Jump to content

Καλως σας βρηκαμε!


petros-sofia

Recommended Posts

γεια σας παιδια!

εχω στην κατοχη μου εδω και 5 μερες ενα ενυδρειακι 20 λιτρων. το πηρα μικρο για αρχη να αποκτησω γνωσεις και υστερα να παω σε κατι πιο μεγαλο.

εχω μεσα 1 ζευγαρι γκαμπι και 1 ζευγαρι κολοραντα(ετσι μου τα ειπαν αλλα οσο κι αν εψαξα στο νετ δεν τα βρηκα με αυτη την ονομασια)

τα γκαμπι ειναι πολυ ζωηρα και παιχνιδιαρικα. αντιθετως με τα κολοραντα που ειναι πιο ησυχα παντως τα χρωματα και των δυο ειναι πολυ ζωηρα. Κατω εχω χαλικι δυο ψευτικα φυτα και ενα πετρινο καστρακι για να κρυβονται και δυο τρεια κοχυλια.

εστρωσα το ενυδρειο για 24 ωρες ριχνοντας μεσα δυο προιοντα της sera aquatan,nitrivec.

Μεχρι στιγμης ολα καλα πιστευω.. μονο δυο-τρεις αποριες. τα ψαρια καμοια φορα τα βλεπω μαζεμενα ολα μαζι σε μια γωνια κατω απο το φιλτρο ανακυκλωσης. μηπως εχω πολυ δυνατα την ανακυκλωση? και τα παιρνει το ρευμα που δημιουργηται..

θελω να παρω το τεστ για αμμωνια και νιτρωδη 5 σε 1 γιατι χθες ειχα την εντυπωση οτι μυριζε ελαχιστα το νερο και το αλλαξα 20%. ποιο μου προτεινετε?

επισης ηθελα να παρω εναν καθαριστη να τον παρω η θα ειναι too much για το ενυδρειο?

ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας. ευελπιστω στο μελλον να διατηρω ενα μεγαλο και υγιη ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρ8ες

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθατε στον κόσμο των ενυδρείων!

Πολύ πιθανόν να μήν έστρωσε ικανοποιητικά το νεράκι μόνο με 24 ώρες.

Διαβάστε τα σχετικά άρθρα που θα βρείτε στο φόρουμ και τα ξαναλέμε!

Κάνε οπωσδήποτε τα τεστ να δούμε πού βαδίζουμε...

Βάλτε και καμια φωτό :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και καλώς ήρθες στην παρέα!! Σωστή η σκέψη σου για ένα μικρό ενυδρίο για αρχή αλλά θα σε απογοητεύσω γιατί εν μέρη δεν είναι σωστο αυτό. Γενικά να ξέρεις οτι τα μικρά ενυδρεία είναι πιο δύσκολα από τα μεγαλύτερα!!! Οσο και να σου ακούγεται παράξενο, έτσι είναι όμως, καθώς σε λίγα λίτρα νερού η όποια μεταβολή γίνεται αμέσως αισθητή και επηρεάζει το ενυδρείο σου. Δεν θα αναφερθώ στα ψάράκια, μιας και αν δεν έχουμε μετρήσεις δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου. Γενικός κανόνας πάντως είναι πως στην αρχή θα είναι λίγο στρεσσαρισμένα μέχρι να συνηθίσουν.. Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις και κανένα ζωντανό φυτό, κάπως έυκολο για αρχή (π.χ. ανούμπιες), που θα έκανε τα ψάρια σου να αισθανθούν πιο άνετα, αν και στα 20Lt δεν έχεις και πολλές επιλογές για φυτά και διακόσμηση (φυσικός βράχος κ.λ.π.) Καλή συνέχεια πάντως και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα! Να ειστε καλα..

Μολις γυρισα απο την δουλεια και παρατηρησα την δεσποινιδα μου οτι η κοιλια της πλεον δεν ειναι φουσκομενη οσο τις προηγουμενες μερες.. λετε να γινω νονος!

το απογευμα θα παω να παρω ενα τεστ για να μαθουμε τις μετρησεις μαζι.

Προς το παρον παρτε μια ιδεα για το "καμαρι" μου.. ----> mjer06t7ttlhzpdcmbf5_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: petros-sofia

Απο φίλτρα τι εχεις ;

Πάντως εκτος του οτι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου γι αυτα τα ψαράκια που εχεις ειναι και πολυ νέο το ενυδρειο σου .

Να προσέξεις το ταισμα πολυ εγω θε σου ελεγα καθε 3 ημέρες απο πολυ λιγο (τόση ποσότητα οσο να καταναλωθη σε 1 λεπτο ) .

Αν μπορέσεις να βρης λιγα υλικα απο ενα παλιο ενυδρείο και να τα βάλεις άπλυτα στο φίλτρο σου .

Αγορα τεστ Αμμωνίας και νιτριτη με καθημερινές μετρήσεις .

Να μας ενημερώνεις εδω για οτιδηποτε βλεπεις στο ενυδρειο σου .

Πολυ διάβασμα στο Aquazone και διάβασε καλα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. εχουμε μετρησεις..

αμμωνια> 0,8mg/l

NO3 > 10mg/l

NO2 >0mg/l

GH > >10d

KH > 6d

pH > 7.2

παρακαλω τα φωτα σας!

εχω και αλλο ενα προβλημα που μολις ανακαλυψα, η δεσποινιδα μου δυσκολευεται να κολυμπησει... την παιρνει το ρευμα και οταν γυρισα την βρηκα κολλημενη στο φιλτρο.. τι τρεχει? πολυ φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερει..

απο φιλτρα φιλε μου εχω αυτο που ειχε το ενυδρειο απο την αρχη, φιλτρο με αεραντλια. μεσα εχει ενα ειδικο σφουγγαρι μαυρο και το καθαριζω καθε δυο μερες.

Α! το αλλο ζευγαρι που εψαχνα να βρω πως το λενε ρωτησα και εμαθα. λεγονται color glass κατι.. εδω---> http://www.aqualandpetsplus.com/Bracki27.jpg

Έγινε επεξεργασία - petros-sofia
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω.

ειχα δυστηχως απωλειες.. εμεινε μονο ο αρσενικος γκαπι..

αλλαξα το νερο 80% αλλαξα το φιλτρο και προσθεσα υαλοβαμβακα ανθρακα και σφουγκαρια.. γιατι το ψευτοσφουγκαρακι που ειχε δεν εκανε τπτ. εριξα αντιχλωριο και το sera nitrivec.

παρακαλω καποιον ας μου πει τι πρεπει να κανω απο εδω και περα για να μην χασω και το αλλο ψαρακι μου..

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πετρος.

Link to comment
Share on other sites

συχνες αλλαγες νερου....ελαχιστη τροφη....

αν δεν δωσεις τα ψαρια σου,τα οποια και αυτα κινδυνευουν,δεν εχεις αλλη επιλογη εκτος απο αυτην που ηδη σου ειπα.....

Link to comment
Share on other sites

συχνες αλλαγες νερου....ελαχιστη τροφη....

αν δεν δωσεις τα ψαρια σου,τα οποια και αυτα κινδυνευουν,δεν εχεις αλλη επιλογη εκτος απο αυτην που ηδη σου ειπα.....

Φίλε klaz αυτή τη στιγμή έχω μόνο ένα αρσενικό γκάπι. Να το δώσω δηλαδή και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaz αυτή τη στιγμή έχω μόνο ένα αρσενικό γκάπι. Να το δώσω δηλαδή και αυτό;

κριμα ειναι.δωστο και αυτο και ξεκινησε σωστα το στρωσιμο του ενυδρειου σου,χρησιμοποιωντας υγρα βακτηρια,τροφη που και που,και οτι σου ειπε παραπανω ο σταματης....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...