα σε λειτουργία το σκίμερ. Εχω όμως 2 απορίες σχετικά με τις ρυθμίσεις του.

α)Το cup του σκίμερ για ποιό λόγο ρυθμίζεται σε ύψος και ποιό είναι το κατάλληλο?

β)Πως θα μπορέσω να καταλάβω ποιά είναι η σωστή θέση της βάνας του βεντούρι? Τώρα ακολούθησα τις οδηγίες και την έχω ανοικτή κατά το ήμισυ.

Γενικά μπορεί κάποιος να μου πει κάποια "κόλπα" αυτού του σκίμερ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...