Jump to content

Νεος στο αλμυρό 200lt


mbarb

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους εσάς που μας δίνετε τόσο χρήσιμες πληροφορίες για το αγαπημένο μας hobby.

έχω ήδη ξεκινήσει από τις 10/5/08 το ενυδρείο μου.!

Την στιγμή αυτή έχω μόνο τον ζωντανό βράχο και το ζωντανό υπόστρωμα. Φωτα κλειστά σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες σας και ........ΥΠΟΜΟΝΉ.!!

Οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής (TROPIC MARINE)

Test Date 14/05/2008

Sal 1022

PH 8

CA (δεν εχω ακόμα τεστ)

NH3,4 0,1

KH 11

NO2 0

N03 5

Temp 24,8

-------------

Test Date 16/05/2008

Sal 1021

PH 8,2

CA (δεν εχω ακόμα τεστ)

NH3,4 0,1

KH 11

NO2 0

N03 5

Temp 26

------------------

Test Date 19/05/2008

Sal 1024 (όπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να το φέρώ στο 1026 δεν έχω ρεφρακτομετρο και ψαχνω να βρώ της Sybon)

PH 8,2

CA (δεν εχω ακόμα τεστ)

NH3,4 0,01

KH 10

NO2 0

N03 15

Temp 27,4

πως είμαι από τιμές??

Το ενυδρείο ήταν γλυκό για 5 χρόνια και επιτελούς αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα αναγνωρίζοντας την μεγάλη δυσκολία του αλμυρού.

Σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθεια σας που μέχρι στιγμής ειναι ανεκτίμητη (διαβαζοντας το forum)

Το ποιο βασικο ξέχασα...το ενυδρείο ειναι 200lt (διορθώνω και τον τίτλο)

Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες όπως και στοιχεία για τον εξοπλισμό μου.

Δεν έχω R/O και σκέφτομαι μετά απο αυτά που διάβασα να αγοράσω αυτό http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph.../products_id/90

με καλύπτει..?? χρειάζομαι τίποτα επιπλέον..??

Φιλικά

Μάνος

Έγινε επεξεργασία - mbarb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

WELCOME TO AZ :bowdown:

Περιμενουμε φωτο και καλη επιτυχια με το 200 λιτρο... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στη θαλασσινή παρέα μας!

Η πορεία των τιμών των βασικών παραμέτρων δείχνει καλή. Μην υπερβείς την αλατότητα πάνω από τα 1025 γιατί οι ενδείξεις με τα κοινά αλατόμετρα δείχνουν λιγότερο.

Ποιά είναι η χωριτικότητα του ενυδρείου σου και τι ποσότητα ζωντανών βιολογικών υλικών διαθέτεις?

Skimmer υπάρχει? Κυκλοφορία?

Η αγορά α/ο κρίνεται απαραίτητη.

Καλή συνέχει

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στη θαλασσινή παρέα μας!

Η πορεία των τιμών των βασικών παραμέτρων δείχνει καλή. Μην υπερβείς την αλατότητα πάνω από τα 1025 γιατί οι ενδείξεις με τα κοινά αλατόμετρα δείχνουν λιγότερο.

Ποιά είναι η χωριτικότητα του ενυδρείου σου και τι ποσότητα ζωντανών βιολογικών υλικών διαθέτεις?

Skimmer υπάρχει? Κυκλοφορία?

Η αγορά α/ο κρίνεται απαραίτητη.

Καλή συνέχει

Σας ευχαριστώ πολύ.!

Ταχυτατοι είστε..:bowdown:

Για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω κατάστημα αλλα ότι λάθος εχει γίνει εάν έχει γινει....θα ήθελα να το ξέρω.!!

ΤΟ ενυδρείο ειναι 200lt διόρθωσα και το αρχικό post

Εχω δύο εξωτερικα φίλτρα και τα δύο είναι Fluval το ένα ειναι το 205 (το ειχα απο το γλυκό) και πήρα άλλο ένα το 405. Skimmer εχω το boyu που όπως βλέπω και με την ελάχιστη εμπειρία μου λειτουργεί σωστα χωρις να κάνει αξιοσημείωτο θόρυβο.

Στο 205 έχω το μακαρόνι μόνο και άνθρακα.

Στο 405 έχω phosGuard, Matrix , ανθρακας Opti Carb kai Fluval clearmax.

Εχω επίσης αγοράσει 2 (μου διαφεύγει η μάρκα ) κυκλοφορητές για την κίνηση του νερού προς τους βράχους (αυτους που τοποθετούμε μέσα στο ενυδρείο για να δημιουργουν ροή προς τους βράχους.)

Βασικά θα ήθελα να μάθω εαν είναι σωστα τα βιολογικά μου διοτι παιδες σας βρηκα μετά την αγορα όλως των υλικων......... :buttrock: και φοβάμαι μην με καθοδήγησαν λάθος.!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να βγαλεις το μακαρονι απο το φιλτρο γιατι οπως εχει πει και ο κυριος Ψαλτης το βιολογικο υλικο ειναι ο ζ.βραχος και καλο ειναι να μην διαταραξουμε την ισοροοια της βιολογιας του βραχου.Θα σου τα πει καλυτερα καποιος αλλος αλλα νομιζω οτι η γνωμη θα ειναι ιδια.Τωρα αν θες να το κρατισεις οκ.

φιλικα Γιώργος....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να βγαλεις το μακαρονι απο το φιλτρο γιατι οπως εχει πει και ο κυριος Ψαλτης το βιολογικο υλικο ειναι ο ζ.βραχος και καλο ειναι να μην διαταραξουμε την ισοροοια της βιολογιας του βραχου.Θα σου τα πει καλυτερα καποιος αλλος αλλα νομιζω οτι η γνωμη θα ειναι ιδια.Τωρα αν θες να το κρατισεις οκ.

φιλικα Γιώργος....

Γίωργο,

Το έχω διαβάσει αυτο ....και πραγματικά αυτο θέλω να κάνω. Αλλα απο τόσο νωρίς ειναι σωστό..??

Μου είπαν να ρίχνω και βακτιρίδια....σωστο..?? τουλαχιστον στην αρχή έριξα.!!

Φιλικά

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια και εγω εριξα και μαλιστα πολλα.Τορα λοιπον ειναι η πιο βασικη στιγμη του ενυδρειου σου.Ο βραχος ξανα 'ανασιντασει' την βιολογια του και 'καθαριζει' τον ευαυτο του απο τους νεκρους μικροοργανισμους που πεθαναν κατα την διαρκεια της μεταφορας του.Για αυτο λοιπον πρεπει να αφισεις τον βραχο να 'δυναμωσει' και να ετοιμαστει γιατι σε κανα μηνα και κατι μπενουν οι νεοι οργανισμοι.

Επειδη ειμαι και εγω νεος στο θαλασσινο και το εχω μολις 2 μηνες και ειμαι και 15 χρονων κανω γκαφες και χαζες εροτισεις.Μην ακους μονο εμενα αλλα και τους ειδικους οπος ο κυριος Saltasos,κ Νικος...

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στα αλμυρά νερά !

μαζί με τη r/o να παραγγείλεις ένα adaptor για να συνδέσεις τη συσκευή με τη βρύση , η βρύση σου πρέπει να έχεις πάσα όπως αυτές που βάζουμε συνήθως σε κήπους

ρώτα τους αν δίνουν δώρο ακόμα το TDS meter . είναι χρήσιμο για να ελέγχουμε τη ποιότητα του νερού ,

όσο περιμένεις να στρώσει το σύστημα σου .. κάνε έρευνα για τα ζωντανά που θέλεις να φιλοξενήσεις .. είναι το κλειδί για το μέλλον

καλή συνέχεια ..

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια και εγω εριξα και μαλιστα πολλα.Τορα λοιπον ειναι η πιο βασικη στιγμη του ενυδρειου σου.Ο βραχος ξανα 'ανασιντασει' την βιολογια του και 'καθαριζει' τον ευαυτο του απο τους νεκρους μικροοργανισμους που πεθαναν κατα την διαρκεια της μεταφορας του.Για αυτο λοιπον πρεπει να αφισεις τον βραχο να 'δυναμωσει' και να ετοιμαστει γιατι σε κανα μηνα και κατι μπενουν οι νεοι οργανισμοι.

Επειδη ειμαι και εγω νεος στο θαλασσινο και το εχω μολις 2 μηνες και ειμαι και 15 χρονων κανω γκαφες και χαζες εροτισεις.Μην ακους μονο εμενα αλλα και τους ειδικους οπος ο κυριος Saltasos,κ Νικος...

Γιώργο,

Έχεις δίκιο για τον βράχο..

Αναμένουμε λοιπόν τις απόψεις των ποιων έμπειρων

Να είσαι καλά.!

Μανος

Έγινε επεξεργασία - mbarb
Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στα αλμυρά νερά !

μαζί με τη r/o να παραγγείλεις ένα adaptor για να συνδέσεις τη συσκευή με τη βρύση , η βρύση σου πρέπει να έχεις πάσα όπως αυτές που βάζουμε συνήθως σε κήπους

ρώτα τους αν δίνουν δώρο ακόμα το TDS meter . είναι χρήσιμο για να ελέγχουμε τη ποιότητα του νερού ,

όσο περιμένεις να στρώσει το σύστημα σου .. κάνε έρευνα για τα ζωντανά που θέλεις να φιλοξενήσεις .. είναι το κλειδί για το μέλλον

καλή συνέχεια ..

salTasos,

Οπότε αυτο το r/o μας κάνει έτσι..??? να προχωρήσω στην αγορά του και εάν καταφέρω να πάρω και το TDS METER τώρα για να μην χαθω στο site τους adaptor που λες δεν θα βρώ εδώ..??

ΠΟλύ βασικό αυτο το τελευταίο......για την έρευνα.!!!!

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ακους μονο εμενα αλλα και τους ειδικους οπος ο κυριος Saltasos

με κολακεύει ο χαρακτηρισμός αλλά δεν τον αποδέχομαι ..

είμαι λίγο πιο έμπειρος από τον κάθε αρχάριο .. αυτό είναι όλο ..

και γενικότερα πιστεύω ότι

στο χώρο μας δεν υπάρχουν <<μάγοι>> .. μόνο καλά πληροφορημένοι υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

salTasos,

Οπότε αυτο το r/o μας κάνει έτσι..??? να προχωρήσω στην αγορά του και εάν καταφέρω να πάρω και το TDS METER τώρα για να μην χαθω στο site τους adaptor που λες δεν θα βρώ εδώ..??

ΠΟλύ βασικό αυτο το τελευταίο......για την έρευνα.!!!!

Σε ευχαριστώ.

ψάχνω και εγώ να το εντοπίσω και δεν μου είναι εύκολο ..

η αντιστροφή όσμωση που επέλεξες είναι αυτό που χρειάζεσαι ..

μπορείς να τη παραγγείλεις στον Έλληνα αντιπρόσωπο και έτσι θα μάθεις και ότι άλλο θέλεις ..

2842061416.

αυτό είναι το τηλέφωνο του

άλλες πληροφορίες θα βρεις στη κατηγορία με τα καταστήματα στο aquazone

Link to comment
Share on other sites

Μην την αποδεχεσε αλλα εγω παντος σε θεωρω απο τους ποιο ενημερους..

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω και εγώ να το εντοπίσω και δεν μου είναι εύκολο ..

η αντιστροφή όσμωση που επέλεξες είναι αυτό που χρειάζεσαι ..

μπορείς να τη παραγγείλεις στον Έλληνα αντιπρόσωπο και έτσι θα μάθεις και ότι άλλο θέλεις ..

2842061416.

αυτό είναι το τηλέφωνο του

άλλες πληροφορίες θα βρεις στη κατηγορία με τα καταστήματα στο aquazone

Σε ευχαριστώ παρα πολυ.!

Εφόσον ειναι έτσι θα επικοινωνήσω μαζί του και θα ζητήσω και τον adaptora που είπες.!!

Και πάλι ευχαριστώ.!

Τι να κάνω με το μακαρόνι που είπε ο Γιώργος..??? να το ξυλώσω.?

Να σταματήσω τα βακτηρίδια???

Συντομα θα ανεβάσω φωτος για να μου πείτε την γνώμη σας.!

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλωσορίσω κ’εγώ στην θαλασσινή μας παρέα, και σου εύχομαι καλή συνέχεια στο όμορφο ταξίδι που διάλεξες. :bowdown:

Σε κάποια πακέτα δίδονται μαζί με την Α / Ο ο adaptor και το TDS

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρήκα Navy.

Οκ.....τοτε θα ρώτήσω τον αντιπροσωπο για το μοντελο αυτο εαν ειναι διαθέσιμο.!!!

ετοιμες οι φωτο

post-7705-1211381456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλες δυο πιο κοντινες μια αρισστερα και μια δεξιά.

Οπως θα δείτε δεν έχω βάλει βαση κατω απο τους βραχους αλλα η κυκλοφορια ειναι τετοια...που εχει διωξει τον αραγωνιτη.

Η αφίσα θα φύγει..!! θα προσθέσω δευτρερα κιάλλο βραχο..

post-7705-1211381602_thumb.jpg

post-7705-1211381616_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mbarb
Link to comment
Share on other sites

πόσο ζωντανό βράχο έχεις ?

ο βράχος σου φαίνεται καλός και σε καλή κατάσταση. οι μετρήσεις σου συνηγορούν ..

φαίνεται όμως σαν να ακουμπάει στο πίσω τζάμι ..

αν είναι έτσι φρόντισε να υπάρχει καλή κίνηση νερού πίσω του ..

και πλευρικά ..

αν έχεις χώρο και θέλεις φέρε το βράχο πιο κεντρικά να έχει κάποια απόσταση από τα τζάμια ..να μην είναι στουμπωμένος, φρόντισε να υπάρχουν σπηλιές και περάσματα όπως επίσης φρόντισε να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα σημεία επαφής με την άμμο..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Ωρεο στησιμο αν και πιστευω οτι χρειαζεται κανα κιλο ζ.β ακομα

να ψιλοσει λιγο.Επισις νομιζω οτι πρεπει αν φερεις λιγο πιο μπροστα καποια βραχια...Μπραβο συνεχισε ετσι.....

Keep walking....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο βεβαια...θα ψηλώσει διοτι ειναι πολυ χαμηλο...και πιστευω και εγώ οτι θα φέρω και μπροστα βραχο...

16 κιλα ειναι ο βραχος.

τωρα η άμμος ηταν δυο σακία και δεν έχω συγκρατήσει την μαρκα.!

Συντομα θα μάθω και θα σας ενημερώσω.!!!

Σκεφτομαι σήμερα να καθαρίσω τα εξωτερικά φίλτρα για πρώτη φορα.!!! Υπερβολή..?....

Σημερα θα κανω αλλη μια μετρηση να δω πως παμε.!! :bowdown:

ΦΙλικα

Μανος

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το βραχο ναι θελει κιαλο και καλα θα κανεις που θα παρεις

Θα σου ελεγα να δοκιμαζες και την δημιουργια 2 νησιων(θυμιζει πιο πολυ εναν φυσικο υφαλο).Πυραματισου με την τοποθετηση του βραχου τωρα που ειναι νωρις...Να σκευτεις επισης οτι μετα θα μπουν κοραλια και ψαρια δηαλαδη θα πρεπει αν εχει κρυψονες και σημεια σταθερα και προσβασιμα για τα κοραλια.Βαλε κανα βραχακι μονο του μπροστα...

Οσο για τα φιλτρα κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται ειναι πολυ νωρις ακομα για να σκευτεσαι τετοια θεματα....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,

Δηλαδη εσυ δεν έχεις καθόλου μακαρόνι μέσα στα φίλτρα σου..??

Ουτε βακτηρίδια ρίχνεις ??

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πια το ενυδρειο ειναι περιπου 3 μηνων και βακτηρια δεν βαζω πια.

Οχι δεν εχω μακαρονι στο φιλτρο.

Κανε μια αλλαγη στον βραχο οπως σου ειπα και στειλε μας φωτο με το αποτελεσμα...

Οντος το chat θα μας διευκολινε.... :bowdown::buttrock:

post-6787-1211382846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...