Jump to content

Ancistrus Sp3 No.2


tags

Recommended Posts

Δεύτερη γέννα Ancistrus sp3

πριν από λίγο καιρο είχαν πάλι γεννήσει αλλά δεν επιβίωσε κανένα γιαυτό και τα έβαλα στην γεννηστρα.

όπως βλέπετε στην φωτογραφία είναι πάνω από 100 μωρά

ένας φίλος μου είπε να μην κάνω αλλαγές γιατί δεν έχω ΑΟ, αν το νερό της αλλαγής το αφήνω για πολλές ώρες πριν το ρίξω μέσα κάνω δουλειά?

έβαλα και ένα κομμάτι αγγούρι για να τσιμπολογανε αλλά δεν το έχουν ακουμπήσει ακόμα ???

πια είναι τα επόμενα βήματα για να ζήσουν τα μικρά μου? και βέβαια να δοθούν στους συνχομπιστες του forum

post-4022-1211357099_thumb.jpgpost-4022-1211357120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι μωράκλες :buttrock:

Husky_Jim ,.... σου πήραν την τέχνη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αγορίνα που θα έλεγε και ο Nidal

Δεν πείρα την τέχνη του Jim απλός την εφάρμοσα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν!!

Για λεγε λεπτομερειες:

Σε ποια ηλικία τα έβαλες στη γεννηστρα, τα πηρες μαζι με τη σπηλιά κλπ

Γιατι θελω και εγω να ξεχωρισω την επομενη γεννα του ζευγαριου μου γιατι ο #%$#^ ο κλοουν που εχω μεσα, εχει καθαρισει τρεις γεννες ηδη :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

τα μωρά τα πείρα χτες μέσα από την σπηλιά αλλιώς δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να τα πιάσω με την απόχη.

και τώρα τι κάνω?

με τις αλλαγές, λίπασμα, να βάλω κάτι μέσα στην γεννηστρα για να κρύβονται, το αγγουράκι το αφήνω για πόσο η να το βγάλω και να βάλω καμιά ταμπλέτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την γέννα!

Θα σου συνιστούσα να πάρεις πλαστική γεννήστρα καθώς σε αυτή με το δίχτυ,εγκλωβίζονται τα μικρά στα πλαστικά μέρη και συνθλίβονται....

Επίσης βάλε και μόνιμα μία αεραντλία για να έχουν μεγαλύτερη οξυγόνωση....

Για φαγητό δοκίμασε και ταμπλέτες και μήν κάνεις αλλαγή νερού, τουλάχιστον όχι άμεσα! :bowdown:

Ποιός θα μου το έλεγε πρίν από κάποια χρόνια ότι θα φτάναμε σε ένα επίπεδο που όλοι θα είμαστε σε θέση να κάνουμε γέννες σε πλέκο....που κάποτε ήταν 'αδύνατες'.....

Επίσης έχω να πώ σε όλους που έχουν πάρει ψάρια από εμένα να εμπλουτίσουν το γονότυπο των ψαριών και με άλλα ψάρια για να μήν αρχίσουμε και χαλάμε το είδος εκφυλίζοντας το......Είναι πολύ συμαντικό!!!!!!!!!

Μπράβο σε όλους!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη σε καποιο παλιο σου ποστ ειχες γραψει για καποια γεννηστρα με ενσωματωμενο φιλτρο σπόγγου?

Μπορεις να δωσεις λεπτομερειες?

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη και που δυστυχως δέν έρχεται στο ελλάντα από όσο ξέρω είναι αυτή: Interpet Fresh Flow Breeding Unit

Εγώ έχω φτιάξει ίδια με αυτή αλλά σε μεγαλύτερη κλίμακα.Συγκεκριμένα την δικιά μου την έφτιαξε ο 'μάγος' του πλέξιγκλάς Πατούνας.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..

Μιας και ο Πατουνας μεχρι να παει το πιτσιρικι φανταρος θα ειναι εξαφανισμενος, θα την παραγγειλουμε απο το ιντερνετ.

Αποτι ειδα την εχει και το aquaristikshop

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...CRLMHfbNfZzALFe

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι παραγγελίες από το internet αργούν χτες έβαλα μια αεραντλία και όλα πάνε καλά, απώλειες μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν και το αγγουράκι το ξεκοκαλισανε :bowdown:

Να ξαναβάλω αγγούρι σήμερα και γενικά να υπάρχει μόνιμα τροφή μέσα?

Το μόνο ενοχλητικό της υποθέσεις είναι ο θόρυβος της αεραντλίας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω διαβασει, τα μικρα θελουν μονιμα τροφη μέσα.

Απλά προσεχουμε να την αντικαθιστουμε εγκαιρα ωστε να μην σαπισει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μίας και είμαι πολύ φρέσκος από γένα Ancistrus, να σου πω κι εγω τη γνώμη μου:

Καταρχήν προσπάθησε να διατηρήσεις όσο το δυνατόν τις ίδιες συνθήκες νερού με αυτές που ήρθαν στον κόσμο τα μικρά. Η οποιαδήποτε αλλαγή, έστω κι αν το κάνεις για καλό, μπορεί να σου προκαλέσει απώλειες (μέσα σε μία νύχτα έχασα καμιά 30αριά μικρά).

Αλλαγές νερού έκανα συχνά από λιγό (10-20% ανά 2-3 μέρες). Από τροφή έριχνα εναλλάξ αγκουράκι και Pleco's Tabin της Tropical που είναι πρωτεϊνούχες. Προσοχή στο αγγούρι, γιατί μετά τις 8-10 ώρες στο νερό αρχίσει να σαπίζει.

Εγώ μετά από τις πρώτες 15 μέρες τα έβγαλα από την γεννήστρα, αλλά είχα πάρει ενυδρείο ειδικά γι'αυτή τη δουλειά, οπότε τα μικρά ήταν μόνα τους μαζί με τον πανευτυχή πατέρα και την αδιάφορη μητέρα.

Όσον αφορά το φως, ακλό είναι να μην είναι πολύ δυνατό. Εγώ όταν τα άφησα ελέυθερα, παρατήρησα ότι έψαχναν να βρουν σκιερά μέρη. Γι'αυτό το λόγο, αφαίρεσα την μία από τις 2 15άρες λάμπες μου.

Αυτό που δεν ξέρω είναι το τί θα τα κάνεις όταν μεγαλώσουν λίγο (1-2cm) και θα πρέπει να τα βγάλεις από την γενήστρα. Ακόμα και τότε είναι σχεδόν βέβαιο πως αν έχεις και άλλα ψαράκια μεγαλούτσικα θα στα κυνηγήσουν...

Εύχομαι να σου ζήσουν ΟΛΑ και να ανταλλάξουμε 2-3 θυληκές και 1-2 αρσενικά.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper τις προάλλες τα λέγαμε στο δικό σου ποστ τώρα στο δικό μου :bowdown:

Τα μωρά βρίσκονται στο ίδιο ενυδρείο με τους γονείς σε γεννηστρα, αλλαγές μια φορά την εβδομάδα περίπου 15%, τροφή αγγουράκι, Pleco's Tabin της Tropical όπως είχαμε πει και χτες έβαλα και κολοκυθακι το οποίο καταβρόχθισαν!!

Μέχρι στιγμής δεν έχω απώλειες, όμως τα μικρά την άλλη εβδομάδα θα δοθούν σε μαγαζί γιαυτό αν θες έλα να πάρεις καμιά 10αρια για να έχεις ψάρια από διαφορετικές γέννες

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχω απώλειες, όμως τα μικρά την άλλη εβδομάδα θα δοθούν σε μαγαζί γιαυτό αν θες έλα να πάρεις καμιά 10αρια για να έχεις ψάρια από διαφορετικές γέννες

Μπράβο ξανά για τα μικρά αλλά το να τα δώσεις σε αυτήν την ηλικία σε οποιοδήποτε μαγαζί είναι σαν να τα καταδικάζεις σε βέβαιο θάνατο.....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ξανά για τα μικρά αλλά το να τα δώσεις σε αυτήν την ηλικία σε οποιοδήποτε μαγαζί είναι σαν να τα καταδικάζεις σε βέβαιο θάνατο.....

Συμφωνώ! Την φροντίδα που θέλουν δεν θα τους την δώσουν σε πετ σοπ. Επίσης, οπωσδήποτε θα βρεθούμε (θα λάβεις ΠΜ). Τέλος μπορώ να σου δανείσω μία γυάλα 9L με φιλτράκι για να τα φιλοξενήσεις, αντί να τα δώσεις. Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα κάνεις τίποτα περισσότερο από το να αλλάζεις νεράκι κάθε μία-δύο μέρες κατά 50% περίπου εκ του οποίου το μισό θα είναι νέο νεράκι και το άλλο μισό από το τρέχον ενυδρείο.

Τελοσπάντων, την αναλογία μέρες/αλλαγή/ ποσοστό θα την βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ξανά για τα μικρά αλλά το να τα δώσεις σε αυτήν την ηλικία σε οποιοδήποτε μαγαζί είναι σαν να τα καταδικάζεις σε βέβαιο θάνατο.....

Δυστυχώς μετά της 15 Ιουνίου τα ψάρια θα επιβλέπονται μια φορά την εβδομάδα γιαυτό και δεν μπορώ να τα κρατήσω.

όσο για το μαγαζί είμαι σίγουρος ότι ο Nidal θα τα φρόντιζε όπως πρέπει, μετά όμως από την πρόταση του φίλου

stormtrooper θα του δοθούν όλα για να αναλάβει την ανατροφή τους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά της 15 Ιουνίου τα ψάρια θα επιβλέπονται μια φορά την εβδομάδα γιαυτό και δεν μπορώ να τα κρατήσω.

όσο για το μαγαζί είμαι σίγουρος ότι ο Nidal θα τα φρόντιζε όπως πρέπει, μετά όμως από την πρόταση του φίλου

stormtrooper θα του δοθούν όλα για να αναλάβει την ανατροφή τους :bowdown:

...σε καινούριο 120άρι ενυδρείο που θα αποκτήσω το Σάββατο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά μεταφέρθηκαν, δυστυχώς με κάποιες απώλειες κατά την μεταφορά και όχι την προσαρμωγή... Είχε πολύ κίνηση στο δρόμο και από την Κοκκινιά έως τα Πατήσια έκανα περίπου μία ώρα ;)

Οι απώλειες ήταν καμία 10αριά... :(

Τα υπόλοιπα όμως δείχνουν να απολαμβάνουν την νέα τους εστία. Τα έβαλα μέσα σε πλαστική γεννήστρα την οποία πρώτα "τροποποίησα" ανοίγοντάς της τρύπες στα πλάια, ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί το νερό καλύτερα. Τοποθετήθηκε και αερόπετρα η οποία θα λειτουργεί 24ώρο.

Στην φώτο θα δείτε τα μικρά κάτω από την νέα μου αγορά... moonlight :)

Υπέρευχαριστώ τον φίλο tags που:

α) Μου εμπειστεύτηκε τα μικρά του. Υπόσχομαι να τα προσέχω καλύτερα από τα δικά μου!!!

β) Μου έδωσε 2 φωλιές-κρυψώνες για πλέκο από καθαρό πηλό! Η μία ήδη "επενδύθηκε" με java moss και ακόμα περιμένω να την πάρουν χαμπάρι οι γονείς Ancistrus, μπας και τους έρθει η όρεξη "να βγάλουν τα μάτια τους" και να γίνω για 2η φορά παππούς :thumbup:

Αυτά.

Για κάθε νεότερο θα ενημερώνεστε φωτογραφικά.

Κυρίως ο tags που ξέρω πως τον "πόνεσε" που δεν μπόρεσε στην παρούσα φάση να τα φροντίσει όσο θα ήθελε :bigemo_harabe_net-180:

post-6647-1213048416_thumb.jpg

post-6647-1213048598_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...