Jump to content

Nanomed: Ένα Μεσογειακό 80 λίτρων!


Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό γεια σας και πάλι. Το ενυδρείο αυτό είναι η εξέλιξη του Picomed του οποίου την παρουσίαση θα θυμούνται οι παλιότεροι (δυστυχώς οι φωτογραφίες χάθηκαν με το πρόβλημα του server). Το Nanomed είναι ένα Juwel Rekord 80 (80x30x35) καθαρό νερό 55-60 λίτρα. Η ίδια μέθοδος λειτουργίας που δοκιμάστηκε για ένα χρόνο στο μικρό ενυδρείο συνεχίστηκε και εδώ οπότε και παίρνω το θάρρος να κάνω μια παρουσίαση αφού και οι μετρήσεις είναι αρκετά καλές.

Έχουμε λοιπόν το εσωτερικό φίλτρο του Rekord για χημική (άνθρακας Sera και αντιφώσφορο Seachem) και μηχανική (filter wool) φίλτρανση, στο οποίο ο αρχικός κυκλοφορητής των 280 λ/ω αντικαταστάθηκε με αυτόν των 600 λ/ω (αναλόγως «πειραγμένο») που μου περίσσευε από ένα Lido…Το φίλτρο αυτό έχει και εισαγωγή και εξαγωγή στην επιφάνεια του νερού κάτι πολύ σημαντικό αν δεν έχεις skimmer…Στην άλλη άκρη υπάρχει ένας Marea 2400 λ/ω. Σύνολο 3000 λ/ω: περίπου 50 φορές την ώρα τα λίτρα του δηλαδή… Από φωτισμό μια Τ8 18w στα 12000Κ και για ψύξη ανεμιστηράκι 9άρι…Αυτά…

Άμμος, βράχος(ζωντανά, να σπαρταράνε) και άλγη είναι τα πραγματικά φίλτρα του ενυδρείου…Το νερό είναι φυσικό θαλασσινό…

Αλλαγές: νερού 15% κάθε 15 μέρεs, filter wool κάθε 3-4 μέρες, χημικών κάθε 20 μέρες…

Από μετρήσεις NH3, NO2, PO4 μη μετρήσιμα ΝΟ3=10 ppm (τα φωσφορικά με τεστ sera τα υπόλοιπα με API)…Θερμοκρασία 22-23 βαθμοί…

Αρθρόποδα:

Palaemon elegans

Clibanarius erythropus

Pagurus anachoretus

Pisidia bluteli

Μαλάκια:

Chiton olivaceus

Εχινόδερμα:

Ophioderma longicaudum

Arbacia lixula

Paracentrotus lividus

Ψάρια:

Salaria pavo

Tripterygion trypteronotus

Μακροάλγη:

Caulerpa prolifera

Link to comment
Share on other sites

μας έχεις <<στείλει >> με το ενυδρειακι σου γείτονα ..

φτου του !

Tripterygion trypteronotus

απίθανο όνομα , πανέμορφο ψαράκι ..

υποδειγματικό σύστημα ..

άξιο πολλών επαίνων

:D:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το Μεσογειακό σου σύστημα. Σου εύχομαι καλή εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

πωπωπω..επαθα πλακα...!!! σου ευχομαι τα καλυτερα φιλε μου και θα περιμενω και νεες φωτος...!!!

ΣΟΥΠΕΡ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο. :D

Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα (το καλυτερο?) και ομορφοτερα (το ομορφοτερο?) Μεσογειακα που εχω δει!

Εχει μια λιτοτητα που ταιριαζει στον βυθο της Μεσογειου... Καλη συνεχεια!

Μπραβο Μαστρονικο :D

Link to comment
Share on other sites

Το να ακούω καλά λόγια από τόσο μερακλήδες θαλασσινούς μου δίνει κουράγιο και το χρειάζομαι. Εσείς ξέρετε καλύτερα από εμένα τι κόπος και προσοχή χρειάζεται για να ισορροπήσει ένα σύστημα (ακόμα περισσότερο χωρίς skimmer και βιολογικό φίλτρο) και για να βρεθούν κάτοικοι που δεν θα αλληλοφαγώνονται… Κατά τα άλλα έχοντας για πρότυπο τα Μεσογειακά των συναδέλφων ιταλών που διαβάζω και παρακολουθώ με συνέπια θεωρώ ότι είμαι ακόμη στο Νηπιαγωγείο… Από αισθητικής πλευράς πάντως το ενυδρείο θα βελτιωθεί, καθώς θα αντικατασταθούν κάποια κομμάτια βράχου με καλύτερα και πιο όμορφα… Ο καιρός μου τα χάλασε λίγο… Αλλά υπομονή… :D

Σύντεκνε salTasos, το Τripterygion είναι μία ντελικάτη «σαλιάρα» με δύσκολη προσαρμογή. Τις έπεισα πάντως να τρώνε mysis και αρτέμια κατεψυγμένα και έστρωσαν… Έχω δύο τέτοιες και μία salaria pavo (όλα 5 εκατοστών)…Αυτή αν μπορούσε θα έτρωγε και μένα… :excl:

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι την καλυτερη δυνατη εξελιξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια οπως φυσικα και η προηγουμενη σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικο το αλμυρο ενυδρειο σου συντεκνε .

Μακαρι να ειμουν κοντα και να περναγα για ενα καφεδακι .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα με λένε Πάνο και είμαι καινούριος στο "κουρμπέτι". Μένω στο Αιγάλεω Αττικής και δεν έχω καμία εμπειρία απο ενυδρεία οποιουδήποτε τύπου όμως έχω τρέλλα μεγάλη για την θάλασσα και ψαρεύω αρκετά χρόνια. Έχω ένα παραθαλάσσιο εξοχικό το οποίο είναι 100 χλμ από το σπίτι μου και ίσως βοηθήσει στο να βρω υλικό για την αρχή του ενυδρείου(άμμο,βράχος) και μετέπειτα καθότι ψαρεύω εκεί με καλάμι και βάρκα και γνωρίζω ότι υπάρχει θαλάσσιος πλούτος.Το project ενυδρείο μεσογειακού τύπου είναι για εμένα κάτι που τριβελίζει το μυαλό μου πάρα πολλά χρόνια αλλά λόγω ασχετοσύνης δεν το άγγιζα και για αυτό δεν ασχολήθηκα με κανένα άλλο είδος ενυδρείου (γλυκό,υφάλου). Μπαίνοντας στο forum και μετά απο μερικά άρθρα που διάβασα αναθάρρησα και θα το τολμήσω καθότι έχω ασχοληθεί με αρκετά hobbies στην ζωή μου και τα έχω καταφέρει γιατί έχω υπομονή και διαβάζω αρκετά.Το επάγγελμά μου έχει να κάνει με Η/Υ. Πολύ καλό το ενυδρείο σας και είναι στα λίτρα που σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ. Διάβασα κάποια άρθρα στο site το οποίο βρίσκω πολύ καλό και ενημερωμένο. Αυτό όμως που δεν βλέπω να αναφέρει κανείς είναι τα κόστη για μια τέτοια προσπάθεια το οποίο για εμένα είναι πολύ σημαντικό τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε. Οποιαδήποτε πληροφορία για κόστη θα ήταν παρραπάνω απο δεκτή.

Σας ευχαριστώ και αναμένω την απάντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με λένε Πάνο και είμαι καινούριος στο "κουρμπέτι". Μένω στο Αιγάλεω Αττικής και δεν έχω καμία εμπειρία απο ενυδρεία οποιουδήποτε τύπου όμως έχω τρέλλα μεγάλη για την θάλασσα και ψαρεύω αρκετά χρόνια. Έχω ένα παραθαλάσσιο εξοχικό το οποίο είναι 100 χλμ από το σπίτι μου και ίσως βοηθήσει στο να βρω υλικό για την αρχή του ενυδρείου(άμμο,βράχος) και μετέπειτα καθότι ψαρεύω εκεί με καλάμι και βάρκα και γνωρίζω ότι υπάρχει θαλάσσιος πλούτος.Το project ενυδρείο μεσογειακού τύπου είναι για εμένα κάτι που τριβελίζει το μυαλό μου πάρα πολλά χρόνια αλλά λόγω ασχετοσύνης δεν το άγγιζα και για αυτό δεν ασχολήθηκα με κανένα άλλο είδος ενυδρείου (γλυκό,υφάλου). Μπαίνοντας στο forum και μετά απο μερικά άρθρα που διάβασα αναθάρρησα και θα το τολμήσω καθότι έχω ασχοληθεί με αρκετά hobbies στην ζωή μου και τα έχω καταφέρει γιατί έχω υπομονή και διαβάζω αρκετά.Το επάγγελμά μου έχει να κάνει με Η/Υ. Πολύ καλό το ενυδρείο σας και είναι στα λίτρα που σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ. Διάβασα κάποια άρθρα στο site το οποίο βρίσκω πολύ καλό και ενημερωμένο. Αυτό όμως που δεν βλέπω να αναφέρει κανείς είναι τα κόστη για μια τέτοια προσπάθεια το οποίο για εμένα είναι πολύ σημαντικό τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε. Οποιαδήποτε πληροφορία για κόστη θα ήταν παρραπάνω απο δεκτή.

Σας ευχαριστώ και αναμένω την απάντηση σας

Καλησπερα Πανο ευχομαι να φτιαξεις αυτο που θελεις ,στο θεμα η προηγουμενη απαντηση ειναι το 2008 ανοιξε ενα καινουργιο θεμα και ρωτησε οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ άνοιξα καινούριο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...