Jump to content

Ξανά από την αρχή.


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος ξανά από την αρχή και αυτή την φορά πιστεύω σωστά.

Αφού ήρθε ο φίλος – αδελφός – μπαμπάς Navy σπίτι μου με τα κόλπα του ξεκινήσαμε να βγάζουμε νερό από το ενυδρείο και να ετοιμάζουμε καινούργιο.

Αφού αφαιρέθηκε το προηγούμενο νερό έγιναν τα παρακάτω βήματα

 Άδειασμα νερού από το ενυδρείο.

 Αγοραστικέ βάση και ποδαράκια και τοποθετήθηκε στο ενυδρείο

 Τοποθετήθηκαν ο βράχος με εισόδους σε σπηλιές και κολλήθηκαν τα κομμάτια βράχου με κόλα tunze

 Έγιναν να κατάλληλα τεστ και ήταν όλα οκ. Αλατοτησα 1024

Τώρα περιμένω να ξεθολώσει το νερό και θα τοποθετήσω φωτογραφίες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το πάθημα έγινε μάθημα. Η ανεμώνη τοποθετήθηκε στο sump του Navy. Εύχομαι αφού είναι στα κατάλληλα χέρια να πάνε όλα καλά.

Navy 1000 ευχαριστώ και σε όσους με βοήθησαν στο ενυδρείο με τις συμβουλές τους πρακτικές και ηθικές.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλη επιτυχια

μηπως θυμασαι αν η κολα ειναι αυτη??? http://www.aquaristic.net/tunze-coral-fix-...740.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

δεν την βλεπω καλα αλλα αν εχει 2 σωληναρια αυτη ειναι.Η δικη μου ειχε ενα καφε και ενα πρασινο αν αυτο σε βοηθαει :S

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλη επιτυχια.δεν πειραζει, συμβενουν αυτα.συμασια εχει οτι προλαβατε τα χειροτερα.τωρα πρεπει να εχεις υπομονη.

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία !

Αλλά... το © Copyright του τίτλου είναι δικό μου... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία !

Αλλά... το © Copyright του τίτλου είναι δικό μου... :bowdown:

Θα πρεπει τωρα να σου δωσω καποια ποσοστα :buttrock::buttrock::rasp:

Αφου το αφησα εχθες το ενυδρειο ηρεμο χωρις τροφη σημερα λεω να παω να ξανακανω μετρησεις και να δω πως πανε.Εχθες παντως που τα κοιταξα λιγο οι 2 clown και το ενα blue tang που εχω μεσα ηταν μια χαρα.Ορεξη για κολυμπι κτλ κτλ.Εξευρευνουσαν και το νεο aquascaping τους.Ο φιλος Αποστολος ειπε οτι αφου δεν εχουν πεθανει ως τωρα μετα απο αυτο το σοκ και δεν θα πεθανουν "ποτε".

Το αστειο μερος ειναι οτι εχθες οταν φτιαχναμε με τον Αποστολο το ενυδρειο πηγα να βαλω το χερι μου μεσα στο ενυδρειο για να βγαλω τα κομματια βραχου.Και οι 2 οι clown αρχισαν να με τσιμπανε.Βεβαια δεν μου εκοψαν κανενα κομματι και βεβαια αυτο το εκαναν και πριν γινει το περιστατικο με την ανεμωνη.Αφου λοιπον το ειδε ο Αποστολος και ξαφνιαστηκε καθησα και εγω και επαιξα λιγο μαζι τους.Εβαζα το χερι και το εβγαζα.Το αποτελεσμα ηταν οτι σε καποια στιγμη το ενα clown κολυμπησε απο την μια ακρη του ενυδρειου προς το χερι μου με τετοια ταχυτητα που πεταχτικε εξω απο το ενυδρειο.Παλι καλα που δεν τραυματιστηκε.Το πιασαμε και το βαλαμε ξανα μεσα.Τετοιο αλμα δεν φανταζομουν οτι μπορει να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει τωρα να σου δωσω καποια ποσοστα :bowdown::buttrock: :buttrock:

Αφου το αφησα εχθες το ενυδρειο ηρεμο χωρις τροφη σημερα λεω να παω να ξανακανω μετρησεις και να δω πως πανε.Εχθες παντως που τα κοιταξα λιγο οι 2 clown και το ενα blue tang που εχω μεσα ηταν μια χαρα.Ορεξη για κολυμπι κτλ κτλ.Εξευρευνουσαν και το νεο aquascaping τους.Ο φιλος Αποστολος ειπε οτι αφου δεν εχουν πεθανει ως τωρα μετα απο αυτο το σοκ και δεν θα πεθανουν "ποτε".

Το αστειο μερος ειναι οτι εχθες οταν φτιαχναμε με τον Αποστολο το ενυδρειο πηγα να βαλω το χερι μου μεσα στο ενυδρειο για να βγαλω τα κομματια βραχου.Και οι 2 οι clown αρχισαν να με τσιμπανε.Βεβαια δεν μου εκοψαν κανενα κομματι και βεβαια αυτο το εκαναν και πριν γινει το περιστατικο με την ανεμωνη.Αφου λοιπον το ειδε ο Αποστολος και ξαφνιαστηκε καθησα και εγω και επαιξα λιγο μαζι τους.Εβαζα το χερι και το εβγαζα.Το αποτελεσμα ηταν οτι σε καποια στιγμη το ενα clown κολυμπησε απο την μια ακρη του ενυδρειου προς το χερι μου με τετοια ταχυτητα που πεταχτικε εξω απο το ενυδρειο.Παλι καλα που δεν τραυματιστηκε.Το πιασαμε και το βαλαμε ξανα μεσα.Τετοιο αλμα δεν φανταζομουν οτι μπορει να κανει.

μπράβο και καλή συνέχεια!!!!!!!! :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια

ελπιζω τωρα να μην υπαρξει κανενα προβλημα...

Οταν ξεθολωσει το νερο δοσε καμια φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, o κλοoυν σου έχει καμιά σχέση με το τσίρκο < MEDRANO >... ?????? :bowdown::buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

λες ????

Αν γινοταν ολυμπιακοι αγωνες ψαριων σιγουρα θα ηταν νικητης στο αλμα εις υψος

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει τωρα να σου δωσω καποια ποσοστα :buttrock::rasp: :rasp:

Μη γελάς, φτειάξτο εσύ ωραίο και θα τα βρούμε με κανένα... "φραγκάκι" :buttrock::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ειχα και γώ εχτές άλτη αλλά μοιραίο...

Το ενυδρειό με τα χρυσόψαρα είναι ανοιχτό απο πάνω και η απόσταση απο τη στάθμη νερού είναι 12εκ.

Λοιπόν ο μεγαλύτερος κάτοικος 11εκ χρυσόψαρο την είδε free willy και πήδηξε έξω..μιά για πάντα :buttrock:

Νικόλα μη σταματας, μη σταματας, ετσι #@$@&* ο Νίκος ο ψαράς! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα μη σταματας, μη σταματας, ετσι #@$@&* ο Νίκος ο ψαράς! :bowdown:

:buttrock::buttrock::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και οι φωτογραφιες.Απο την εναρξη εργασιας εως τωρα

post-5701-1211549143_thumb.jpg

post-5701-1211549323_thumb.jpg

post-5701-1211549653_thumb.jpg

post-5701-1211549680_thumb.jpg

post-5701-1211549768_thumb.jpg

post-5701-1211549813_thumb.jpg

post-5701-1211549929_thumb.jpg

post-5701-1211549977_thumb.jpg

post-5701-1211550007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση.Το skimmer με τοσες φουσκαλες δουλευει καλα???

post-5701-1211550406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

more....

P.I.M.P MY ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΙΚΕ ΜΟΥ!!!!!

ακομα καλυτερα μπραβο!!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φάμπρικα το κάνατε το σπιτι!Μπράβο ρε παιδιά!Ο Απόστολος εμπειρία ετσι;

Περιμένουμε νεότερα! :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το boyu μοιάζει το τανκ με το δικό μου αλλα έχει τελείως διαφορετικές λάμπες και καπάκι!

ποιο μοντέλο ειναι?

καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το boyu μοιάζει το τανκ με το δικό μου αλλα έχει τελείως διαφορετικές λάμπες και καπάκι!

ποιο μοντέλο ειναι?

καλορίζικο!

TL - 550

Link to comment
Share on other sites

Εψαχνα να βρω ενα chiller λογο οτι η θερμοκρασια εφτασε στους 29 βαθμους στο ενυδρειο.Ηταν ομως λιγο ακριβα αυτα που εχουμε στην ελλαδα.Οποτε ειπα να δοκιμασω ενα tunze cooler.εγινα μια πολυ ωραια πατεντα στο καπακι χωρις να το καταστρεψω.Ειχε το ενυδρειο ενα καπακι το οποιο στηριζοταν σε 4 βιδες.τις εβγαλα και οριστε το αποτελεσμα.Επισης αγοραστηκαν και 2 γαριδες cleaner και 3 tourbo snail

post-5701-1211562526_thumb.jpg

post-5701-1211562551_thumb.jpg

post-5701-1211562576_thumb.jpg

post-5701-1211562596_thumb.jpg

post-5701-1211562630_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το φωτορεπορτάζ! Πολύ καλή δουλειά!

Συγχαρητήρια και στους δυό σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...