Jump to content

Πώς να συντηρήσω τη βιολογία σε άδειο ενυδρείο;


Recommended Posts

Γεια σας! :excl:

Ίσως δε μας θυμάστε! Είμαστε η Μαρία και ο Πάνος που πριν κάτι μήνες κάναμε το λάθος-άσχετοι όπως ήμασταν-και βάλαμε σε ένα 30λιτρο ενυδρείο 3 χρυσόψαρα και 2 corydoras. Τελικά δώσαμε τα corys πίσω και κρατήσαμε τα υπόλοιπα (ο Πάνος δεν ήθελε να δώσουμε όλα). Τώρα πια ψοφήσανε όλα δυστηχώς! :excl:

Τώρα θα ήθελα να βάλω έναν μόνο μονομάχο κάνοντας τις εξής αλλαγές:Θα αλλάξω το "παρδαλό" χαλίκι με κάποιο μάλλον σκούρο, θα βγάλω το ψεύτικο φυτό και θα βάλω αληθινά και φυσικά θα αγοράσω και θερμοστάτη (φίλτρο, τεστ κλπ έχω). Όλα αυτά όμως σκοπεύω να τα κάνω σε κανένα μήνα από τώρα.Έλεγα μέχρι τότε να συντηρήσω τη βιολογία του ενυδρείου μου μια που έχει στρώσει (έχω κάνει μετρήσεις και είναι όλα οκ).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1)Να ρίχνω τροφή (από αυτή που είχα για το χρυσόψαρο,τις νιφάδες) μέρα παρά μέρα;

2)Να ανάβω το ενυδρείο κανονικά με το χρονοδιακόπτη όπως πρώτα;

3)Να αλλάζω το νερό κάθε βδομάδα (μια ποσότητα) ή δε χρειάζεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Μαρία :D

Link to comment
Share on other sites

1)Να ρίχνω τροφή (από αυτή που είχα για το χρυσόψαρο,τις νιφάδες) μέρα παρά μέρα;

3)Να αλλάζω το νερό κάθε βδομάδα (μια ποσότητα) ή δε χρειάζεται;

1)..ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΑΙ... :D

2)ναι,μια μικρη ποσοτητα παντα με χρηση αντιχλωριου,θαζ τονωσει ακι θα φρεσκαρει το συστημα σου..

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν μεσα ψαρια η φυτα....δεν βλεπω το λογο να εχει φως.....αν παλι εσυ θελεις να το βλεπεις φωτισμενο.....no problemo.....

αν βαλεις φυτακια αμμεσα,τοτε ενα 10ωρο φωτισμο τον θελεις....

Link to comment
Share on other sites

Για το φως πιστευω ενα 8ωρακι ειναι καλα

*Αναλογα και την δυσκολια των φυτων που θα διαλεξεις.... :D

Πανος......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...