Jump to content

Θεραπεία και απορίες...


Recommended Posts

Μετά από το θάνατο ενός guppy και τα σημάδια ασθενείας ενός δεύτερου αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία με melafix και pimafix. Διάβασα πως η θεραπεία διαρκεί 7 ημέρες. Έχω όμως κάποιες απορίες:

1) Κατά τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να έχω κλειστό το φως;(Έτσι μου είπαν σε κάποιο petshop)

2) Μετά το πέρας της θεραπείας πρέπει να κάνω αλλαγή νερού κατά 50% και να βάλω άνθρακα στο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το θάνατο ενός guppy και τα σημάδια ασθενείας ενός δεύτερου αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία με melafix και pimafix. Διάβασα πως η θεραπεία διαρκεί 7 ημέρες. Έχω όμως κάποιες απορίες:

1) Κατά τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να έχω κλειστό το φως;(Έτσι μου είπαν σε κάποιο petshop)

2) Μετά το πέρας της θεραπείας πρέπει να κάνω αλλαγή νερού κατά 50% και να βάλω άνθρακα στο φίλτρο;

απαντησεις..

1)δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο...

2)σαφως καλο ειναι να γινει αλλαγη νερου παντα με χρηση αντιχλωριου,και οσο αφορα τουλαχιστον το μελαφιξ που το γνωριζω,και ειναι 100% φυσικο προιον δεν χρειαζεται η χρηση ανθρακα...(δεν πειραζει την βιολογια..)για το αλλο ,δεν εχω αποψη,καθως δεν εχει τυχει να το χρησιμοποιησω ποτε μου.. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...