Jump to content

Mini Nano Reef


machos_si

Recommended Posts

εδω κ καιρο προσπαθω να στησω ενα mini nano reef 30l αλλα ακουγοντας λαθος ατομα δεν γινονταν τιποτα... αλλα ευτυχος χαρη στις συμβουλες του φιλου navy :D καταφερα να το στρωσω!!!! λοιπον στο ενυδρειο εχω 4cm ζωντανη αμμο τις nature's ocean. 4 κιλα ζωντανο βραχο. αλατι βαζω το pro reef τις tropic marine. λογο ελιψεις οσμοσης βαζω νερο βρισης με αντιχλωριο.. skimmer εχω το berlin airlift 60 τις red sea. εχω ενα φιλτρο με ενεργο ανθρακα κ αντιφοσφορο. κ εναν επιπλεον κυκλοφορητη για να εχω αναταραξη. πλεον φιλοξενο στο ενυδριο ενα ζεγαρι Clown Percula ενα Turbo Snail ενας εριμητης κ ενα Blue-Legged Hermit Crab εχω κ ενα πολυποδα αλλα δεν βρισκω πως τον λενε μοιαζει με Colonial anemones αλλα σε αλλο χρωμα..

οι μετρισεις μου ειναι..

sg=1024

ph=8.3

kh=10

gh=10

Mg=1060

ca=640

nh4=0

no3=0

no2=0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα θα μπορουσες να ανεβασεις καποια photo να το χαζεψουμε λιγακι??? :D

Link to comment
Share on other sites

Με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις. Σου προτείνω να αλλάξεις σύμβουλο. Ο NAVY τα έχει χάσει τώρα τελευταία. Θα σου προτείνω τη ΧΡΙΣΤΙΝΑ, η οποία θα σε ενημερώσει ότι το gh είναι αδύνατον να το μετρήσουμε στο θαλασσινό νερό, ότι τα Ca είναι απράδεκτα υψηλό και ότι το Mg είναι απαράδεκτα χαμηλό σε σχέση με το Ca.

Οι συστηματικές και συχνές αλλαγές νερού θα βοηθήσουν να επανέλθουν οι τιμές στα κανονικά επίπεδα.

Περιμένουμε φωτογραφίες και πληροφορίες για την εξέλιξη του μικρού σου συστήματος.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τισ ευχεε σας!!φοτο θα ανεβασω σε λιγακι! για να μην παρω τον navy στον λαιμο μου πρεπει να πω.. οτι το gh με εβαλε μαγαζατορας να το παρω.. τα λαθος ατομα που λεγαμε... επισεις για το mg παρει advantage magnesium τις seachem για να το ανεβασω κ για το ca μου ειπε να βαλω καποιο ευκολο κοραλι ωστε να αποροφησει..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Ψάλτη για την εμπιστοσύνη που έχετε στο πρόσωπο μου. :D:excl::excl:

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά τον NAVY, δεν νομίζω να έχει κάνει τέτοιο λάθος σχετικά με την gh,........ ( και όχι το gh ). :D

Το ότι δεν μπορούμε να την μετρήσουμε στο θαλασσινό νερό το γνωρίζουμε από την Α τάξη. :excl:

Επικοινώνησα με τον NAVY και μου είπε ότι έχει αναφέρει στον .machos si ποιες είναι οι τιμές νερού που πρέπει να έχει στο ενυδρείο του, και τι πρόσθετα θα πρέπει να βάζει, τι αλάτι, πότε να κάνει αλλαγές νερού κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Ψάλτη για την εμπιστοσύνη που έχετε στο πρόσωπο μου. :D:excl::excl:

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά τον NAVY, δεν νομίζω να έχει κάνει τέτοιο λάθος σχετικά με την gh,........ ( και όχι το gh ). :D

Το ότι δεν μπορούμε να την μετρήσουμε στο θαλασσινό νερό το γνωρίζουμε από την Α τάξη. :excl:

Επικοινώνησα με τον NAVY και μου είπε ότι έχει αναφέρει στον .machos si ποιες είναι οι τιμές νερού που πρέπει να έχει στο ενυδρείο του, και τι πρόσθετα θα πρέπει να βάζει, τι αλάτι, πότε να κάνει αλλαγές νερού κ.λ.π.

πολυ σωστα σου ειπε ο navy μου εχει δοσει τις τιμες που πρεπει να εχω! εκεινος μου ειπε αλατι να περνω το pro reef κ για το πρσθετο μαγνισιου εκεινοσ μου το ειπε οποσ κ για ολα τα προσθετα που θα χρειαστω!! κ μιας κ το αναφερουμε

οι μετρισεις που εκανα μολις τωρα σε ca mg ειναι οι εξεις..

ca=580

mg=1150

αρα καλα παμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρω τον navy στον λαιμο μου πρεπει να πω.. οτι το gh με εβαλε μαγαζατορας να το παρω.. τα λαθος ατομα που λεγαμε...

Κυριε Ψάλτη παρακαλώ να ανακαλέσετε καθότι τέτοιου είδος χαρακτηρισμοί επισύρουν ποινική δίωξη :D:excl::excl::excl::D:P

Link to comment
Share on other sites

μερικες φοτο απο το nano μου!! οι τελευταια ειναι η πατεντα για το φως κ το ανεμηστηρακι!!!

post-7383-1210882821_thumb.jpg

post-7383-1210882859_thumb.jpg

post-7383-1210882892_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Ψάλτη παρακαλώ να ανακαλέσετε καθότι τέτοιου είδος χαρακτηρισμοί επισύρουν ποινική δίωξη :D:excl::excl::excl::D:P

Αφού είναι έτσι, δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, παρά να ανακαλέσω.

Ωραίο δείχνει το μικρό σου σύστημα Φίλε macho!

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει καθε πρεπει να αλλαζω τον ανθρακα κ το αντιφωσφορο?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει καθε πρεπει να αλλαζω τον ανθρακα κ το αντιφωσφορο?

αυτο ''παιζει'' αναλογως και το προιον που χρησιμοποιεις....

ανθρακα καθε μηνα,και αντιφωσφορο με βαση το σιδηρο επισης στο μηνα.

αν ομως χρησιμοποιεις αντιφωσφορο με βαση το αλουμινιο,τοτε θελει αρκετα νωριτερα αλλαγη.....

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το phosex τις jbl.. αλλα δεν ξερω με τι ειναι...αν ξερει καποιος θα μου ηταν χρησιμο!!!!!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μπορει κα ποιος να μου πει αν το βραδυ πρεπει να κλεινω τους κυκλοφοριτες?

Link to comment
Share on other sites

μπορει κα ποιος να μου πει αν το βραδυ πρεπει να κλεινω τους κυκλοφοριτες?

ΟΧΙ με την κίνηση του νερού ξεκινά η ζωή μέσα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα! εχει περασει ενας μηνας κ ολα δουλευουν ρολοι δοξα το θεο!!!!!σημερα ωμος παρατηρησα οτι ο ενας clown εχει τσιμπησει τα πτεριγια του αλλου το ενα αρκετα... αλλα ειναι μια χαρα κ οι 2 ζωηροι ζωηροι κ φαγανοι!!!!!! ειναι φυσιολογικο να τσιμπαει το ενα το αλλο?τους εχω αγωρασει μαζι. ηταν στο ιδιο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα!!! ρε παιδια εχω μια απορια το βραδυ πρεπει σβηνουμε τελειως τα φωτα η να αφηνουμε την μπλε αναμενη? γιατι εγω απο την πρωτη μερα τα βραδια αφηνω ενα μπλε φως αναμενο...

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα, μετά από φωτοπερίοδο 12 ωρών, πρέπει να σβήνουν. Το μόνο φως που μπορείς να έχεις, είναι ένα χαμηλής έντασης, για προσομοίωση του φεγγαριού.

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε εντυπωση η κατασκκευή του φωτιστηκού σου.

Δωσε μας καμια λεπτομερια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου εκανε εντυπωση η κατασκκευή του φωτιστηκού σου.

Δωσε μας καμια λεπτομερια

καλησπερα sorry για την καθηστεριση της απαντησης αλλα δεν ειχα δει το post...

η πατεντα δεν ειναι κατι το ιδιετερο κ το σωστοτερο....

λοιπον πηρα ενα ξυλο στις διαστασεις το ενυδρειου κ ανοιξα 5 τρυπες κ με αλουμηνενιες γωνιες το σηκωσα 20cm πανω απο το ενυδρειο κ το στερεωσα στα πλαινα τζαμια! στις 4 εβαλα βασεις απο σποτακια κ εβαλα 4 σποτακια στην αρχη 2 σποτακια με led μπλε 1w το καθενα που τα αναβω το βραδυ. στις αλλες 2 εβαλα 2 κοινα σποτακια 12v 20w το καθενα. κ στην 5η τρυπα στο κεντρο βηδωσα απο κατω ενα αναμηστηρακι 12v απο pc!!! τωρα σκευτομαι να αλλαξω τα κοινα σποτακια 20w με λαμπες φθοριου ωστε να εχω κ καλητερο φως κ λιγοτερη θερμοκρασια!!!

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα ενα ατυχημα με την θερμοκρασια λογο βλακιας του αδερφου μου... ειχε βαλει το air condition να βαραει το ενυδρειο σχεδον μια μερα. κ οι θερμοκρασια μου επεσε στους 17 βαθμους. οταν το ειδα τρελαθηκα τα ψαρια μου ηταν σαν ναρκομενα κ κουτουλαγαν. τους εβαλα ενα μεγαλητερο θερμοστατη κ μετα απο λιγες ωρες η θερμοκρασια ειναι παλι οκ τα ψαρια ειναι μια χαρα κ ζωηρα παλι!!! τα σαλιγκαρια ειναι οκ!!! ο πολυποδας ειναι κλειστος κ δεν ξερω αν ειναι καλα.. αλλα θα περιμενω μεχρι αυριο να δω... αυτο που ειχα κ δεν ξερω τι γινετε ειναι το εξης... βλεπω τον εριμητη στο πατωμα εξω απο το καβουκι το νεκρο.. κ λεω κριμα δεν αντεξε... βγαζω το ν εριμητη εξω.. κ την ωρα που βγαζω το καβουκι το νιωθω να κουνιεται... το ξανα βαζω μεσα κ ο εριμητης ειναι μεσα... πως γινετε να εχω εναν εριμητη μεσα στο ενυδρειο ζωντανο εναν εξω νεκρο ενω εγω ειχα μονο εναν εριμητη?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να αλαξε "πουκαμισο" ο ερημιτης. Αρα αυτό που βλέπεις να ειναι ενας ερημιτης και ενα πουκαμισο.Τα ζωντανα αυτά αποβάλουν το παλιό τους καθώς μεγαλώνουν.

Πρόσεξε για πιθανή ασθενεια μετά απο αυτό το μεγάλο sock στα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

τι εμπειρια? εγκεφαλικο ηταν!!! :) κοντα στις 2-2,5 ωρες εκανε... τελικα πουκαμισο αλλαξε ο εριμητης δικιο εχει ο Νικος. μου το ειπε κ ο Navy!!παντος μεχρι στιγμης ειναι ολα μια χαρα! ανοιξε κ ο πολυποδας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα!! μετα απο 10 μηνες λειτουργειας του mini nano μου αποφασισα να το μεγαλωσω λιγακι κανοντας επισεις κ ενα μικρο sumpaki! θα ηθελα να μου πειτε αν αυτο που εχο στο μυαλο μου ειναι σωστο η αν πρεπει να κανω κατι αλλο κ ο σχεδιασμος το sump ειναι σωστος. ευχαριστω για τις απαντισεις προκαταβολικα!!

sump.bmp

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...