Jump to content

Τα φώτα σας (πλήρες συστημα Co2)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω στη κατοχή μου δισκοενυδρείο 240 λίτρων μερικώς φυτεμένο με πολύ ευκολα φυτά.

Στην προσπάθεια μου να διατηρήσω οσο το δυνατό σταθερότερες συνθήκες για τους αγαπημένους μου φίλους σκεπτομαι για την αγορα ενος συστηματος CO2.

Πόσο περίπου κοστίζει ενα τετοιο συστημα πλήρως εξοπλισμένο?

Αξίζει να προβώ σε μια τετοια αγορά μονο και μονο για να έχω σταθερό ph?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω στη κατοχή μου δισκοενυδρείο 240 λίτρων μερικώς φυτεμένο με πολύ ευκολα φυτά.

Στην προσπάθεια μου να διατηρήσω οσο το δυνατό σταθερότερες συνθήκες για τους αγαπημένους μου φίλους σκεπτομαι για την αγορα ενος συστηματος CO2.

Πόσο περίπου κοστίζει ενα τετοιο συστημα πλήρως εξοπλισμένο?

Αξίζει να προβώ σε μια τετοια αγορά μονο και μονο για να έχω σταθερό ph?

Ευχαριστώ!!!

'confucius'καλησπέρα.

Τιμή ακριβώς δεν γνωρίζω,αν όμως κάνεις την αγορά φρόντισε να πάρεις κάτι αξιόπιστο γιατί σε διαφορετική περίπτωση κυριολεκτικά θα βρείς τον μπελά σου.Αν πάρεις όλο το σύστημα(κάτι που σου προτείνω)υπολόγισε γύρω στα 400 ευρώ.

Τώρα,περισσότερο χρήσιμο θα σου είναι εάν δεν έχεις τον λίγο χρόνο να ασχοληθείς με το ενυδρείο σου σε

καθημερινή βάση και επίσης αν έχεις ευαίσθητα ψάρια όπως π.χ Discus.

Link to comment
Share on other sites

'confucius'καλησπέρα.

Τιμή ακριβώς δεν γνωρίζω,αν όμως κάνεις την αγορά φρόντισε να πάρεις κάτι αξιόπιστο γιατί σε διαφορετική περίπτωση κυριολεκτικά θα βρείς τον μπελά σου.Αν πάρεις όλο το σύστημα(κάτι που σου προτείνω)υπολόγισε γύρω στα 400 ευρώ.

Τώρα,περισσότερο χρήσιμο θα σου είναι εάν δεν έχεις τον λίγο χρόνο να ασχοληθείς με το ενυδρείο σου σε

καθημερινή βάση και επίσης αν έχεις ευαίσθητα ψάρια όπως π.χ Discus.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ph ΓΥΡΩ ΣΤΟ 6,5 ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ CO2 ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΑΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ. ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ph controler ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΣ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7 ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ 20 ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΤΟ ΛΕΠΤΟ. ΚΑΝΕ ΣΥΧΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΒΑΣΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι αξιζει το σταθερο pH, ιδιαιτερα οταν μιλαμε για δισκους.

Χρειαζεσαι

pH controler: περιπου 100-120 €

μπουκαλα: περιπου 50 €

μανομετρα: περιπου 50 €

μαγνητικη: περιπου 50 €

και καποιο τροπο να κανεις διαχυση του co2.

Απο σκληροτητες νερου πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ph ΓΥΡΩ ΣΤΟ 6,5 ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ CO2 ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΑΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ. ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ph controler ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΣ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7 ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ 20 ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΤΟ ΛΕΠΤΟ. ΚΑΝΕ ΣΥΧΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΒΑΣΑΝΑ.

Το να πω οτι καταλαβα τι λες, θα πω ψεματα.

Εχεις μπλεξει μαλακο νερο με pH και controller με φυσαλιδες.

Οταν εχεις controller, ρυθμιζεις την τιμη του pH που θέλεις και τελείωσε.

Τα βασανα ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρηγορες απαντησεις.

ph εχω λιγο πανω απο 7 και δε μπορω να το κατεβασω παρολο που κανω αλλαγες απο αο λογο του οτι μαλλον εχω αεραντλια στο ενυδρειο.

kh 3.

Δεν ξερω ρε παιδια πολυ ακριβα θα κοστισει η ιστορια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρηγορες απαντησεις.

ph εχω λιγο πανω απο 7 και δε μπορω να το κατεβασω παρολο που κανω αλλαγες απο αο λογο του οτι μαλλον εχω αεραντλια στο ενυδρειο.

kh 3.

Δεν ξερω ρε παιδια πολυ ακριβα θα κοστισει η ιστορια!!!

το πεχα το κατεβαζουμε ειτε με τη χρηση τυρφης η με τη χρηση διοξειδιου.η αο το μονο που κανειειναι να μας δινει πεντακαθαρο μαλακο νερο.

για το κοστος,ειναι λογικο να δωσεις καποια χρηματα για να μπορεις να διατηρεις τους βασιλιαδες του γλυκου νερου,αλλιως καλυτερα να στραφεις σε κατι αλλο λιγοτερο δυσκολο στη διατηρηση του ζωντανο οργανισμο αγαπητε φιλε... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το συγκεκριμάνο το γνωρίζει κάποιος?

http://cgi.ebay.co.uk/automatically-ph-met...1QQcmdZViewItem

εγω πρωτη φορα το βλεπω.....

γενικα να προτιμας προιοντα που ειναι ηδη δοκιμασμενα απο χομπιστες..... :buttrock::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...