Jump to content

επιλογη εξωτερικου φιλτρου -βοηθεια


AGGE

Recommended Posts

καλησπερα σας..εχω αποφασισει να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο και να βαλω ενα εξωτερικο..τα καθαρα λιτρα ειναι γυρω στα 50 με νορμαλ ιχθυοφορτιση..ειμαι αναμεσα σε eheim 2211,2213 fluval 104, ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις...θα ηθελα να ειναι αξιοπιστο και αθορυβο.. εχω διαβασει για το 2213 οτι ειναι μεγαλο για τα λιτρα μου..μηπως 2211 εινα η χρυση τομη? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα 2213

αθορυβο αθανατο και αν πας και σε μεγαλυτερο ενυδρειο δεν θα εχεις προβλημα.

απ την αλλη αν αυτο ειναι πολυ μακρια τοτε 2211

δεν θα σου προτεινα καμια αλλη μαρκα εκτος απο eheim.

και αν θες και κατι πιο συνχρονο

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d7a...earchparam/2222

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d7a...earchparam/ecco

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Κι εγώ το ίδιο θα σου προτείνω μιας και τα παλιά ΕΗΕΙΜ τα θεωρώ μακράν καλύτερα απ 'όλα τ' άλλα.

Άλλωστε και εγώ 2Χ2215 δουλεύω πολλά χρόνια σαν βιολογικά και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ενα 2211 με βιολογικα φτανει για 50 λιτρα, αφου λες και νορμαλ ιχθυοφορτωση. (Αν και τι να ειναι νορμαλ ιχθυοφορτωση σε τοσο λιγα λιτρα?) :excl:

Αλλα ισχυει και η αμερικανια εδω, "οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο".

Ενα 2213 ειναι ΟΚ, αν δεν εχεις προβλημα στο ενυδρειο γενικα με τη δυνατοτερη ροη νερου.

Μπορουν σε μεγαλυτερο φιλτρο (αν κρατησεις χωρο) να μπουν και αλλα δευτερευοντα υλικα στην πορεια αν χρειαστεις (πχ λιγη τυρφη αν χρειαζεσαι πιο μαλακο νερο). :D

Link to comment
Share on other sites

οκ εστω οτι παμε για eheim..Eheim ecco 2232 incl. Ehfisubstrat pro filling ειναι αρκετα πιο ακριβο( 2ο λινκ)απο 2211και δεν ξερω αν αξιζει..αλλες γνωμες?το ενυδρειο θα ειναι αρκετα φυτεμενο προσεχως..

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ενα 2211 με βιολογικα φτανει για 50 λιτρα, αφου λες και νορμαλ ιχθυοφορτωση. (Αν και τι να ειναι νορμαλ ιχθυοφορτωση σε τοσο λιγα λιτρα?) :excl:

Αλλα ισχυει και η αμερικανια εδω, "οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο".

Ενα 2213 ειναι ΟΚ, αν δεν εχεις προβλημα στο ενυδρειο γενικα με τη δυνατοτερη ροη νερου.

Μπορουν σε μεγαλυτερο φιλτρο (αν κρατησεις χωρο) να μπουν και αλλα δευτερευοντα υλικα στην πορεια αν χρειαστεις (πχ λιγη τυρφη αν χρειαζεσαι πιο μαλακο νερο). :excl:

εχω ηδη παργγειλει αο :D

Link to comment
Share on other sites

delta 66 μηπως γινει πληντυριο το ενυδρειο με 2213?θα παω μαλλον σε ενα ζευγαρι apisto & 6 rummy nose

Link to comment
Share on other sites

αν δεις οτι γινεται αυτο μπορεις να κοψεις τη ροη με τα βανακια

σε 80 λιτρα που το ειχα εγω κανενα προβλημα παντως

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Eheim κλασικα φιλτρα

Σου δινω μερικα λινκς απο αυτο το σοπ που εχει χαρακτηριστικα για να συγκρινεις.

2211

επισης να κοιταξεις και το υψος που σηκωνει το νερο το καθε φιλτρο γιατι αν εχεις ψηλα το ενυδρειο θα χρειαστει ισως να τοποθετησεις το φιλτρο πιο ψηλα. (εχουν κατι υποστηριγματα για αυτη τη δουλεια)

2213

Υπαρχει και καλαθακι για να μπαινουν τα υλικα και να μην ανακατευονται και επισης δυχτακια για τα υλικα τα οποια δεν ειναι απραιτητο οτι δινονται με το φιλτρο.

Οι τιμες που ειδες ειναι χωρις υλικα.

Επισης να κοιταξεις να παρεις με διπλα βανακια.

Link to comment
Share on other sites

Για 50 λιτρα ενυδρειο? :D

κουφο ε? εχω βλεψεις για μεγαλυτερο..μαζευω σιγα σιγα :excl:

Link to comment
Share on other sites

κουφο ε? εχω βλεψεις για μεγαλυτερο..μαζευω σιγα σιγα :excl:

Ε τοτε το 2211 τι θα το κανεις στο μεγαλυτερο?

χαχαχα :D

θα μου πεις και το 13 τι να το κανεις? αλλα μαζι με αλλο (π.χ 2215) κανει δουλιτσα.

Αναλογα ποσο μεγαλυτερο λες κιολας :excl:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα Fluval είναι πολύ καλά φίλτρα και πιο προσφατης τεχνολογίας από τα κλασσικά της Eheim. Εγώ έχω δοκιμάσει το 205 σε ενυδρείο με χελώνες που βρωμίζουν απίστευτα :D και λειτουργούσε άψογα για πάρα πολύ καιρό, μέχρι που το πούλησα. Αν σε ικανοποιεί το 105, είναι και αυτό πολύ καλή περίπτωση κατά την ταπηνή μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε το 2211 τι θα το κανεις στο μεγαλυτερο?

χαχαχα :D

θα μου πεις και το 13 τι να το κανεις? αλλα μαζι με αλλο (π.χ 2215) κανει δουλιτσα.

Αναλογα ποσο μεγαλυτερο λες κιολας :excl:

το μεγαλυτερο που λεω το βλεπω σε βαθος χρονου.. πειτε και αλλες γνωμες ρε παιδια ειμαι σε διλλυμα..καλη φιλτρανση διαβασα οτι θεωρειται 4-5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου..ριχτε..

Link to comment
Share on other sites

για τα λιτρα σου.θα ελεγα η το 2213,η το fluval 105 που ειναι πιο οικονομικο αφου περιλαμβανει εκτος απο τα βανακια και τα υλικα φιλτραρισματος...

Link to comment
Share on other sites

..πανω που κατεληξα σε 2213 βλεπω αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=7062..τελικα τι παιζει ..σε τι να παω 2211 η 2213? :excl:

στην αρχη ,οντως θα σου φανει αυξημενη η ροη.οταν θα στραγγαλισεις τη μια< βανα λιγο,τοτε θα εισαι οκ.

μην ξεχνας επισης οτι στην πορεια το 2213 χανει λιγη απο τη δυναμη του και τη ροη του ετσι κι αλλιως...

απο την αλλη εαν προβεις στην αγορα του μικροτερου του αδελφου(2211),σε περιπτωση μελλοντικης σου αναβαθμισης ενυδρειου,θα σου ειναι ψιλοαχρηστο αφου ειναι πολυ πολυ μικρο εξωτερικο φιλτρο με ακομη μικροτερο καδο.

αυτα απο μενα... :D

Link to comment
Share on other sites

2213 και μπορείς να ελλατώσεις τη ροή όπως σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.. πιθανοτατα αυριο θα παω να παρω το 2213..τι υλικα να αγορασω? να παρω το σετ της eheim για το 2213 (30ευρω) .ή κομματια -κομματια? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σετ, δεν τα γραφεις λιγο πιο αναλυτικα?

Το 13 βγαινει κι αυτο με διπλα βανακια οπως τα μεγαλυτερα?

Θα παρεις και βιολογικο υλικο, εκτος απο σφουγγαρια? (ειναι λιγο ακριβο αλλα κανει πολυ δουλεια).

Απο που θα το παρεις 30€?

(Αν μπορεις στειλε μου ενα σχετικο ΠΜ γιατι ενδιαφερομαι για ενα φιλτρακι)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σετ, δεν τα γραφεις λιγο πιο αναλυτικα?

Το 13 βγαινει κι αυτο με διπλα βανακια οπως τα μεγαλυτερα?

Θα παρεις και βιολογικο υλικο, εκτος απο σφουγγαρια? (ειναι λιγο ακριβο αλλα κανει πολυ δουλεια).

Απο που θα το παρεις 30€?

(Αν μπορεις στειλε μου ενα σχετικο ΠΜ γιατι ενδιαφερομαι για ενα φιλτρακι)

εννoω οτι σε μια συσκευασια περιεχει νομιζω sub start,siporax,μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα (αυτα μονο εχουν 30 ευρω) και ειναι σετ για το 2213....ναι λεω να βαλω βιολογικο καλυτερα δεν ειναι?οσο για βανακια δεν το γνωριζω.. λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα siporax (~1λ) σε μια καλτσα για βιολογικο και για μηχανικο αφησα το 1 απο τα σφουγγαρια που ειχε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα siporax (~1λ) σε μια καλτσα για βιολογικο και για μηχανικο αφησα το 1 απο τα σφουγγαρια που ειχε μεσα.

ο καδος ειναι 3λ λιγα πραγματα δεν εβαλες μεσα?θεωρητικα εχεις ακομα1 και κατι λιτρο..σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αφησα ενα σφουγγαρι στο πατο και το υπολοιπο το γεμισα μεχρι επανω με siporax. Μαλλον δεν ηταν 1λ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...