Jump to content

κοστοσ Reef


johnjohn

Recommended Posts

θα ηθελα να κανω μια επισημανση για το κοστοσ των reef oτι μιλαμε στο forum για τα αρχικα εξοδα και δεν λεμε οτι θα χρειαστει και ενα ψυγειο η αναβαθμιση στο φωτισμο κ.λ.π που ειναι κοστοσ γιατι κανεισ δεν θα μεινει στα μ****α κοραλια και απο τισ αναφορεσ πολλων παιδιων με δυσκολια στα οικονομικα με αποτελεσμα την απογοητευση και να τα παρατησουν

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε ολα ειναι σχετικα,οπως σχετικο ειναι και το πορτοφολι,οπως και οι παντοφλιες που τρωει ο καθενας μας απο τη γυναικα του....

αν μπορεις να γινεις πιο ξεκαθαρος σε αυτη σου τη σκεψη,να το συζητησουμε πολυ ευχαριστως.. :D

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε ολα ειναι σχετικα,οπως σχετικο ειναι και το πορτοφολι,οπως και οι παντοφλιες που τρωει ο καθενας μας απο τη γυναικα του....

αν μπορεις να γινεις πιο ξεκαθαρος σε αυτη σου τη σκεψη,να το συζητησουμε πολυ ευχαριστως.. :D

μιλαω για νεα παιδια που δεν τουσ περισσευουν και θελουν να ασχοληθουν με το hobby και απο προσωπικη εμπειρια κανεισ δεν μου ειπε οτι θα χρειαστοωκαι ψυγειο που εκανε 500 euro γιατι με τα ανεμιστηρακια δεν μπορεισ να λειψησ ουτε 5 μερεσ

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω πολλους φιλους μου χομπιστες(μαζι τους και εγω) που δεν διαθετουν ψυκτικο,εχουν βεβαια ριφ οχι χαι-τεκ,αλλα με κοραλλια και οργανισμους σχετικα ευκολους και μπορουνε μια χαρα να τα διατηρουνε χωρις προβληματα...

εξαρταται και παλι τι θελει να κανει ο καθενας...

το θαλασσινο ειναι απο τα κορυφαια σκαλοπατια στο χομπι μας,και σαφως νδεν ειναι για ολους τους χομπιστες γιατι εκτος των χρηματων προυποθετει και καποια εμπειρια....

με λιγα λογια φιλε μου ολα ειναι σχετικα,και με σωστο διαβασμα και αφου κατασταλαξεις για το τι ακριβως θελεις,τοτε μονο θα εχεις επιτυχια,ανεξαρτητως των χρηματων.....

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για νεα παιδια που δεν τουσ περισσευουν και θελουν να ασχοληθουν με το hobby και απο προσωπικη εμπειρια κανεισ δεν μου ειπε οτι θα χρειαστοωκαι ψυγειο που εκανε 500 euro γιατι με τα ανεμιστηρακια δεν μπορεισ να λειψησ ουτε 5 μερεσ

Το προηγούμενο καλοκαίρι την έβγαλα με ανεμιστήρα σπιτιού και έλειψα και 10 μέρες. :D

Σίγουρα το ψυχτικό είναι πολύ καλή λύσει, αλλά από την στιγμή που θα λείψεις υπάρχουν πάρα πολλοί κίνδυνοι για το σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω πολλους φιλους μου χομπιστες(μαζι τους και εγω) που δεν διαθετουν ψυκτικο,εχουν βεβαια ριφ οχι χαι-τεκ,αλλα με κοραλλια και οργανισμους σχετικα ευκολους και μπορουνε μια χαρα να τα διατηρουνε χωρις προβληματα...

εξαρταται και παλι τι θελει να κανει ο καθενας...

το θαλασσινο ειναι απο τα κορυφαια σκαλοπατια στο χομπι μας,και σαφως νδεν ειναι για ολους τους χομπιστες γιατι εκτος των χρηματων προυποθετει και καποια εμπειρια....

με λιγα λογια φιλε μου ολα ειναι σχετικα,και με σωστο διαβασμα και αφου κατασταλαξεις για το τι ακριβως θελεις,τοτε μονο θα εχεις επιτυχια,ανεξαρτητως των χρηματων.....

με το ολα ειναι σχετικα δεν μπορεισ να κατασταλαξεισ και λιγοι ειναι αυτοι που θα κατσουν να διαβασουν με τισ ωρεσ εγω θα ελεγα σε ενα νεο οτι θα ξεκινησεισ με αυτα τα υλικα με αυτο το κοστοσ στο περιπου και οτιαργοτεραθα χρειαστησ και καποια αλλα πραγματα με αυτο το κοστοσ συν τα ζωντανα που θα βαλεισ και αυτο το λεω διοτι στο τελοσ δεν αντεχουν η το φτιαχνουν οχι οπωσ πραγματικα θα ηθελαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...