Jump to content

Σπίτι για τον μονομάχο μου...


Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα μονομάχο. Έρωτας με την πρώτη ματιά.... :D Αν και δείχνει χαρούμενος στο 4,5 λίτρων σπίτι του σιγά σιγά μελετάω την μετακόμιση του. Βασικά κατάλαβα πως θελει ένα θερμοστάτη για να "κρατάει" την θερμοκρασία τις κρύες μέρες αλλά με τις ζεστές τι γίνεται; (πλησιάζουν σιγά σιγά....). Επίσης το φίλτρο πρέπει να είναι μικρής ροής ώστε να μην τον επηρρεάζει στο κολύμπι του. (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος :D )

Έχουμε και λέμε λοιπόν γαι τις άμεσες αγορές... :

-Ενυδρείο 20-25 λίτρα

-Μικρός θερμοστάτης (τι να προσέξω:excl:

-Φίλτρο με ρυθμιζόμενη ροή (τι να προσέξω:excl:

-Χαλίκι για τον πυθμένα...

-Φυτά...

-Άλλο;

Πριν λίγο καιρό είδα σε σπίτι φίλου 40αρι ενυδρείο με χώρισμα στη μέση και δυο μονομάχους... γίνεται αυτό εύκολα γιατί το δικό του ενυδρείο ήταν ιδιοκατασκευή...

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιάννης

ΥΓ Δύο φώτο του μικρού που ακόμα και στο μικρό του σπίτι ποζάρει.... :excl:

post-7766-1211182492_thumb.jpg

post-7766-1211182479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα μονομάχο. Έρωτας με την πρώτη ματιά.... :D Αν και δείχνει χαρούμενος στο 4,5 λίτρων σπίτι του σιγά σιγά μελετάω την μετακόμιση του. Βασικά κατάλαβα πως θελει ένα θερμοστάτη για να "κρατάει" την θερμοκρασία τις κρύες μέρες αλλά με τις ζεστές τι γίνεται; (πλησιάζουν σιγά σιγά....). Επίσης το φίλτρο πρέπει να είναι μικρής ροής ώστε να μην τον επηρρεάζει στο κολύμπι του. (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος :thumbup: )

Έχουμε και λέμε λοιπόν γαι τις άμεσες αγορές... :

-Ενυδρείο 20-25 λίτρα

-Μικρός θερμοστάτης (τι να προσέξω:thumbup:

-Φίλτρο με ρυθμιζόμενη ροή (τι να προσέξω:thumbup:

-Χαλίκι για τον πυθμένα...

-Φυτά...

-Άλλο;

Πριν λίγο καιρό είδα σε σπίτι φίλου 40αρι ενυδρείο με χώρισμα στη μέση και δυο μονομάχους... γίνεται αυτό εύκολα γιατί το δικό του ενυδρείο ήταν ιδιοκατασκευή...

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιάννης

ΥΓ Δύο φώτο του μικρού που ακόμα και στο μικρό του σπίτι ποζάρει.... :P

post-7766-1211182492_thumb.jpg

post-7766-1211182479_thumb.jpg

Ειναι υπεροχοςςςςςςςςςςςςςςς :excl::excl::excl::D

Φιλε μου και εγω τα μονα που ξερω να σου πω ειναι οτι να παρεις αμμο αντι για χαλικι!

Στο 25 σου θα ειναι αρχοντας ,θερμοστατης στανταρ στις ζεστες μερες απλος δεν λειτουργει!

Οσο για φυτα δεν ξερω γιατι οσο νανε και εγω αρχαριος ειμαι! :thumbup::thumbup:

Παντως ενα ξερω Πασα θα τον εχεις!!!!! :thumbup::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Καλορίζικος και ο κούκλος σου. :excl:

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα μονομάχο. Έρωτας με την πρώτη ματιά.... :D Αν και δείχνει χαρούμενος στο 4,5 λίτρων σπίτι του σιγά σιγά μελετάω την μετακόμιση του. Βασικά κατάλαβα πως θελει ένα θερμοστάτη για να "κρατάει" την θερμοκρασία τις κρύες μέρες αλλά με τις ζεστές τι γίνεται; (πλησιάζουν σιγά σιγά....). Επίσης το φίλτρο πρέπει να είναι μικρής ροής ώστε να μην τον επηρρεάζει στο κολύμπι του. (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος :thumbup: )

Έχουμε και λέμε λοιπόν γαι τις άμεσες αγορές... :

-Ενυδρείο 20-25 λίτρα όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα... αν του δώσεις και 30 θα σε προσκυνήσει :D ...

-Μικρός θερμοστάτης (τι να προσέξω:Pνα προσέξεις να είναι από κάποια αξιόπιστη εταιρία, στον δικό μου μονομάχο έχω σε 30 λίτρα έναν JAGGER 75 watt, είναι κάπως υπερβολικό αλλά δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα, εσύ μπορείς να πάρεις και τον μικρότερο που βγάζει άνετα για μέχρι 30 λίτρα, πρόσεξε επίσης να βρίσκεται σε ρέυμα νερού για να θερμαίνει ομοιόμορφα.

-Φίλτρο με ρυθμιζόμενη ροή (τι να προσέξω:thumbup:αρκεί να μην κουράζεται το ψάρι και να μην του χαλάει τη φωλιά που θα φτιάχνει με φυσαλίδες στην επιφάνεια, μία λύση είναι να χτυπάει σε κάποιο τζάμι.-Χαλίκι για τον πυθμένα... η άμμος θα αρέσει και στους 2 σας περισσότερο νομίζω...

-Φυτά... αν βάλεις μία-δύο λαμπίτσες φθορισμού pl μπορείς να συντηρείς αρκετά είδη φυτών, μόλις αποφασίσεις το μιλάμε...

-Άλλο; τροφή κατεψυγμένη bloodworms και κάποια ξηρά για μονομάχους, γενικά προσπάθησε για ποικιλία, όλοι την χρειαζόμαστε... :thumbup:

Πριν λίγο καιρό είδα σε σπίτι φίλου 40αρι ενυδρείο με χώρισμα στη μέση και δυο μονομάχους... γίνεται αυτό εύκολα γιατί το δικό του ενυδρείο ήταν ιδιοκατασκευή...

όταν μιλάμε για ιδιοκατασκευές, μοναδικός περιορισμός είναι η φαντασία μας και οι ανάγκες των φίλων μας, για τους μονομάχους ο μόνος περιορισμός είναι οτι δεν θα πρέπει να έχουν συνεχή οπτική επαφή τα 2 αρσενικά γιατί είναι τσατίλες και στρεσάρονται πολύ, που και που πάντος μπορείς να τα φέρνεις σε οπτική μόνο! επαφή για να δείς τα χρώματα που αλλάζουν και την επίδειξη στην οποία επιδίδονται.

Ευχαριστώ προκαταβολικά, Γιάννης

ΥΓ Δύο φώτο του μικρού που ακόμα και στο μικρό του σπίτι ποζάρει.... :excl:

post-7766-1211182492_thumb.jpg

post-7766-1211182479_thumb.jpg

Κούκλος, κούκλος! :excl:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Α!... και σε παρακαλώ να βγάλεις το κοράλι γιατί τα χαλάσει το νερό και θα τραυματιστεί. :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα ενυδρεία συνεχίζω τις ερωτήσεις...

-Καταλήξαμε λοιπόν άμμο καλύτερα από χαλίκι. Άμμο θα βρω στο pet shop προφανώς... Μπαίνει κατευθείαν στον πυθμένα του ενυδρείου ή θα χρειαστεί κάτι από κάτω πριν την τοποθέτηση της; (με γνώμονα πως θα γίνει και τοποθέτηση φυτών ώστε να γίνει και πιο όμορφο το ενυδρείο και πιο καλό το περιβάλλον για τον μικρό)

-Εκτός από φυτά και άμμο τίποτα άλλο; (π.χ. κάποιο ξύλο ή κάτι άλλο διακοσμητικό αλλά και χρηστικό για το μονομάχο:D

-Ο φίλος μου έχει και ένα μικρό σαλιγκάρι (apple snail νομίζω μου το είπε) το οποίο όμως σε κάποια φάση άρχισε να του τρώει τα φυτά... Είναι ρίσκο να μπει ένα τέτοιο στο ενυδρείο (βλέπω πως οι περισσότεροι είναι κατηγορηματικοί στην μοναχική ζωή ενός μονομάχου και επίσης δεν θέλω να μου καταστρέφει τα φυτά...)

-Αύριο το πρωί θα πάω να δω τις αγοραστικές επιλογές μου για να επανέλθω με ερωτήσεις για το στρώσιμο και το φύτεμα του ενυδρείου...

Φίλε Γιώργο το κοράλλι έχει ήδη αφαιρεθεί, για τροφή μου έδωσαν από το pet shop bloodworms της sera και φαίνεται να του αρέσουν πολύ... θα πάρω και τίποτα άλλο για ποικιλία... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος δεν χρειάζεται υπόστρωμα και ειδικά σε τόσο μικρό ενυδρείο, προσωπικά έχω κάτι αντίστοιχο με αυτό που πας να φτιάξεις δηλ. έναν κύβο 30 εκ με άμμο θαλλάσης κάτω (πολύ λεπτή) και ταμπλέτες βυθού για τα φυτά, apple snails, ξύλα και 2 λάμπες pl.

Όλα πάνε τέλεια με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 30% και τα σαλιγκάρια δεν πειράζουν ούτε τον μονομάχο, ούτε τα φυτά, απλά καθαρίζουν το ενυδρείο από άλγες. :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα.Κουκλος ο μονομαχος σου.Οσον αφορα τα ξυλα υπαρχουν σε πετ σοπ μοπανι.Μπορεις να το βρασεις το ξυλο για να φυγει η κιτρινιλα αν θελεις που θα βγαζει στο νερο.Οσον αφορα τα φυτα μπορεις να δεσεις πανω στο μοπανι μια ανουμπια προσεκτικα με πετονια.Ειναι φυτο αντοχης.Εγω τετοια φυτα εχω με τους μονομαχους μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Έκανα την έρευνα αγοράς μου και βρήκα αρκετά μεγάλη ποικιλία σε ενυδρεία από 20-40 λίτρα...

Επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα σχετικά μεγάλο ενυδρείο για τα δεδομένα των μονομάχων (γύρω στα 40 lt) και να το χωρίσω στα δυο αν μπορούσε κάποιος να μου περιγράψει τον τρόπο διαίρεσης του ενυδρείου με το μπλε σφουγγάρι που έχει αναφερθεί και τι πρέπει να προσεχθεί στην επιλογή του φίλτρου... (είναι φοβερά ψάρια οι μονομάχοι και δεν αντέχω να μην αποκτήσω άλλο ένα... :D )

Για το στρώσιμο του ενυδρείου μπορώ να χρησιμοποιήσω υλικό από ένα ενυδρείο (κοινόβιο) που διαθέτει ο ξάδερφος μου ώστε να μειωθεί ο χρόνος αναμονής;

Για φυτά τι προτείνετε; Έκτος από ανούμπιες τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω εύκολο στην ανάπτυξή του και όμορφο αισθητικά; Είδα πως στα μονομαχοενυδρεία δημοφιλής επιλογή είναι και τα κερατόφυλλα (ελπίζω να τα λέω σωστά... :excl: )

Αυτά.... για την ώρα.... συγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά σε κάθε τι καινούργιο η αρχή μας φαίνεται βουνό... :excl:

ΥΓ Εν τω μεταξύ ο μικρός πρέπει να έχει καταλάβει πως του ετοιμάζω καινούργιο σπίτι.... στο μικρό τετράγωνο κουτάκι του των 5 λίτρων είναι ιδιαίτερα κινητικός και παιχνιδιάρης ενώ έχει φτιάξει μια τεράστια φωλιά την οποία και ανανεώνει συνεχώς.... και να σκεφτείτε πως μόνη φροντίδα είναι η αλλαγή νερού κάθε 3 μέρες (μα αντιχλώριο) και τα bloodworms που τρώει μετά μανίας... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας μια φωτο με ¨ανοιχτη την ουρα του¨για να τον δουμε καλυτερα

Θα του παρεις αμμο απ το πετ σοπ και θα βαλεις μεσα καποια ξυλα κανοντας την διαδικασια πρωτα οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω και απο φυτακια βαλτου ανουμπιες κερατοφυλλο βαλισνεριες, ευκολα φυτα που δεν θα χρειαζονται υποστρωμα,

Α ΠΡΟΣΟΧΗ τα ξυλα να μην εχουν μυτες και σκησει την ουρα του.

ΤΟ ενυδρειο αν ειναι να το χωρισεις στην μεση θα πρεπει να βαλεις φαιμπερ γκλας που να μην ειναι διαφανο και βλεπονται οι μονομαχοι γιατι θα τους εχεις ολη την ωρα στη τσιτα και δεν ειναι καλο

Περιμενουμε απορρειες και νεα του νεου σπιτιου

Link to comment
Share on other sites

Να σας παρουσιάσω λοιπόν το σπίτι του μονομάχου μου....

-40 λίτρα... περίπου....

-Άμμος με αρκετά χοντρό κόκκο

-Δύο μικρές ανούμπιες πάνω σε μοπάνι... (anubias barteri var. barteri)

-Δυο Microsorum pteropus πάνω σε μοπάνι και μια φυτεμένη στην άμμο...(θα έχει πρόβλημα αυτή στην άμμο ή πρέπει να δεθεί σε κάποιο ξύλο ή πέτρα; )

-Ένα φυτό που φτάνει στην επιφάνεια και δεν θυμάμαι πως λέγεται...

Όλα πάντως είναι "εύκολα" φυτά σε απαιτήσεις...

-Τέλος πέτρα μη ασβεστολιθική την οποία σκέφτομαι να επενδύσω με java moss και μετά τέλος.... :bowdown:

Τα μοπάνι έχουν λειανθεί με γυαλόχαρτα στα αιχμηρά μέρη τουσ ώστε να μην είναι επικίνδυνα για την ουρά του μάγκα....

Και σειρά έχουν οι ερωτήσεις....

-Το ενυδρείο μου το έδωσε φίλος, είναι της cayman, πολύ καλό στην κατασκευή (αλλά μικρό για τα γούστα του τώρα που μετακόμισε σε μεγάλο σπίτι....), αλλά το φίλτρο έχει πολύ δυνατή ροή για μονομάχο... (αν βάλω στο στόμιο του ένα σφουγγαράκι και το πιάσω με ένα λαστιχάκι θα είμαι οκ με το φιλτράρισμα:buttrock:

-Μήπως είναι πολλά τα φυτά;

-Για φόντο έχω βάλει μαύρο χαρτόνι.... λέτε να έχω πρόβλημα με καθρεφτισμούς;

-Το φίλτρο πάρα το ότι έχει νέα υλικά έχει μπολιαστεί με υλικό από στρωμένο ενυδρείο... πόσο καιρό το αφήνω να "τρέχει" πριν κάνω μετρήσεις;

Αυτά προς το παρόν..... περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις..... ευχαριστώ προκαταβολικά.....

post-7766-1211535267_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Johndentist
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς φίλε μπράβο για το ενυδρείο σου. Είναι υπέροχο και είμαι σίγουρος ότι ο μονομάχος σου θα νιώθει πολύ άνετα εκεί μέσα και πολύ ευτυχισμένος. Πολλοί μονομάχοι θα ήθελαν ένα τέτοιο σπιτικό...!!! :bowdown:

Όμως ας αφήσουμε τα παινέματα...

Να σας παρουσιάσω λοιπόν το σπίτι του μονομάχου μου....

-40 λίτρα... περίπου....

-Άμμος με αρκετά χοντρό κόκκο

-Δύο μικρές ανούμπιες πάνω σε μοπάνι... (anubias barteri var. barteri)

-Δυο Microsorum pteropus πάνω σε μοπάνι και μια φυτεμένη στην άμμο...(θα έχει πρόβλημα αυτή στην άμμο ή πρέπει να δεθεί σε κάποιο ξύλο ή πέτρα; ) δεν έχεις λίγο χώρο να το βάλεις σε καμιά πέτρα ή ξύλο? -Ένα φυτό που φτάνει στην επιφάνεια και δεν θυμάμαι πως λέγεται... βαλισνέριαΌλα πάντως είναι "εύκολα" φυτά σε απαιτήσεις...

-Τέλος πέτρα μη ασβεστολιθική την οποία σκέφτομαι να επενδύσω με java moss και μετά τέλος.... :buttrock:

Τα μοπάνι έχουν λειανθεί με γυαλόχαρτα στα αιχμηρά μέρη τουσ ώστε να μην είναι επικίνδυνα για την ουρά του μάγκα....

Και σειρά έχουν οι ερωτήσεις....

-Το ενυδρείο μου το έδωσε φίλος, είναι της cayman, πολύ καλό στην κατασκευή (αλλά μικρό για τα γούστα του τώρα που μετακόμισε σε μεγάλο σπίτι....), αλλά το φίλτρο έχει πολύ δυνατή ροή για μονομάχο... (αν βάλω στο στόμιο του ένα σφουγγαράκι και το πιάσω με ένα λαστιχάκι θα είμαι οκ με το φιλτράρισμα:buttrock: κοίταξε μήπως ρυθμίζεται η ροή του ή αλλιώς μπορείς να βάλεις λίγο υαλοβάμβακα παραπάνω... τώρα τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου? πάντως δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι, σε λίγο καιρό θα ψιλοβουλώσει το φίλτρο οπότε δε θα έχεις πρόβλημα φαντάζομαι... (εκτός κι αν είναι "πλυντήριο" το ενυδρείο σου από το φίλτρο...

-Μήπως είναι πολλά τα φυτά; τα φυτά ποτέ δεν είναι αρκετά...!!! :rasp: -Για φόντο έχω βάλει μαύρο χαρτόνι.... λέτε να έχω πρόβλημα με καθρεφτισμούς; όχι, ίσα-ίσα που θα τον ηρεμεί το μαύρο φόντο-Το φίλτρο πάρα το ότι έχει νέα υλικά έχει μπολιαστεί με υλικό από στρωμένο ενυδρείο... πόσο καιρό το αφήνω να "τρέχει" πριν κάνω μετρήσεις; ίσα-ίσα τώρα στην αρχή πρέπει να προσέχεις τις τιμές... καλύτερα κάνε μια μέτρηση τώρα...

Αυτά προς το παρόν..... περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις..... ευχαριστώ προκαταβολικά.....

post-7766-1211535267_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο φοντο δεν θα τον ηρεμει,θα καθρεπτιζεται και θα ειναι συνεχως τσιτωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο φοντο δεν θα τον ηρεμει,θα καθρεπτιζεται και θα ειναι συνεχως τσιτωμενος.

Ουπς παιδιά συγγνώμη, δεν το γνώριζα αυτό... :bowdown: Συγγνώμη για την λάθος πληροφορία...!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως φόντο μιας και δεν μου πολυαρέσουν οι αφίσες για ενυδρεία που κυκλοφορούν;

Link to comment
Share on other sites

Η juwel έχει ένα μαύρο ανάγλυφο φόντο από φελιζόλ, αν δεν σε πειράζει να χάσεις 1-2 πόντους σε πάχος ενυδρείου, καλό είναι, αλλιώς πάρε ένα λεπτό φελιζόλ 0,5 εκ και βάψ' το με διάλυμμα μαύρης σιλικόνης, μετα το κολλάς στην πλάτη με την ίδια σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ενα απο τα πιο ωραια ενυδρεια για μονομαχο που εχω δει.Μπραβο και σου.Σιγουρα ο μονομαχος ειναι απο τους πιο τυχερους

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο 40λτ για τον μονομαχο και θα σου πω τα εξης γιατι το εχω χρονια και παντα μεσα υπαρχει ενα μπετακι

Το φιλτρο μην το φοβαραι δεν θα του δημιουργησει κανενα προβλημα μην το μπουκωσεις απλως γυρισε το στωμιο της εξοδου του να χτυπαει στο πλαϊ στο τζαμι δηλαδη. Στην πλατη του ενυδρειου απ εξω του εχω βαλει μαυρο χαρτονι και δεν εχει ουτε εκει καποιο προβλημα αλλα θα σου ελεγα, αυτο εχω κανει εγω, να βαλεις βαλισνεριες ολο το πισω μερος του ενυδρειου του και αυτο που δεν μου αρεσε πολυ ειναι η μπροστινη πετρα θα σου λεγα να την βγαλεις εντος και αν της βαλεις κατι επανω.... γενικα εγω προτιμω τις πιο φλατ πετρες αλλα αυτα ειναι γουστα.

Παντος το σπιτι του θα του αρεσει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να τον χαιρεσαι, ειναι κουκλος!

Αλλα κανε εναν ελεγχο... Στη δευτερη φωτο σα να βλεπω κατι ασπρα μπιμπικια. Ισως φταει η φωτο, αν οχι τοτε μπορει να εχει ικ. Αν εχω δικιο (που δεν το ευχομαι) θα δεις ασπρες κουκιδες σε μεγεθος μικροτερο απο το κεφαλι της καρφιτσας. Εμενα ο ενας απο τους δυο μου εμφανισε σημερα και δεν μπορω να βρω τον λογο.

Για φιλτρο που ρωτας σου προτεινω το μικρο της resun που εχει καδο για ανθρακα. Εκει παρε να βαζεις τυρφη και να την αλλαζεις καθε 2 βδομαδες. Οτι καλυτερο μπορεις να του προσφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω μια καλυτερη φωτο με ¨ανοιχτη ¨ την ουρα του επιμενω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέλιο τα άσπρα που φαίνονται είναι λόγω του φλας ήταν αρκετά δυνατό και δημιούργησε λάμψεις... GΙΝ η πετρά μπροστά μου αρέσει πολύ (όντως γούστα είναι αυτά), απλά θα δέσω πάνω της λίγο java moss... Όσο για τα φυτά πίσω, καλή ιδέα.... :bowdown:

Γιώργο θα δοκιμάσω αρχικά με το χαρτόνι και αν όντως υπάρχει πρόβλημα βλέπουμε....

Νίκο, Μίλτο ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

Έγινε επεξεργασία - Johndentist
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η java fern στα δεξιά πρέπει να βγεί από το χαλίκι και να δεθεί κάπου γιατί χαλάνε τα ριζώματά της και μαζί τα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η java fern στα δεξιά πρέπει να βγεί από το χαλίκι και να δεθεί κάπου γιατί χαλάνε τα ριζώματά της και μαζί τα φύλλα.

Ναι Γιώργο..... αυτό θα γίνει αύριο κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Κουκλακι το μονομαχακι σου.Να το χαιρεσαι.Οσο για το νεο του σπιτι ειμαι σιγουρη οτι θα το χαρει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το στρώσιμο και αφού οι μετρήσεις για τρεις μέρες είναι κανονικές ο μικρός μπήκε στο νέο του σπίτι.... Έχει αρχίσει να ανιχνεύει το χώρο και να περιεργάζεται το νέο του σπίτι. Το φίλτρο μου φαίνεται κάπως δυνατό (250 Lt/h) και ενώ πολλές φορές του αρέσει να προσπαθεί να πάει ενάντια στο ρεύμα του νερού η ανακύκλωση του νερού δεν επιτρέπει την δημιουργία φωλιάς Να βάλω κάποιο σφουγγαράκι στο στόμιο για να μειωθεί η ροή; Γνώμες;

post-7766-1212149322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε! :buttrock: Πολύ ωραίο ψάρι, και το μαύρο από πίσω το τονίζει ακόμα καλύτερα! Τελικά τον ενοχλεί η αντανάκλαση από το τζάμι με το χαρτόνι?

Για τη ροή, μπορείς να την περιορίσεις στρέφοντάς την στο μεγάλο τζάμι και έτσι στην άλλη μεριά του ενυδρείο το νερό να είναι πιό ήρεμο, ή πειραματίσου με σφουγκαράκι στην έξοδο, αρκεί να μήν το παρακάνεις και την μειώσεις πολύ.

Μόλις το τελειώσεις περιμένουμε συνολική φωτο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...