Jump to content

ευκολοι τροποι για να ψοφησετε τα ψαρακια σας


Recommended Posts

γεια σας.σημερα εστανθικα εντελος βλακας οταν ανοιξα το περιπτερο και ειδα ενα πιρανχας αναποδα.κριμα γιατι ειχε πολυ καιρο να μου ψοφισει ψαρι.τα εβαλα εχθες στο ενυδρειο.3 pacu,αρκετα μεγαλα,και ενα πλεκο.κριμα ,γιατι αυτος που μου τα εδωσε τα ειχε τρια χρονια. η πρωτη βλακια ειναι οτι τον ακουσα και δεν τα εκανα προσαρμογη.τα πεταξα κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο,και χωρις το νερο τους κιολας,σαν να ηταν πετρες.τι τον ακουσα?μου ειπε ελα ρε μεγαλα ειναι δεν εχουν αναγκη απο προσαρμογες και τετοια. και η δευτερη ειναι που δεν εβαλα ακομα θερμοστατη.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΤΗΤΟΣ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ,η καλοκαιριασε και δεν χρειαζετε?(αν και τα βραδυα εχει ψυχρουλα). ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΤΗΤΟ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ επειδη ζουσαν πριν με οξυγονο?

ΑΑΑ!και κατι αλλο.για να μην ειναι πολυ αδειο να βαλω ενα οσκαρ μεσα?τεριαζει,η θα γεινει μεζεδακι για τα πιρανχας?η αν οχι ενα αρκετα μεγαλο γατοψαρο που ειδα σε ενα πετ σοπ στηνθεσσαλονικη?(δεν ξερω πος λεγετε). ευχαριστω οσο κι αν με κραξετε........ Α!και κατι ακομα.αυτος τα ταιζε κιμα.να μην τους αλαξω το μενου τους ε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν καταλαβα....

Πιρανχας εβαλες? Πακου ή πλεκο???

Σε ποσα λιτρα?

Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα???

Link to comment
Share on other sites

σε ενα 400λιτρο εβαλα 3 πακου και εναν πλεκο.τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ,δηλαδη οτι τα πακου ανοικουν στην οικογενεια των πιρανχας (αν δεν κανω λαθος)...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ,δηλαδη οτι τα πακου ανοικουν στην οικογενεια των πιρανχας (αν δεν κανω λαθος)...

Καλως ήρθες στο Άκουαζον... :bowdown:

Θα σε παρακαλέσω να αλλάξεις στο προφίλ σου τα 'Ενυδρεία στην κατοχή μου' καθώς χαλάει το layout των σελίδων. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα pacu ανηκουν στην οικογενεια των πιρανχας Κ ειναι απαραιτητο το οξυγονο.

Παντα κανουμε προσαρμογη μικρα-μεγαλα :bowdown:

Αν την μερα εχεις θερμοκρασια 26 το βραδυ τι εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα pacu ανηκουν στην οικογενεια των πιρανχας Κ ειναι απαραιτητο το οξυγονο.

Παντα κανουμε προσαρμογη μικρα-μεγαλα :bowdown:

Αν την μερα εχεις θερμοκρασια 26 το βραδυ τι εχεις???

Με τον όρο 'οικογένεια' φαντάζομαι θα εννοείς την υποοικογένεια Serrasalminae μιάς και τα γένη των πιράνια είναι τα εξείς:

Pygocentrus

Serrasalmus

Pristobrycon

Pygopristis

ενώ τα πακού:

Myleus

Metinys

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα τα ψάρια και τα ασπονδυλα θελουν προσαρμογή(εγώ κανω ακόμα και στα φυτά).Θερμοστάτη θέλεις.Μπορείς να βάλεις διακόπτη οπου αν περασεις τους 28βαθμούς να σβήνει και οταν κατευαίνει να ανοιγει.Τα λίτρα σου είναι πολλά οπότε θες συνδιασμό φίλτρο πχ 2 εχέιμ 2217 και 2 300w θερμοστάτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...