Jump to content

Valentini Puffer σε 90λιτρα??


phaerimm

Recommended Posts

FE37B5017AAF417290F69383F2E3804AN.jpg

Απο την πρωτ στιγμή που το ειδα το λατρεψα... αλλα θελω να κανω πολυ καλη δουλια με το ριφ μου οπορε δεν μπορω να το βαλω εκει...

Τα καταστηματα του εξωτερικου το πρωτινουν σχεδον ολα για 30 γαλλονια... 1 καταστημα λεει και για 20

εγω θα εχω ενα 90λιτρο ελευθερο και σκεθτομουν οτι τον θελω τον τυπο πανω στο γραφειο μου στο σπιτι...

Γινετε?

οι διαστασεισ ειναι: 48*45*46 . ολικο 100 λιτρα, οφελιμο υπολογιζω 90...

υπαρχει τροπος να μην ειναι σρτιμογμενος? ή να το ξεχασω?

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο ψαρι,ερχεται πολυ συχνα στην ελλαδα,αρα μπορεις αρκετα ευκολα να το πετυχεις σε μικρο εως

πολυ μικρο μεγεθος......εγω εχω δει και βαλεντινη 2εκ. το συγκεκριμενο ψαρι εχει τελικο μεγεθος 10-12εκ,

μεχρι να σου φτασει σε αυτο το μεγεθος μπορεις να φτιαξεις ενα νεο ενυδρειο η να το χαρισεις,αν και κατα την

γνωμη μου σταν 90 λιτρα μια χαρα θα ειναι, ιδως αν το παρεις μικρο!

κατα τον ΤΑΝ,που ειναι ο ειδικος,συμφωνα με αυτα που εχει γραψει στο fish

index, http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=621 μπορεις να το βαλεις και σε

reef ενυδρειο με ρισκο βεβαια!

πολυ καλη επιλογη παντως :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μπορεί να φιλοξενηθεί στα 90 λίτρα που διαθέτεις.Απο τα όμορφα μικρά puffer με χαρακτήρα και συμπεριφορά.

Επειδή έχουν περάσει στο παρελθόν δύο άτομα του είδους θα σου πώ ότι αργά ή γρήγορα σε reef θα χτυπήσει ασπόνδυλα αλλά σε fish only είναι ιδανικό. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις προβλημα να το βαλεις στα 90 λιτρα.Ειναι ψαρι που θα σε κερδισει με την συμπεριφορα του και την εξυπναδα του... :D

Οσον αφορα Valentini και reef εχω να σου πω οτι ειναι απο τα puffer με τα καλυτερα ποσοστα επιτυχιας σε reef αλλα παντα θα υπαρχει το θεμα του ρισκου μιας και καθε ενα ψαρι μπορει να συμπεριφερθει διαφορετικα.Με την λεξη ρισκο αναφερομαι στα ασπονδυλα και οχι στα κοραλλια sps-lps-soft..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Που μπορώ να βρω πληροφορίες γι αυτό το ψάρι....;

Πόσο κάνει ξέρουμε...;

Link to comment
Share on other sites

πολυ οικονομικο ειναι, αναλογα με το μεγεθος παει βαιβεα αλλα το βρικα σε ενα απο τα ακριβα καταστηματα 15 ευρω.

πληροφοριες εδω πολυ χρησιμο σαιτ

αχχχχ και τα 4 90λιτρα ενυδρεια δεν ηρθαν... οποτε το βαλεντινι δεν θα το φιλοξενισω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...