Jump to content

Ερωτήσεις άσχετου!


Recommended Posts

Έχω έναν μονομάχο σκέτο παίδαρο (όχι δεν είμαι gay)!!!

Τον έχω προσωρινά σε μία γυάλα 10L χωρίς θερμοστάτη (έχουμε ζέστες) και χωρίς φίλτρο. Αλλαγές νερού γίνονται ανά 2 μέρες στο 50%-60% και το νερό που βάζω είναι ήδη έτοιμο από άλλο ενυδρείο. Για "παρέα" του έχω βάλει μερικά κερατόφυλλα.

Ερωτήσεις:

1) Γιατί "κατασκευάζει" φουσκάλες στην επιφάνεια? Πειράζει που τις χαλάω με τις συχνές αλλαγές νερού?

2) Στην πορεία θέλω να το βάλω σε ένα ενυδρείο 75L φυτεμένο. Επίσης στο ίδιο ενυδρείο έχω σκοπό να βάλω διάφορα κοινωνικά και ομαδικά ψαράκια μικρού μεγέθους. Είναι σωστό αυτό;;; Δηλαδή μπορεί να μπει σε κοινωνικό ενυδρείο ή να του φτιάξω κάτι μικρότερο (20-30L) και να τον αφήσω μόνο του με διάφορα φυτά;;;

3) Είναι ψάρι που θέλει καπάκι; Δηλαδή είνα άλτης;

post-6647-1211237521_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

1.) Ειναι φωλια. Δεν πειραζει που τις χαλας

2.) Οι περισοτεροι θα πουνε οχι μονομαχος με αλλα ψαρια, η δικια μου εμπειρια δεν ηταν αρνητικη με εναν αρσενικο που ειχα πανω απο 4 μηνες σε κοινωνικο. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους

3.) Ναι εχω ακουσει πολλες φορες να πηδανε εξω απο το ενυδρειο.

Και πολυ παιδαρος :D.

Έγινε επεξεργασία - Theofilos_Patra
Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις οπωσδηποτε καπακι γιατι οι μονομαχοι ειναι αλτες και θα τον βρεις καμια μερα στο πατωμα.Γνωμη μου ειναι να τον αφησεις μονο του.Μην πειραματιζεσαι διοτι ο χαρακτηρας του καθε μονομαχου ειναι διαφορετικος.Καλυτερα περνανε μονοι τους.Οντως οι φουσκαλες ειναι φωλια.Αλλα μην ανησυχεις οταν την χαλας αυτος την ξαναφτιαχνει.Και η φωλια να ξερεις ειναι σημαδι καλης υγειας για τους μονομαχους.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να του παρεις ενα ενυδρειακι πανω απο 30λιτρα και να τον εχεις μονο του μεσα με διαφορα ευκολα φυτακια και φυσικα να εχει καπακι γιατι θα τον δεις να σου φιλαει το πατωμα καμια μερα.

ΘΑ πρεπει να εχει φιλτρο και θερμοστατη για τον χειμωνα τωρα δεν ειναι απαραιτητος και καλο θα ειναι να μην του κανεις αλλαγες νερου καθε 2 μερες θα τον κουρασεις αραιωσε τες κανε καθε 4-5 μερες και μην τον ταϊζεις πολυ φαγητο και μονο μια φορα την ημερα και μια μερα νηστια αν θες

Περιμενουμε νεα του κουκλου σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...