Jump to content

Ενυδρείο στο ύπαιθρο!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για θυμίστε μου... ποιόν μήνα γεννούν τα ψάρια στον Αμαζόνιο? Ρε μπάς και είναι ο Φεβρουάριος?... :lmao:

Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια λόγω δικών μου λαθών...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=299672

...τα σκαλαράκια μου γέννησαν ξανά και αέριζαν εναλλάξ τα αυγά κουνώντας τα πλευρικά τους πτερύγια ενώ το το άλλο κυνηγούσε μακρυά τα άλλα 2 σκαλάρια που τα έχουν δει όλα... με τη βοήθεια νυχτερινού φωτός σήμερα εμφανίστηκαν οι πρώτες ουρίτσες μέσα στο ενυδρείο με άπειρα πλέκο όλων των μεγεθών. Δεν θα επέμβω καθόλου πέρα από τον φωτισμό και αν δω τα σκούρα θα απομονώσω το ζευγάρι σε άλλο ενυδρείο.

Απολαύστε! :lmao:

P1073075s.jpgP1073077s.jpg

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που επιλέγουν επιφάνειες με μικρή κλίση (στις φώτο δεν φαίνεται καθαρά) εκεί μπορούν να στέκονται καλύτερα τα μικρά, αυτό φαίνεται περισσότερο όταν κάποιο μωρό ξεκολλήσει και αμέσως οι γονείς το βάζουν στο στόμα τους και το φτύνουν πίσω με τα άλλα, αν η επιφάνεια ήταν κάθετη τα μικρά θα γλιστρούσαν, αν ήταν οριζόντια θα μάζευε βρώμα... τα πάντα εν σοφία... :P

P1073078s.jpg

P1073079s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα ψάρια μέσα νομίζω καλά πήγε η προσπάθειά τους και πρέπει να είναι καλοί γονείς αλλά πρέπει να τα βοηθήσω κι άλλο καθώς όλα τα αυγά χάθηκαν... :P

Πριν λίγο που γύρισα βρήκα τους γονείς μέσα στις δαγκωνιές να κυνηγούν τα άλλα 2 σκαλάρια με ακόμα μεγαλύτερη μανία αλλά κυνηγούσαν και τους μικρούς πλέκο πράγμα που δείχνει οτι μάλλον αυτοί την έκαναν τη δουλειά... Τις δαγκωνιές εικάζω οτι τις έκαναν οι γονείς μεταξύ τους καθώς έχω ακούσει οτι είναι συχνό φαινόμενο οι τσακωμοί μετά από αποτυχημένες γέννες.

Τώρα οργανώνομαι καλύτερα σε νέο ενυδρείο γεννήστρα με στόχο να προλάβω να τα μεταφέρω πριν την επόμενη γέννα που σίγουρα είναι κοντά! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για θυμίστε μου... ποιόν μήνα γεννούν τα ψάρια στον Αμαζόνιο? Ρε μπάς και είναι ο Φεβρουάριος?... :lmao:

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που επιλέγουν επιφάνειες με μικρή κλίση (στις φώτο δεν φαίνεται καθαρά) εκεί μπορούν να στέκονται καλύτερα τα μικρά, αυτό φαίνεται περισσότερο όταν κάποιο μωρό ξεκολλήσει και αμέσως οι γονείς το βάζουν στο στόμα τους και το φτύνουν πίσω με τα άλλα, αν η επιφάνεια ήταν κάθετη τα μικρά θα γλιστρούσαν, αν ήταν οριζόντια θα μάζευε βρώμα... τα πάντα εν σοφία... :P

Εξηγησε το σκεπτικο στην πρωτη παραγραφο για να γινει κατανοητο απ'ολους ;)

Στη 2η παραγραφο καλα τα λες αλλα δεν το αποδυκνειουν αυτο οι φωτο, αφου τα αυγα ειναι στην απο κατω πλευρα του σωληνα και θα επρεπε βαση του σκεπτικου σου να ειχαν γλυστρησει ακομα πιο ευκολα τα αυγα, αφου δεν ειναι απλα κατηφορα αλλα γκρεμος :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε το σκεπτικο στην πρωτη παραγραφο για να γινει κατανοητο απ'ολους :lmao:

Στη 2η παραγραφο καλα τα λες αλλα δεν το αποδυκνειουν αυτο οι φωτο, αφου τα αυγα ειναι στην απο κατω πλευρα του σωληνα και θα επρεπε βαση του σκεπτικου σου να ειχαν γλυστρησει ακομα πιο ευκολα τα αυγα, αφου δεν ειναι απλα κατηφορα αλλα γκρεμος :P

Αν μιλάς για τον Φεβρουάριο απλά είναι ένδειξη για τη θεωρία που λέει οτι οι οργανισμοί και μαζί τα ψάρια έχουν συγχρονιστεί με τον τόπο στον οποίον έχουν εξελιχθεί σε σχέση με τη γη και όχι μόνο με τον καιρό, αυτό σημαίνει οτι αν θέλει κανείς να αναπαράγει κάποιο ψάρι, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες όταν προσπαθεί το χρονικό διάστημα που γεννούν και στο φυσικό τους περιβάλλον, για τον Αμαζόνιο αυτό το διάστημα για πολλά ψάρια είναι ο Φεβρουάριος (το είχε πει και ο αγαπητός Bleher που το δέχομαι καθώς τα έχει δει από κοντά αυτά.)

Όσο για την κλίση της επιφάνειας είναι όπως πρέπει απλά όπως σχολιάζω και στην παρένθεση οι φώτο δεν δείχνουν την πραγματική κλίση.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις-διευκρινησεις

1. Τωρα ειναι Φεβρουαριος στον Αμαζωνιο? (Παμε εποχιακα 2-3 μηνες πισω απο Ν Αμερικη?)

2. Γυρω στα χριστουγεννα γινονται στην ελλαδα οι περισσοτερες αναπαραγωγες σκαλαριων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...