Jump to content

Τι άλλο? Αναγνωριση...


Recommended Posts

Χαιρετε!

Θα παρακαλούσα όποιον γνωριζει να μου πει τι μπορει να ειναι τα τουτα δω τα πραματακια.

Να πω ότι το διαφανες πραγματακι-κοραλλακι εχει ενα ανοιγμα σε καθε 'πολυποδα'(???) απο το οποίο καθε τοσο απελευθερωνει ενα σπορακι πορτοκαλι με ουριτσα. Μετα απο αυτη την διαδικασία ξεφουσκώνει τελειως και μετα απο μερικές μέρες επανερχεται στην κατασταση που το βλεπετε.

Το στρειδακι δεν φαινεται να ειναι κακο και μαλιστα τελευταια το βλεπω να κοβει βολτες μαζι με ενα αλλο πιτσιρικι (προλαβε να αναπαραχθει- τι να πω?). Μεγεθος 1 εκ.

Τελος, τα κυκλωμενα πραγματακια αρχικα ηταν ξερα και επειτα από μέρες ζωντανεψαν. Εχουν μεγεθος 0,5 εκ και στην ακρη καθε πολυποδα εχει ενα ασπρο tip. Δεν μου μοιαζει για aiptasia αλλα ποτε δεν ξερεις...

Σας ευχαριστω,

Αννυ

post-2616-1211373142_thumb.jpg

post-2616-1211373159_thumb.jpg

post-2616-1211373832_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - a.kotrokoi
Link to comment
Share on other sites

Τον οργανισμό της πρώτης φωτογραφίας, δεν μπορώ να τον καταλάβω. Πιθανά να πρόκειται για είδος ανεμώνης, όπως και στην τρίτη φωτογραφία.

Το οστρακόδερμο περιφέρεται μέχρι να βρει κατάλληλη θέση για να προσφυθεί. Δεν δημιουργεί πρόβλημα αφού πρόκειται για οργανισμό που τρέφεται με διήθηση νερού.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Ψάλτη, θεωρειτε σκόπιμο να βγουν οι οργανισμοι στην πρωτη και τριτη φωτογραφία?

Με ανησυχεί λίγο το γεγονος ότι κάθε σπόρος από την α΄''ανεμώνη'' δημιουργεί μικρες τετοιες 'ανεμωνες' και αφου δεν εχουμε ιδεα περι τινος προκειται μηπως ειναι παρακινδυνευμενη η ανεξελεγκτη εξαπλωση της?

Η να το αφησω και βλέπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα τις αφαιρούσα, αλλά θα τις παρακολουθούσα. Σε όσα ενυδρεία τις έχω δει, δεν έχουν τάση εξάπλωσης. Αυτό όμως έχει να κάνει και με τις συνθήκες του κάθε συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε! Σας ευχαριστω πολυ.

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φωτο ειναι ενα ειδος Tunicate.

Στην τριτη φωτο, αν εχει σκλυρο σκελετο, ειναι Leptopsammia ( σαν Tubastrea ειναι μονο που δεν εχει τοσο κιτρινο χρωμα). Αν δεν εχει σκλυρο σκελετο, τοτε μπορει να ειναι καποιο Corynactis η Pseudocorynactis.

Και τα δυο ειναι καλα, θελουν σκια και ταισμα :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

Αχ ωραια! Σ ευχαριστω πολυ Ναταλία! :bowdown:

Γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω με τη διασπορα του Tunicate.

Συντομα θα κανω και μια επισημη παρουσιασητου ενυδρείου, οποτε αν αναγνωρισεις και κατι εκει μου λες!

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...