Jump to content

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ


faroyp

Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΙΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ.ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΑΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΤΗΣΩ 1 ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΟΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 1000 ΛΙΤΡΑ.ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ 1)ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ 1 ΒΙΒΛΙΟ ΓΡΑΜΕΝΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ(ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΑ) 2)ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΙΣΗΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΙΟΥ ΤΕΤΟΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ 3)ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 4)ΕΧΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΕΝΑΣΧΟΛΙΣΗ ΜΟΥ(ΜΕ ΘΑΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ) 1 ΣΚΙΜΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ 6 ΣΤΗΛΩΝ.ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΣΕ 1 ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΤΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΣΤΙΝ ΠΟΡΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στο aquazone ευχομαι να πραγματοποιηθει το ονειρο σου.Να ξερεις οτι ειναι κατι υλοποιησιμο και οχι απιαστο ονειρο :D .Δυστυχως δεν νομιζω να υπαρχει ελληνικη βιβλιογραφια για τους δισκους στα αγγλικα υπαρχουν πολλα και αξιολογα βιβλια καθως επισης πολλες πολλες και χρησιμες πληροφοριες θα βρεις εδω σε αυτο το φορουμ που θα σε βοηθησουν.Η δυσκολια στην συντηρηση θα ειναι στην αρχη μεχρι να συνηθισεις και να δεις τα πραγματα με τον καιρο θα τα κανεις ολο και πιο γρηγορα εννοω τις αλλαγες νερου τον καθαρισμο των φιλτρων ή των υλικων εαν φτιαξεις sump κ.τ.λ καταλαβαινεις τι εννοω.Η συμβουλη μου ειναι τωρα που ειναι σε σκεψη η κατασκευη του ενυδρειου να κανεις sump ωστε να εχεις την καταλληλη φιλτρανση για αυτα τα λιτρα(θα σου ερθει και πιο οικονομικα απο το να εχεις εξωτερικα φιλτρα) και να μην εχεις σωληνες θερμοστατες κ.τ.λ στο ενυδρειο και να ειναι ολα στο sump.Το skimmer σιγουρα δεν θα σου χρειαστει το φιλτρο παντα ειναι καπου χρησιμο.Καλο διαβασμα και για οτι απορια υπαρχουν πολλα και αξιλογα παιδια εδω με γνωση στους δισκους προθυμα να σε βοηθησουν καθως και καλη επιτυχια στο τερατακι σου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο ΑΖ faroyp...!!! :D

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω στο κατατοπιστικότατο ποστ του φίλου pan είναι στο θέμα συντήρησης,

όπου αυτό που χρειάζεσαι είναι κυρίως χώρος και χρήμα!!! :excl:

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε να σου λύσουμε τις όποιες απορίες!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

ημαθια???

1000λιτρα δισκοι??

πολλα αλλα αν το λες σοβαρα εδω ειμαστε και το συζηταμε.

αλλα αν εισαι της γνωστης παρεας 13αχρονων που μπαινουν και σπανε πλακα τοτε :D:excl:

αφορμη γι αυτα που λεω ειναι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=17969&hl=

κατι αλλο οταν λες φιλτρο 6 στηλων τι ενοεις? τι μαρκα ειναι?

το σκιμερ παει αποθηκη

υ.γ. μακαρι να μην ειναι ετσι

και καλως ηρθες στο aquazone

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι τα καλυτερα αλλα λιγο η συνθεση των πραγματων και λιγο η ημαθια????????? :D:excl:

καλη διαμονη

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ,ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΥΠΗΡΞΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΣΚΙ ΤΖΙΜ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΙΩΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ 1 ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΔΡΥΟ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΙΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΛΥΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΛΥΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΛΥΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΣΕΙΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΨΟΦΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΙΣΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

τωρα μαζι σου.

οποτε θες ελα να δεις το δικο μου δισκοενυδρειο και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

εχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο ΑΖ και εγω καταγωγη απο την ημαθεια εχω .για τους δισκους που προανεφερες θα πρεπει να επιλεξεις πρωτα απο ολα τι δισκους θελεις να βαλεις αγριους ή ηρεμους (εκτροφεις) για να προσαρμοσεις τι παραμετρους του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...