Jump to content

Υποστρωμα, φυτά και Ramirezi!


Recommended Posts

Όπως είπα και στο καλωσόρισμα, έχω ένα ενυδρείο 60*30*30 και θα ήθελα να φιλοξενήσω "μικροκιχλίδες".Οι αγαπημένες μου είναι τα ramirezi.Και οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Χωράει ένα ζευγαράκι ramirezi στα λίτρα μου?Θα έχουν χώρο να δραστηριοποιηθούν?

2. Έχω εντοπίσει 2 φυτά vallisneria spirulus tiger και anubia (ποια ακριβώς δεν ξέρω ακόμα). Ταιριάζουν τα συγκεκριμένα φυτά με τα ramirezi?

3. Αν ναι, για τα φυτά αυτά χρειάζομαι και υπόστρωμα εκτός από χαλίκι σκέτο?Η μπορώ να αρκεστώ σε χαλίκι ύψους 5 εκατοστών και να προσθέτω ταμπλέτες για λίπανση?Επίσης χρειάζομαι και Co2 για τα φυτά αυτά?

(Έχω διαβάσει σχετικά τόπικς αλλά θα ήθελα να τα ρωτήσω και μαζεμένα για πιο σίγουρα και για την συμβατότητά τους με ramirezi)

Αν βέβαια τελικά ΄δεν έχώ κάνει καθόλου καλή επιλογή αν έχει τη διάθεση κάποιος ας μου προτείνει συνδυασμό μικροκιχλίδας με κάποια μη απαιτητικά φυτα για αρχάριους!

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν και κατα τη γνωμη μου το ενυδρειο σου κρινεται καπως μικρο και χριζει αναλογης εμπειριας απο το χομπιστα,εντουτοις θα μπορουσες να βαλεις αν οχι ραμιρεζι,(τα οποια ειναι πολυ ευαισθητα σε συνθηκες νερου,και καλυτερα το ενυδρειο να τρεχει πολυ καιρο για να μπορει να τα φιλοξενησει με επιτυχια..)

θα σου συνιστουσα ισως ενα ζευγαρακι απιστογραμμα κακατοειδες,η ακομη καλυτερα και ενα ζευγαρι κριμπενσις,τα οποια ειναι και πολυ ομορφα και αρκετα σκληρα..

απο φυτα-ντεκορ,θα προτιμουσα αρκετη java moss,και κανα 2καρυδες για φωλιες...και πανεμορφο σαν φυσικο θεαμα και`αρκετα λειτουργικο αφου θα δημιουργησεις φυσικες κρυψωνες για τα ψαρια σου...

Link to comment
Share on other sites

αν και κατα τη γνωμη μου το ενυδρειο σου κρινεται καπως μικρο και χριζει αναλογης εμπειριας απο το χομπιστα,εντουτοις θα μπορουσες να βαλεις αν οχι ραμιρεζι,(τα οποια ειναι πολυ ευαισθητα σε συνθηκες νερου,και καλυτερα το ενυδρειο να τρεχει πολυ καιρο για να μπορει να τα φιλοξενησει με επιτυχια..)

θα σου συνιστουσα ισως ενα ζευγαρακι απιστογραμμα κακατοειδες,η ακομη καλυτερα και ενα ζευγαρι κριμπενσις,τα οποια ειναι και πολυ ομορφα και αρκετα σκληρα..

απο φυτα-ντεκορ,θα προτιμουσα αρκετη java moss,και κανα 2καρυδες για φωλιες...και πανεμορφο σαν φυσικο θεαμα και`αρκετα λειτουργικο αφου θα δημιουργησεις φυσικες κρυψωνες για τα ψαρια σου...

Τα ψάρια που μου ανέφερες τα είχα κι εγώ στο μυαλό μου!Ramirezi και apistogramma είχα και στο παρελθόν, kribensis όχι!Και από ότι είχα διαβάσει τα τελέυταία είναι ότι πρέπει για αρχάριους!

Επίσης η java moss, διάβασα γι'αυτή...Χαίρομαι που είναι εύκολο φυτό και μάλλον θα το προσπαθήσω αφού από ότι κατάλαβα πιάνει παντού!!!Αλλά εκτός από αυτό, αφού είναι για το μπροστινό μέρος του ενυδρείου, στο πίσω θα ήθελα και κάτι ψηλό. Την vallisneria την απορρίπτεις τελείως ως επιλογή?

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!Εύχομαι να φτιάξω ένα όμορφο "σπιτάκι"!Έστω και με αυτά τα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα και κάτι ψηλό. Την vallisneria την απορρίπτεις τελείως ως επιλογή?

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!Εύχομαι να φτιάξω ένα όμορφο "σπιτάκι"!Έστω και με αυτά τα λίτρα!

θα μπορουσες να βαλεις απο βαλισνεριες πχ τη νανα...οι υπολοιπες γινονται θηρια για το ενυδρειακι σου...

θα μπορουσες να βαλεις καποια συνθεση απο ανουμπιες και microsorium pteropus,τα οποια ειναι φυτα πανευκολα και χωρις απαιτησεις....

ακομη και μπαλλιτσες αλγης θα μπορουσες να εχεις...(αυτες για μπροστα ομως...).επιλογες εχεις παντως,θα χαρω να δω τη συνεχεια στο project σου... :D

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να βαλεις απο βαλισνεριες πχ τη νανα...οι υπολοιπες γινονται θηρια για το ενυδρειακι σου...

θα μπορουσες να βαλεις καποια συνθεση απο ανουμπιες και microsorium pteropus,τα οποια ειναι φυτα πανευκολα και χωρις απαιτησεις....

ακομη και μπαλλιτσες αλγης θα μπορουσες να εχεις...(αυτες για μπροστα ομως...).επιλογες εχεις παντως,θα χαρω να δω τη συνεχεια στο project σου... :excl:

Ωραία λέω τότε για αρχή από θέμα φυτών να αρκεστώ σε anubia barteri var. nana και vallisneria nana όπως είπες!Το ενυδρειάκι μου τώρα φιλοξενεί 2 γατόψαρα, έναν πλακόστομο κι έναν οτόκυκλο και τρέχει για τρεις βδομάδες τώρα.Για να φτιάξω τη σύνθεση ψαριών που σκέφτομαι( ενα ζευγαράκι δηλαδη τι σύνθεση :D ) μήπως πρέπει να βγάλω τα προηγούμενα τέσσερα?Τουλάχιστον να κρατήσω κάποιο από όλα αν δε γίνεται overcrowded?Αν κρατήσω κάποιο ισως να μη μπορώ αργότερα αν θελήσω να βάλω και java moss σωστά?

Επίσης για την εισαγωγή των φυτών πρέπει να κάνω μετρήσεις του νερού πριν?Η προσαρμόζονται οπουδήποτε τα συγκεκριμένα?

Και τέλος πότε πρέπει να γίνει η εισαγωγή των ψαριών, μαζί με τα φυτά η αργότερα μετά από μετρήσεις πάλι του νερού?

Πολλές ερωτήσεις ξέρω, αλλά θέλω να γίνουν από την αρχή σωστά ίδίως με τα φυτά που δεν έχω καθόλου πείρα..

Χίλια ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

για τα φυτα μην ανυσηχεις.δεν υπαρχει προβλημα.

οσο για τα ψαρια,θα πρεπει να ασπομακρυθνεις τον πλεκοστομο,καθως δεν κανει για τα λιτρα σου....

απο την αλλη οι οτοκυκλοι ειναι αρκετα ευαισθητοι σε νεοστημενα ενυδρεια..

ισως παιρνεις καποιο ρισκο με τον εναν που διαθετεις...

παρε σωστα υγρα τεστ,μετρα να ξερεις τι σου γινεται,και μολις στρωθει σωστα κανεις σωστες εβδομαδιαιες αλλαγες νερου παντα με τη χτηση αντιχλωριου και ταιζεις λιγο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζω τις απορίες μου με τα φυτά :buttrock:

Θα πάρω αυτή τη βδομάδα anubia και vallisneria, και μιας και δεν έχω ούτε υπόστρωμα ούτε CO2 (δεν χρειάζονται απαραιτητα αυτά τα φυτά ε?)θα ήθελα να μάθω τι είδους λίπανση πρέπει να χρησιμοποιήσω,τα μπλέτες, σε υγρή μορφή και με ποια ιχνοστοιχεία, υπάρχουν δηλαδη ταμπλέτες που τα παρέχουν ολα μαζί?

Τέλος, ποια μάρκα μου συνιστάτε? :buttrock:

Α!Έφτιαξα και 2 φωλίτσες από καρύδα!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...