Jump to content

Νέοι Κάτοικοι


confucius

Recommended Posts

Εδώ και τρεις ημέρες έχω 3 νέους κατοίκους στο ενυδρείο μου.

post-4591-1211294171_thumb.jpg

Πως τους βλέπετε?

Το πρόβλημα ήταν πως στο ενυδρείο υπήρχε και ένα ακόμη μικρό το οποίο θέλοντας να δείξει ποιος είναι το αφεντικό αμέσως τα πήρε στο κυνήγι. Έτσι αναγκάστηκα να το απομακρύνω στη γεννήστρα μαζί με ένα ζευγάρι που έχω μέχρι τα καινούρια να πάρουν τα πάνω τους.

Ακόμη επειδή το ph μου είναι σχετικά υψηλό τί προτείνετε για να το ρίξω κατά 0,5?

Τύρφη?

Αν ναι πως να τη χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα τα δισκάκια σου φίλε μου!

Να σου ζήσουν και να τα δεις μεγαλωμένα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις ημέρες έχω 3 νέους κατοίκους στο ενυδρείο μου.

Πως τους βλέπετε?

Ωραία τα δισκάκια σου και υγιής, να σου ζήσουν, φτου-φτου-φτου!!! :D
Ακόμη επειδή το ph μου είναι σχετικά υψηλό τί προτείνετε για να το ρίξω κατά 0,5?

Τύρφη?

Αν ναι πως να τη χρησιμοποιήσω?

Τι νερό έχεις τώρα; Ph, kH, GH...???
Link to comment
Share on other sites

Thanks

Ph 7.5

Kh 3

χαμηλωσε το πεχα σου με τυρφη,και ανεβασε την ανθρακικη σου τουλαχιστο στο 5 ,με τη χρηση μαγειρικης σοδας....
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε Klaz.

Τη τύρφη να τη τοποθετήσω στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού σωστά?

Υπάρχει κάποια αναλογία σε τύρφη ανα λίτρα?

Πόσο χρονικό διάστημα να την αφήσω να λειτουργήσει?

Link to comment
Share on other sites

Thanks

Ph 7.5

Kh 3

Μετρήσεις γενικής σκληρότητας (GH) δεν έχεις?

Για να κατεβάσεις το pH μεγαλύτερο ρόλο παίζει η γενική σκληρότητα, την οποία μπορείς να κατεβάσεις (εαν είναι υψηλή) με ρητίνες! Η τύρφη κατεβάζει 1-2 βαθμούς την ανθρακική (kH) σκληρότητα και δίνει τα χουμικά οξέα για το κατέβασμα του pH... Πρέπει να υπάρχει ένας συνδιασμός των παραπάνω για να κατεβάσεις το pH σου σταθερά και χωρίς διοξείδιο!

Εννοείται βέβαια ότι και την τύρφη και τις ρητίνες ΑΝ τις χρησιμοποιήσεις θα είναι σε βαρέλι προετοιμασίας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.. Σημερα αγορασα τους πρωτους μου δισκους, τεσσερα στον αρiθμο,ζευγαρια διαφoρετικου χρωματος(δυο μπλεδακια και δυο πορτοκαλη)..Το προβλημα μου ειναι οτι ενα απο τα μπλε κυνιγαει τα δυο πορτοκαλη και μονο αυτα με τσιμπιματα,με φοβιζει αρκετα αυτο και δεν ξερω τι να κανω,ενω το αλλο μπλε δεν το πηραζει καθολου..το ενυδρειο ειναι 180 με εξ.φιλτρο fluval 305,που εχει μεσα 2 πλακοστομους,3 clown,10 ροδοστομους,10 cardinal tetra..συστημα με co2 και αρκετα διαφορα φυτα..το ph 6,5-7,NO2=0,nh3-nh4=0,θεμοκρασια 28,5..θα ηθελα μια συμβουλη γιατο προβλημα μου και αν θα εχουν προβλημα τα αλλα μου ψαρια,φαινεται να ειναι πολι φοβησμενα..Μπορει να εχω "αρκετα πραγματακια" αλλα ειμαι αρχαριος, το ενυδρειο το εχω 2μηνες σχεδον..μεχρι τωρα ολα πανε καλα.. Ευχαριστω εκ τον πρωτερον...

Link to comment
Share on other sites

υπομονη και παρακολουθηση μεχρι να αποκατασταθουν οι ισοροπιες.

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες φαινεται οτι ακομα υπαρχει τσαμπουκας..τα ταισα λιγο, μερικα εφαγαν,τα δυο απο τα τεσσερα..δεν ξερω..!!!! Δεν με ανγωνει το αν θα φανε προς το παρον (ειναι αρχη,εχτες τα πηρα) αλλα αυτος ο τσαμπουκας που γινεται,απορω δεν θα σταματησει.Δεν ειπα να ειναι ξενερωτα αλλα οχι και τοσο φοβισμενα,αφου καθοντε σε μια γωνια οπου και παλι ο ενας απο τους μπλε θα παει να τα ξανακυνηγησει (ο συγκεκρημενος μπλε και μονο)..Ειδομεν οπως ειπε και zapetros..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι που μολις προσεξα,ενας δισκος μου εχει στο αριστερο του ματι απο πανω κατι σαν λακκακι,δεν υπαρχει πληγη απλως εχει λακκακι ακρηβος πανω στο ματι..τι ειναι αυτό;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

χαμηλωσε το πεχα σου με τυρφη,και ανεβασε την ανθρακικη σου τουλαχιστο στο 5 ,με τη χρηση μαγειρικης σοδας....

Φιλε klaz να σε ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό;

Η τύρφη στο φίλτρο χαμηλώνει το ph όσο την αφήνεις;Επιρεάζει και την ανθρακική;

Εγώ με ph 6.8 και kh 2 τί πρεπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

το ph σου καλο ειναι το κΗ θελει λιγο ανεβασμα.

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να γραψω για το προβλημα μου..και ζητω συγνωμη που μπορει να ειμαι σε λαθος σημειο..S.O.S

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θα ηταν να ανεβαζες μια φωτο με τον ψαρι σου στις ασθενειες γλυκου νερου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε klaz να σε ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό;

Η τύρφη στο φίλτρο χαμηλώνει το ph όσο την αφήνεις;Επιρεάζει και την ανθρακική;

Εγώ με ph 6.8 και kh 2 τί πρεπει να κάνω;

οτι σου ειπε και νο φιλος παραπανω...

διελυσε λιγη μαγειρικη σοδα μεσα σε ενα μπουκαλακι νερο και σιγα-σιγα ριξε στο ενυδρειο σου...

πολυ σιγα και σταθερα καλο θα ειναι να εισαι καπου στο 4 με 5 στην ανθρακικη,για να αποφυγεις σκαμπανεβασματα στο πεχα σου....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι που μολις προσεξα,ενας δισκος μου εχει στο αριστερο του ματι απο πανω κατι σαν λακκακι,δεν υπαρχει πληγη απλως εχει λακκακι ακρηβος πανω στο ματι..τι ειναι αυτό;;;;;;;

Υποθέτω ότι δεν πρόκειται για ασθένεια, αλλά για ελλάτωμα κάτι σαν αυτό:

wta2.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε genirous η φωτο που εβαλες δεν ανοιγει (σε εμενα τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Ναι genirous κατι τετοιο,σε ποιο ελαφρια μορφη..τα πηγα ολα πισω και πηρα gold malboro..ενταξη καμια σχεση,απλος ειναι αρκετα ηρεμα..ειναι ποιο ομορφα χωρις προβληματα,εκανα 45λ να διαλεξω..το μαγαζι δεν εφερε καμια αρνηση αφου προκειται για σοβαρους ανθρωπους,που μεχρι στηγμη ολα μου πανε μια χαρα,βεβαια και με τη βοηθεια την δικη σας αφου εχω σκ... (ποροθη) στο διαβασμα..λιγο ανησυχω γιατι καθονται σε μια γωνια,ανοιξα πριν μια ωρα τα φωτα,παλη τα ιδια,τωρα θα δειξει,πηστευω οτι θα στρωσουν..δεν ξερω αλλη απογοητευση δεν θελω..

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα :buttrock::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...