Jump to content

Mini Nano Reef


machos_si

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ενυδρειο θα ειναι γυρο σο 65λ κ το σαμπ γυρο στα 20..οποτε απο δευτερα ξεκιναω την κατασκευη!! θα ανεβασω φωτο συντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο διαμέρισμα που είναι το σκιμερ , καλό θα είναι να φτιάξεις στην αριστερή πλευρά του, ένα μικρό χώρισμα και να βάλεις μέσα ένα σφουγγάρι ή υαλοβάμβακα για να σου μαζεύει την πρώτη βρωμιά.

Στα χωρίσματα που ονομάζεις ( κενό ) βαλε στο πρώτο τον άνθρακα και στο άλλο το αντιφωσφορο .

Η άλγη δεν νομίζω να σου δουλέψει κανονικά όπως θα πρέπει, μέσα στο χώρισμα που είναι ο βράχος και η άμμο, θέλει καλό φωτισμό και καλή κυκλοφορία

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αποστολη? θελει καλο φωτισμο και κυκλοφορία???

Στο refugium το δικο μου εχω και το DSB και βραχο και την αλγη...

Με ενα κυκλοφορητακι πανω στην αλγη και καλο φωτισμο θα κανεις δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μεγαλωσε!!!!!!σημερα το πρωι παραλαβα το νεο μου ενυδρειο!65λ καθαρα! κ αφου εβαλα μια γερη δοση τις παλιας μου αμμου προσθεσα 2 κιλα νεκρη αμμο κ αλλα 3 ζωντανη! κανονταν ενα στρωμα γυρο στα 5cm! μετα εβαλα μια ποσοτητα του παλιου νερου κ μετα το γεμισα με το νερο που ειχα ετοιμασει! εφτοιαξα βαση για τον βραχο κ εβαλα τον βραχο που ειχα κ στο παλιο.μολις το νερο ανεβασε θερμοκρασια εβαλα στο νεο τους σπιτι τους clown μου το συνεργειο καθαρισμου κ τα πολυποδακια μου!!! απο κυκλοφορια εχω ενα εξωτεικο φιτρο τις eheim (2211) κ μια koralia nano! αυριο θα κοληθουν τα τζαμια του sump οστε να μπει κ αυτο σε λειτουργεια! αλλα μεσα σε ολα αυτα εκανα κ μια πατατα.. επηδη δεν ειχα την ξυλοπετρα που θελει το σκιμμερ μου (air berling) της redsea. κ ειχα μια μεγαλητερη αποφασησα να την κοξω με αποτελεσμα να ειμαι σημερα χωρις σκιμμερ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τοση βιασύνη?

Σημερα γεμισες, σημερα ψαρια...

καταλαβαινω οτι εβαλες παλιο βράχο, παλιο νερό... αλλά και πάλι σε ενα καινουργιο περιβαλλον με τοσες ανακαταταξεις δεν θα εβαζα ζωντανα!

Αν μπορεις επεστρεψέ τα στο παλιο τους σπιτι και προσπαθησε ψανα σε λιγο καιρο!

Μην βιαζεσαι τοσο!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο βιασικα..αλλα δεν γινοταν αλοιος.. γιατι για να μπει το νεο ενυδρειο επρεπε να φυγει ο παλιο.. οποτε δεν ειχα που να βαλω τα ψαρακια μου! αλλα ευτυχος ολα πανε μια χαρα! κ τα καμαρια μου ειναι ευτυχησμενα πια!!!!! σημερα ετοιμασα ο sump κ αυριο μπενει κ αυτο σε λειτουργεια!!!! αυριο θα ανεβασω κ φοτο!!!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω το ευχομαι!!!σημερα εφτοιξα το sump το γεμισα με νερο! κ εβαλα το κυκλοφοριτη στην πριζα!αλλα δυστηχος ουτε ο 450l/h οτε ο 750l/h ανεβαζουν το νερο μεχρι πανω (1.5μ).. κ αυριο το πρωι θα δοκημασω εναν 1000l/h κ ελπιζω να δουλεψει με αυτο!!! μπορειε να μου λυσετε μια απορια που εχω? στο sump γιατι βαζουμε αμμο κ βραχο? αφου εχει στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Στο sump προσπαθούμε να χωρισουμε ενα διαμερισμα και να κανουμε το refugium μας. Στο refugium βαζουμε ενα παχύ στρώμα αμμου (12-15εκ) για να δημιουργησουμε DSB. Ο βραχος που βαζουμε ειναι για να εχουμε ακομα καλυτερη βιολογια.

Θα χρειαστείς μεγαλο κυκλοφορητη για να ανεβάσεις το νερό 1,5 μετρα. Τσεκαρε πριν παρεις

Link to comment
Share on other sites

μερικες φοτο απο τον νανο μου! σημερα θα παω να παρω κ αλλο βραχο!γιατι ο παλιος ειναι λιγος!!

κατι επαθε κ δεν μου τις ανεβαζει..

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

μερικες φοτο απο τον νανο μου! σημερα θα παω να παρω κ αλλο βραχο!γιατι ο παλιος ειναι λιγος!!

κατι επαθε κ δεν μου τις ανεβαζει..

Μίκρυνέ τες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται το νανάκι!!!

Θα χρειαστείς περισσότερες κρυψώνες και ίσως κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

απο κρυψωνες θελω κ αλλες σιγουρα.. για κυκλοφορια δεν ξερω...εχω μεσα μια koralia nano κ εξωτερικο φιλτρο eheim 2211 που βαρανε πανω στον βραχο απο διαφορετικες πλευρες.κ εχω κ εναν κυκλοφοριτη που μου ανεβαζει το νερο απο το σαμπ που ανεβαζει 2000λ/ω..φοβαμε μην φοβουντε τα ψαρια αν βαλω κ αλλον κυκλοφοριτη.. ειδη τα ψηλο περνει το κημα... πρεπει να ευχαριστησω κ τον ξαδερφο piramaniac για την βοηθεια!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα εχεις διαβασει και σε αλλα post, η κυκλοφορια δεν ειναι μονο ποσα L/H εχουμε αλλα το ΠΟΥ εχουμε την κυκλοφορια!

Δωσε λίγο βάση στην κυκλοφορια σου, ειναι ιδιετέρως σημαντική!!!

Θα χρειαστεις κι αλλο βράχο, όπως σου ειπανε παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα αλλα 5 κιλα βραχο! κ πλεον εχω 9 κιλα συνολο. θελω λιγο ακομα κ πιστευω να ειμαι κομπλε! κ απο κυκλοφορια πισευ οτι ειμαι ενταξη. δεν ειμαι σιγουρος 100% θα δουμε με τον καιρο!!!επισεισ προσθεσα αλλα 5cm αραγωνητη στο σαμπ για να φτασω τα 10-11cm για να κανω το DSB!! αν κ δεν εχω καταλαβει τι ειναι :thumbup: !! μπορει καποιος να μου πει που ειναι το ποστ που τα εξηγει?

Link to comment
Share on other sites

Το DSB ειναι απλα ενα παχύ στρώμα αραγωνίτη στο βάθος του οποίου σχηματιζονται αναεροβιες συνθηκες. Δηλαδή με δυο λογια, αναπτυσονται αναεροβια βακτήρια που αποικοδομουν συστατικά του νερου που δεν μπορούν να αποικοδομήσουν οι αεροβιοι μικροοργανισμοί του βράχου μας αλλά και του υπόλοιπου συστηματος. ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα αλλα 5 κιλα βραχο! κ πλεον εχω 9 κιλα συνολο. θελω λιγο ακομα κ πιστευω να ειμαι κομπλε! κ απο κυκλοφορια πισευ οτι ειμαι ενταξη. δεν ειμαι σιγουρος 100% θα δουμε με τον καιρο!!!επισεισ προσθεσα αλλα 5cm αραγωνητη στο σαμπ για να φτασω τα 10-11cm για να κανω το DSB!! αν κ δεν εχω καταλαβει τι ειναι :thumbup: !! μπορει καποιος να μου πει που ειναι το ποστ που τα εξηγει?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2496

ρίξε καλό διάβασμα και αυριο έχει διαγώνισμα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...