Jump to content

Εξατμιση νερου


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο το οποιο λειτουργει περιπου 4 μηνες τωρα και ολα πανε τελεια.

Εχθες μου δημιουργηθηκε μια απορια, αφου το συγκεκριμενο φαινομενο ειναι σε εξαρση και θα χειροτερεψει τους καλοκαιρινους μηνες.

Ο λογος λοιπον για την εξατμιση του νερου.

Το προβλημα στην αρχη ακουγετε αμελητεο αλλα προχθες μονο στην αλλαγη του νερου το καταλαβα το μεγεθος. :D

Εχω ενα φιλτρο το οποιο στην εξαγωγη του νερου εχει μια φλογερα για καλυτερη αναταραξη της επιφανειας.

Οταν πεφτει η σταθμη του νερου, το νερο πεφτει απο την φλογερα στην επιφανεια απο καποιο υψος.

Αποτελεσμα...Θορυβος. Πολυς.

Αν απλα προσθεσω νερο φοβαμαι μην παιξω επικυνδινα με την χημεια. σκληροτητες κλπ.

Αν θα πρεπει να αλλαζω νερο θα πρεπει να αλλαζω καθε 4 μερες για να μην εχω θορυβο :excl:

Εχει κανεις καμια ιδεα? :excl:

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι μια.

Προσθετεις απιονισμένο νερό απο σουπερ μαρκετ ή νερό από Α/Ο.

Το δικό μου 120αρι χανει 2-2,5 λιτρα την ημερα όταν λειτουργουν τα ανεμιστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι μια.

Προσθετεις απιονισμένο νερό απο σουπερ μαρκετ ή νερό από Α/Ο.

Το δικό μου 120αρι χανει 2-2,5 λιτρα την ημερα όταν λειτουργουν τα ανεμιστηρακια.

καλημερα χωρις να προσθετουμε ηλεκτρολυτες ή λιγο νερο βρυσης στο απ. νερο ή της αο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα χωρις να προσθετουμε ηλεκτρολυτες ή λιγο νερο βρυσης στο απ. νερο ή της αο?

οχι,δεν ειναι απαραιτητο. :D
Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήσατε μια απορία.

Από τα post και τις μετρήσεις του Emp δεν έιδα κάτι ιδιάιτερο.

Αν στο ενυδρείο χρησιμοποιείται απλό νερό βρύσης, γιατί πρέπει η αναπλήρωση να γίνεται με Απιονισμένο ή νερό από Α/Ο ;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε εξατμιση, εξατμιζεται μονο το νερο ενω οτι εχει διαλυμμενο μεσα του πχ αλατα παραμενει με αποτελεσμα να αυξανει σταδιακα η σκληροτητα.

Προκειμενου να το αποφυγουμε αυτο, βαζουμε το νερο απο Α/Ο που δεν περιεχει τιποτα ωστε να εχουμε σταθερη σκληροτητα

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σωστός είσαι! :D

Αυτό που μάλλον εννοεί o Salvator είναι κατά πόσο θα αυξηθεί η σκληρότητα μέχρι την επόμενη αλλαγή νερού που θα την ξαναρίξουμε, σε ένα ενυδρείο με αφρικάνες ας πούμε, η μεταβολή θα είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το απιονισμενο νερο το ειχα φανταστει αλλα προσθετει πολυ μπελα.

Και νταξει με μενα. Αλλοι που εχουν μεγαλα και περισσοτερα ενυδρεία μιλαμε για πολλυ ιστορια και +στον προυπολογισμο του μηνα :bowdown:

Αλλα φενετε ωσ μονη λυση... οποτε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το απιονισμενο νερο το ειχα φανταστει αλλα προσθετει πολυ μπελα.

Και νταξει με μενα. Αλλοι που εχουν μεγαλα και περισσοτερα ενυδρεία μιλαμε για πολλυ ιστορια και +στον προυπολογισμο του μηνα :bowdown:

Αλλα φενετε ωσ μονη λυση... οποτε :buttrock:

Tι ψάρια έχεις και τι σκληρότητες?

Link to comment
Share on other sites

Tι ψάρια έχεις και τι σκληρότητες?

Tα ψαρια που εχω ειναι κριμπς, σκαλαρια και σερπαε τετρα.

Τωρα σκληροτητα αν θυμαμαι καλα ειναι στα 7,2 GH ειμαι στην δουλεια βεβαια και δεν εχω μπροστα μου τισ σημειωσεις για σιγουρα.

Σκευτικα επισεις να γεμισω πιο πολυ το ενυδρειο ωστε η φλογερα να ειναι αρκετα κατω απο την επιφανεια του νερου αλλα φοβαμαι πως θα εχω λιγοτερη οξυγονοση. Εχω βεβαια 6 φυτα κι ισως εχω οξυγωνο απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Η σκληρότητα δεν σε παίρνε να ανέβει κι άλλο συμπληρώνοντας με νερό βρύσης, παρ΄όλα αυτά μπορείς να συμπληρώσεις με νερό βρύσης για 1-2 μέρες και να μετρήσεις ξανά τις σκληρότητες, αν έχεις μόνο 1-2 βαθμούς σκληρότητας αύξηση μέχρι να το επαναφέρεις με αλλαγή νερού, δεν νομίζω πως χρειάζεσαι το αποσταγμένο. Η μικρότερη ανατάραξη θα μειώσει κατά πολύ την εξάτμιση αν δεν έχεις πρόβλημα με το οξυγόνο του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...