Jump to content

Ντροπαλό πλέκο;


found_nemo

Recommended Posts

Εχτές έβαλα 2 πλέκο στο καινούργιο ενυδρείο μου. Είναι 180 λίτρα, έχω βάλει βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες στο χαρτί που ήρθε με τα βακτήρια και όπως μου είπαν οι υπάλληλοι του waterinn. οι μετρήσεις δείχνουν κανονικά επίπεδα για ph και όλα τα άλλα που μετράω.

Το πρόβλημα είναι ότι από τα 2 πλέκο που έβαλα,(ένα αλμπίνο και ένα άλλο που θα το αναγνωρίσουμε μαζί αργότερα) το αλμπίνο κρύβεται συνεχώς ακόμα και όταν έχει λίγο φως. Με το που ανάβω τις λάμπες του ενυδρείου το πιάνει πανικός, και τρέχει σε μια τρύπα και βγαίνει αφού κλείσει το φώς(το τσεκάρω με υπέρυθρη κάμερα). Το άλλο το πλέκο είναι αρκετά άνετο, και κυκλοφορεί και τρώει κανονικά.

Εχτές δεν άναψα καθόλου τα φώτα όπως μου είπαν οι άνθρωποι του waterinn για να μην τους προκαλέσω άγχος.

Είμαι τελείως νέος σε αυτό το "άθλημα" και ίσως να είναι κάτι πολύ κοινό, αλλά γιατί το ένα πλέκο δεν έχει πρόβλημα και το άλλο έχει υπαρξιακά προβλήματα; Φταίει το φώς? στο δωμάτιο έχει 2 λάμπες η μία εκ των οποίων είναι οικονομική. Φταίει αυτό;

Εγώ συνεχίζω να τσεκάρω και να καταγράφω τις συνθήκες του ενυδρείου και ελπίζω. Έυχομαι να μην έχω κάνει καμιά βλακεία και απλά να είναι η περίοδος προσαρμογής τους.

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων,

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας,

τα ¨βυθόψαρα¨ είναι ένα μεγάλο και πανέμορφο κομμάτι των ψαριών που φιλοξενούμαι στα ενυδρεία μας.

Είναι όμως και πολύ ευαίσθητα γι΄αυτό δεν τα βάζουμε σε καινούρια ενυδρεία παρά μόνο όταν αυτά έχουν στρώσει καλά...

Επίσης εκ φύσεως είναι ντροπαλά και αρέσκονται στο χαμηλό φωτισμό … είναι φυσιολογικό μόλις βλέπει κάποια κίνηση να κρύβεται ,ειδικά τον πρωτο καιρό.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και τι μετρήσεις έχεις? (ph , NO2, NO3, NH4/NH3,KH, GH).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...