Jump to content

Καφέ Τριχοειδή Άλγη


Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Επικοινωνώ γιατί έχω ανάγκη την βοήθεια σας ακόμη μία φορά, το ενυδρείο όπως ίσως γνωρίζετε «τρέχει» εδώ και περίπου τρείς μήνες, από μετρήσεις όλα είναι μη μετρήσιμα εκτός από τα Νο3 που παίζω μεταξύ 5 έως 10 στην low range κλίμακα. Δυστυχώς, όπως σε όλα τα ενυδρεία έτσι και στο δικό μου έκανε την εμφάνισή της άλγη, εδώ είναι που θέλω να με βοηθήσετε και να μου πείτε την γνώμη σας. Εδώ και μία εβδομάδα καφέ τριχοειδή άλγη έχει αρχίσει και πυκνώνει σε πολλά σημεία του υφάλου. Το παράδοξο και αυτό που δεν περίμενα είναι σε σημεία με πολύ έντονη ροή να έχω και την μεγαλύτερη έξαρση, οι «τρίχες» μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα και τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκε άλγη πάνω στον αραγωνίτη.

Τα σημειώσω ότι τα φωσφορικά τα κρατάω σε μηδενικά επίπεδα από τον πρώτο καιρό και αλλάζω τον αντιφώσφορο κάθε μήνα παρόλο που οι δείκτες είναι στο μηδέν.

Επισυνάπτω μερικές φωτό, είναι δυσδιάκριτη αλλά αρκετή και δυστυχώς χαλάει όλη την εικόνα του ενυδρείου, το χειρότερο ,φοβάμαι μήπως όλο το σύστημα γίνει καφέ.

Οι κάτοικοι αυτήν την στιγμή από ψάρια είναι δύο maroon clown, και ένα Yellow Tang που φιλοξενείται από εχτές. (ελπίζω να βοηθήσει στην καταπολέμηση του προβλήματος)

Ένα βραχάκι από star polyps και άλλο ένα με μανιτάρια. Τέσσερις γαριδούλες και το συνεργείο καθαρισμού. Κυκλοφορία περίπου χ11000 από 4 κυκλοφορητές.

Να επισημάνω ότι προτιμώ μία λύση χωρίς φάρμακα, αν αυτό βέβαια είναι εφικτό και χωρίς ρίσκο.

Ευχαριστώ

post-6139-1210968718_thumb.jpg

post-6139-1210968742_thumb.jpg

post-6139-1210968760_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να έχεις kh 8+

το kalkwasser κατά τη διάρκεια της νύχτας βοηθά επίσης

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

[/size]Ευχαριστώ,

στις 11/5 'ειχα ΚΗ 6.7 και έριξα superbuffer της Κεντ. Αύριο θα ξαναμετρήσω και αν χρειαστεί θα επεναλάβω.

Το kalkwasser είναι κάποιο ζουμί? δεν το γνωρίζω με βοηθάς λίγο.

καλό ξημέρωμα σε όλους.[/color]

Link to comment
Share on other sites

[/size]

Το kalkwasser είναι κάποιο ζουμί? δεν το γνωρίζω με βοηθάς λίγο.

[/color]

το καλκ ειναι προιον ασβεστιου...

ειναι ασπρη σκονη.

συνηθως αυτο που βρισκεις ειναι της εταιρειας σιτσεμ..

χριζει απολυτης προσοχης στην χρηση του γιατι ανεβαζει ιδιαιτερως ευκολα και γρηγορα το πεχα,οποτε χρειαζεται μεγαλη προσοχη απο το χομπιστα...

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά στις φωτογραφίες, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα σοβαρό. Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να κάνει τον κύκλο της και να εξαφανιστεί, εφόσον οι παράμετροι του νερού είναι σωστοί και σταθεροί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

το πρόβλημα δεν είναι και πολύ σοβαρό και αυτό είναι αλήθεια (προς το παρών), όπως έχω προαναφέρει υπάρχει εξάπλωση και η ανησυχία μου είναι μην φτάσει σε επίπεδα δύσκολα αναστρέψιμα. Έχω διαβάσει σε παλιότερα posts για την ραγδαία εξάπλωση και τη δυσκολία αντιμετώπισης της, δεν θα ήθελα να παλεύω μήνες για να λύσω το πρόβλημα και γι αυτό αποτάθηκα σε σας.

Θα κάνω ότι μου είπατε και θα επανέλθω για να σας ενημερώσω για την όποια εξέλιξη.

Καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Diatoms είναι ίσως το πιο συνηθισμένο είδος άλγης που παρατηρείται σε ενυδρεία στο τέλος του κύκλου.

Είναι μια εύκολα ελεγχόμενη άλγη όταν έχουμε στο ενυδρείο σαλιγκάρια. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...