Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου


EvilEyes

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Λέω το καλοκαιράκι που έρχεται να ασχοληθώ με την κατασκευή ενός ενυδρείου Malawi με διαστάσεις 120χ50χ60 (ΜχΠχΥ), με πάχος 10 χιλιοστά. Έχω όμως μερικές απορίες πάνω στο θέμα. Για αρχή προμηθεύτηκα μία σιλικόνη για ενυδρειακή χρήση. Όσον αφορά τα τζάμια τώρα. Το γυαλί της βάσης να το αφήσω 10άρι ή να το κάνω 12 χιλιοστά; Ο τζαμάς μου είπε πως 10 χιλιοστά είναι εντάξει και ότι θα αντέξει. Τα τζάμια να τα κάνω ροντέ η απλά; Έχω ακούσει άλους να λένε ροντέ και άλλους να λένε απλά και έχω μπερδευτεί. Επίσης από κόντρες σκέφτομαι εξωτερικά να κολλήσω γωνίες αλουμινίου. Θα κρατήσει λέτε ή πρέπει να βάλω οπωσδήποτε εσωτερικές κόντρες;

Έγινε επεξεργασία - EvilEyes
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Λέω το καλοκαιράκι που έρχεται να ασχοληθώ με την κατασκευή ενός ενυδρείου Malawi με διαστάσεις 120χ50χ60 (ΜχΠχΥ), με πάχος 10 χιλιοστά. Έχω όμως μερικές απορίες πάνω στο θέμα. Για αρχή προμηθεύτηκα μία σιλικόνη για ενυδρειακή χρήση. Όσον αφορά τα τζάμια τώρα. Το γυαλί της βάσης να το αφήσω 10άρι ή να το κάνω 12 χιλιοστά; Ο τζαμάς μου είπε πως 10 χιλιοστά είναι εντάξει και ότι θα αντέξει. Τα τζάμια να τα κάνω ροντέ η απλά; Έχω ακούσει άλους να λένε ροντέ και άλλους να λένε απλά και έχω μπερδευτεί. Επίσης από κόντρες σκέφτομαι εξωτερικά να κολλήσω γωνίες αλουμινίου. Θα κρατήσει λέτε ή πρέπει να βάλω οπωσδήποτε εσωτερικές κόντρες;

Επειδή πέρυσι το καλοκαίρι έψαχνα τζάμι 10 χιλ. για την επισκευή ενός ενυδρείου, και αυτές τις μέρες κάνω δοκιμές για αντοχή σε παραμόρφωση σε ενυδρείο μήκους 1 μέτρου να αναφέρω 2 πράγματα στα οποία κατέληξα και ίσως σε βοηθήσουν.

Το 1 εκ θα δείς οτι θα σου δημιουργεί μεγάλη διάθλαση παραμορφώνοντας το ενυδρείο όταν το κοιτάς υπό γωνία, νομίζω όμως οτι με τέτοιο μήκος είναι απαραίτητο, ειδικά αν μιλάμε για απλό τζάμι.

Το πάχος θα έχει και ένα ακόμη μειονέκτημα, θα λειτουργεί σαν πράσινο φίλτρο αφού αυτό είναι το χρώμα των απλών τζαμιών, αυτό μπορείς να το ξεπεράσεις κάνοντας χρήση τζαμιού με χαμηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο με εμπορικό όνομα "extra clear" που όμως θα σου αυξήσει το κόστος γύρω στο 40%.

Στα ενυδρεία των επώνυμων εταιριών δεν παρατηρούμε τέτοια προβλήματα αφού χρησιμοποιούν καλύτερα ψημένα τζάμια και με μικρότερο πάχος.

Έναν άλλος παράγοντας που καθορίζει το πάχος είναι τα τζάμια PONTE που είναι τα ασφαλείας που χρησιμοποιούν σε βιτρίνες και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω αν θα κολληθούν το ίδιο καλά, όποιος έχει κάποιες γνώσεις θα ήταν και για εμένα χρήσιμες.

Οι κόντρες τώρα στα λίτρα που θές είναι καθοριστικής σημασίας για την αντοχή στην μηχανική παραμόρφωση από την πίεση του νερού, θα σου πρότεινα οπωσδήποτε κάτω εσωτερικές οριζόντιες κόντρες περιμετρικά και πάνω 3 κόντρες από 10άρι τζάμι να ενώνουν τις 2 φάτσες του ενυδρείου σε 3 ίδιας απόστασης σημεία και αν μπορείς και περιμετρικά οριζόντιες από 6άρι.

Το τζάμι του πάτου δεν χρειάζεται να είναι 12άρι απλά να σιγουρευτείς οτι θα πατάει πάνω σε ομοιόμορφη επιφάνεις σε όλη της απιφάνειά του και να το προστετέψεις εσωτερικά με κάποιο υλικό για προστασία από τις πέτρες.

Τέλος μίλα με άτομα που έχουν κάνει μεγάλες κατασκευές για να σου προτείνουν σιλικόνη, εκεί δεν κάνεις οικονομία. :D

Μία τελευταία συμβουλή είναι να κάνεις έρευνα αγοράς για την ακριβότερη και τη φθηνότερη λύση και να δείς αν αξίζει το diy, ή αν αξίζει κάποιο έτοιμο της αγοράς. Αν θες, μπορείς να επικοινωνήσεις με μία μεγάλη εταιρία με την μεγαλύτερη ποικιλία και τις καλύτερες τιμές που βρήκα, στείλε μου πμ να σου δώσω τηλ.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...