Jump to content

Ξεκινημα ενος νεου Nano Reef....


venom

Recommended Posts

Χωρις βιασυνη λοιπον ξεκιναω κι εγω το νανο μου.Εχει τοποθετηθει ο αραγωνιτης (ψωφιος)και περιμενω την αλατοτητα να φτασει στα επιθυμητα ποσα ωστε να προσθεσω ζωντανο.Επισης εχω βαλει και την σχαρουλα για τον βραχο.Νομιζω οτι καταλαβαινετε απο τι ειναι... :D

1 koralia,κυκλοφορητης της maxi-jet,αλατι kent,vερο απο Α.Ο

post-4281-1210768662_thumb.jpgpost-4281-1210768678_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άντε με το καλό!

Εύχομαι να αποκτήσει πολλές σελίδες το πόστ σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ.Πιστευω οτι χωρις βιαστικες κινησεις και μελετη εδω θα φτασω στο καλο αποτελεσμα.Το νερο του ενυδρειου 'τρεχει' εδω και 2 βδομαδες μονο με τους κυκλοφορητες.

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι φίλε μου. Το ίδιο έχουμε οπότε μπορώ να φανταστώ τις κινήσεις σου.

Να σου πω όμως κάτι και αν θες με ακούς βέβαια.

1. Το επάνω αριστερά όπως βλέπουμε το ενυδρείο έχει τον κυκλοφορητή του ενυδρείου. Από ότι βλέπω τα έχεις βάλει να χτυπάμε στην επιφάνεια. Πολύ σωστά γιατί θέλεις ανατάραξη. Τον κυκλοφορητή της maxi θα σου πρότεινα αφού σου αρέσει και τον έβαλες εκεί να στρίψεις λίγο την εξαγωγή του να κτυπάει προς την koralia (όχι συγκεκριμένα επάνω της αλλά προ εκείνη την μεριά). Αυτό στο λέω γιατί από ότι το βλέπω κυκλοφορία υπάρχει μόνο στην μια πλευρά (την αριστερή όπως το βλέπουμε) και υστερεί η άλλη. Τώρα αυτά που σου λέω δεν είναι απαραίτητα να τα κάνεις. Απλά σαν σκέψη πιστεύω είναι καλή. Να υπάρχει παντού κίνηση.

2. Η βασουλα είναι πολύ ωραία και θα κάνει πολύ δουλειά στο στήσιμο του βράχου. Για αν θες πιο καλά αποτελέσματα αγόρασε μια κόλα tunze και κόλα τα κομμάτια του βράχου μεταξύ τους. Αν δεν βιάζεσαι σε λίγο θα μου περισσέψει έμενα κόλλα και αν θες σου δίνω αν και έχει μόνο 15 euro.

Άντε καλή συνέχεια καλή υπομονή (εγώ δεν είχα καθόλου) και να μας ενημερώνεις (άλλοι για να σε βοηθάμε και εσύ να βοηθάς εμένα)

:D:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή

με σωστό σχεδιασμό και υπομονή όλα θα πάνε καλά !

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι φίλε μου. Το ίδιο έχουμε οπότε μπορώ να φανταστώ τις κινήσεις σου.

Να σου πω όμως κάτι και αν θες με ακούς βέβαια.

1. Το επάνω αριστερά όπως βλέπουμε το ενυδρείο έχει τον κυκλοφορητή του ενυδρείου. Από ότι βλέπω τα έχεις βάλει να χτυπάμε στην επιφάνεια. Πολύ σωστά γιατί θέλεις ανατάραξη. Τον κυκλοφορητή της maxi θα σου πρότεινα αφού σου αρέσει και τον έβαλες εκεί να στρίψεις λίγο την εξαγωγή του να κτυπάει προς την koralia (όχι συγκεκριμένα επάνω της αλλά προ εκείνη την μεριά). Αυτό στο λέω γιατί από ότι το βλέπω κυκλοφορία υπάρχει μόνο στην μια πλευρά (την αριστερή όπως το βλέπουμε) και υστερεί η άλλη. Τώρα αυτά που σου λέω δεν είναι απαραίτητα να τα κάνεις. Απλά σαν σκέψη πιστεύω είναι καλή. Να υπάρχει παντού κίνηση.

2. Η βασουλα είναι πολύ ωραία και θα κάνει πολύ δουλειά στο στήσιμο του βράχου. Για αν θες πιο καλά αποτελέσματα αγόρασε μια κόλα tunze και κόλα τα κομμάτια του βράχου μεταξύ τους. Αν δεν βιάζεσαι σε λίγο θα μου περισσέψει έμενα κόλλα και αν θες σου δίνω αν και έχει μόνο 15 euro.

Άντε καλή συνέχεια καλή υπομονή (εγώ δεν είχα καθόλου) και να μας ενημερώνεις (άλλοι για να σε βοηθάμε και εσύ να βοηθάς εμένα)

:D:excl::excl:

:excl::D:P:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και καλη τυχη στη συνεχεια.Εγω φιλε θα κανω λιγο ακομα υπομονη........

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο μενα...!!!

ο πιο βασικος συντελεστης επιτυχιας στην αλμυρα ειναι η ΥΠΟΜΟΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα να φτασω την αλατοτητα στο 1025 διοτι ειχε ανεβει στο 1027 μετα απο λαθος μετρημα του συγκεγκριμενου ρεφρακτομετρου!!!! :D

RESUN REFRACTOMETER post-4281-1210935747_thumb.jpg ΜΑΚΡΙΑΑΑΑ!!!!

Πεταχτηκε στα σκουπιδια.Το ανακαλυψα οτι μετραει λαθος μετα απο συγκριση με ενα αλλο ιδιου τυπου ρεφρακτομετρο και ενος αλλου μεταλικου που κοιτας την μετρηση μεσα απο αυτο....το καλο!!!!

Προσθεθηκε και ο ζωντανος αραγωνιτης( CARRIBEAN)...Ο αφρος και η σκονη που αφηνει στην επιφανεια φευγει αργοτερα?

thx παιδια...

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δειχνεις στην φωτο ειναι υδρομετρο δεν εναι ρεφρακτομετρο και δεν ειναι και αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δειχνεις στην φωτο ειναι υδρομετρο δεν εναι ρεφρακτομετρο και δεν ειναι και αξιοπιστο.

Μου το πουλησαν για ρεφρακτομετρο. :D

Link to comment
Share on other sites

Χθες τοποθετηθηκε ο ζωντανος βραχος (nidaloβραχος),το βραδυ ακουγα κατι τσακ-τσακ ελπιζω να μην ειναι αυτο που φανταζομαι! :excl:

Νομιζω σαν λειτουργικοτητα ο βραχος να ειναι καλα στημενος,επισης στο προγραμμα ειναι να βαλω καποια koralia ακομα, μαλλον την nano.Μπηκε αντιφωσφορο και ανθρακας...

Ποτε να βαλω το skimmer σε λειτουργια?απο μετρησεις θα κανω σε καμμια δυο μερες να δω σε τι σταδιο ειμαι.

:D

post-4281-1211219699_thumb.jpg post-4281-1211219721_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια φιλε venom :D , αν και αφησες της Αφρηκανες :excl: βλεπω οτι πηγαινεις μια χαρα :excl: ελπιζω να το κανεις οπως το θελεις ! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια φιλε venom :excl: , αν και αφησες της Αφρηκανες :P βλεπω οτι πηγαινεις μια χαρα :thumbup: ελπιζω να το κανεις οπως το θελεις ! :D

Οι αφρικανες ειναι αδυναμια φιλε Μαριε.Δεν πειραζει θα βλεπω τις δικες σου :D:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Αμε οποτε θελεις :excl: ! Ελπιζω και εγω να καταφερω να φτιαξω ενα δευτερο θαλασσινο ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αμε οποτε θελεις :excl: ! Ελπιζω και εγω να καταφερω να φτιαξω ενα δευτερο θαλασσινο ! :excl:

Αντε ξεκινααααα!!!!

Εχω μαθει πολλα απο εδω Α.Ζ :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα θελω να δω πρωτα το δικο σου :D , αντε να μαθεις γιατι θα χρειαστω βοηθεια ! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα θελω να δω πρωτα το δικο σου :D , αντε να μαθεις γιατι θα χρειαστω βοηθεια ! :excl:

:excl::D:P:excl:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικος :excl: ..

το skimmer μπορεί να ξεκινήσει τη δουλειά τώρα :D ..

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικος :excl: ..

το skimmer μπορεί να ξεκινήσει τη δουλειά τώρα :D ..

Σε ευχαριστω,ειχα διαβασει καπου οτι το skimmer καλο θα ηταν να μην το βαζουμε απο την αρχη για να στρωθει πιο γρηγορα.

Επισης πως ρυθμιζετε?θελει κατι συγκεγκριμενο?οσο πιο ανοιχτη ειναι η βανα αερα τοσο καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...