Jump to content

Στρώσιμο


Recommended Posts

:bowdown: Καλημέρα!!! Χθες μετά από 6 μερες βακτήρια έβαλα τους πρώτους μου φίλους (3 SAE) στο νέο μου ενυδρείο

Εκανα μετρήσεις (έχω λίγη αμμωνία). Σήμερα θα κάνω αλλαγή νερού. Τα νιτρώδη ευτυχώς μηδενικά.

Ανησυχώ με την ζέστη. Τα φυτάκια που φύτεψα (3 από αυτά) μαράθηκαν. Ανεβάζει θερμοκρασία όπως έλεγε κ ο φίλος στο προηγούμενο email. Bάζω τον θερμοστάτη 26 βαθμούς και φθάνει 30.

Κατά τα άλλα τα ψαράκια φαίνονται να μην ζορίζονται.

Σκέφτομαι σε κανένα μήνα να βάλω διοξείδιο εσείς τι λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σκευάσματα που με μπορούμε να βάλουμε σχετικά γρήγορα ψάρια στο ενυδρείο μας. Επειδή όμως δεν γνωρίζω πιο συγκεκριμένο σκεύασμα έβαλες δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Τον θερμοστάτη δεν έχει νόημα να τον πειράζεις διότι όλοι η θερμοστάτες λειτουργούν αφού πέσει η θερμοκρασία και όχι αφού ανεβεί. Δηλαδή αν ρυθμίσεις τον θερμοστάτη στους 27 θα ανάψει ξανά όταν πέσει κάτω από τους 27. Αν το ενυδρείο σου έχει θερμοκρασία 29 ο θερμοστάτης δεν πρόκειται να ανάψεις και ας είναι ρυθμισμένος στους 27.

Διοξείδιο του άνθρακα βάζουμε για δυο λόγους η για να κρατάμε το ph σε μια επιθυμητό τιμή σε συνδυασμό με το Kh, ή αν έχουμε πολλά φυτά στο ενυδρείο μας με ταυτόχρονη έλειψεi του CO2.

Οπότε το αν χρειάζεσαι ή όχι CO2 εξαρτάτε από τα ψάρια και τα φυτά που έχεις.

Αν θέλεις δώσε μας πληροφορίες για τα ψάρια σου και τα φυτά, όπως επίσης το ph και το Kh.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σκευάσματα που με μπορούμε να βάλουμε σχετικά γρήγορα ψάρια στο ενυδρείο μας. Επειδή όμως δεν γνωρίζω πιο συγκεκριμένο σκεύασμα έβαλες δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Τον θερμοστάτη δεν έχει νόημα να τον πειράζεις διότι όλοι η θερμοστάτες λειτουργούν αφού πέσει η θερμοκρασία και όχι αφού ανεβεί. Δηλαδή αν ρυθμίσεις τον θερμοστάτη στους 27 θα ανάψει ξανά όταν πέσει κάτω από τους 27. Αν το ενυδρείο σου έχει θερμοκρασία 29 ο θερμοστάτης δεν πρόκειται να ανάψεις και ας είναι ρυθμισμένος στους 27.

Διοξείδιο του άνθρακα βάζουμε για δυο λόγους η για να κρατάμε το ph σε μια επιθυμητό τιμή σε συνδυασμό με το Kh, ή αν έχουμε πολλά φυτά στο ενυδρείο μας με ταυτόχρονη έλειψεi του CO2.

Οπότε το αν χρειάζεσαι ή όχι CO2 εξαρτάτε από τα ψάρια και τα φυτά που έχεις.

Αν θέλεις δώσε μας πληροφορίες για τα ψάρια σου και τα φυτά, όπως επίσης το ph και το Kh.

Τι εννοείς σκευάσματα; Το φίλτρο μου έχει μόνο σφουγκάρια άνθρακα κ υαλοβάμβακα. Δεν έχω βάλει υλικά από το παλιό μου ενυδρείο ούτε πετρώματα.

Είμαι στην δουλειά και δεν θυμάμαι το ph και το Κh. Θα ξανακάνω μόλις πάω σπίτι κ από εβδομάδα θα σας ενημερώσω. Τι να κάνω δεν έχω ιnternet σπίτι.

Τα ψάρια που έχω ήδη στο μεγάλο είναι 3 SAE. Αυτά που πρόκειται να μεταφέρω στο ίδιο εν καιρώ... είναι ένα γατοψαρο 5 νέον κ 4 γκάπι (τα έχω ήδη στο μικρό μου ενυδρείο).

(Οσο για τα γκάπι ξέρω ότι δεν πολυταιριάζουν από θέμα αναγκών... με τα νέον μπορεί και να τα χωρίσω). Θέλω επίσης να βάλω καρδινάλιους ινδιανάκια μόλι...

Ολα αυτά σιγά πάρα πολύ σιγά...

Θα βάλω πολλά φυτά αυτό ειναι αλήθεια... Ηδη έχω βάλει εκτός από ανούμπιες κερατόφυλλο κ κάποια άλλα που δεν ξέρω πως λέγονται. Ανθεκτικά...

Μουπαν ότι χρειάζεται το διοξείδιο για τα φυτά αργότερα που θα είναι πολλά...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. :bowdown: Ειλικρινά θα προσπαθήσω να το κάνω όμορφο και θα σας στείλω φωτο. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Καλημέρα!!! Χθες μετά από 6 μερες βακτήρια έβαλα τους πρώτους μου φίλους (3 SAE) στο νέο μου ενυδρείο

Τι εννοείς σκευάσματα; Το φίλτρο μου έχει μόνο σφουγκάρια άνθρακα κ υαλοβάμβακα.

Υπέθεσα ότι έβαλες βακτηρίδια μέσα στο ενυδρείο σου από την παραπάνω αναφορά.

Υπάρχουν αίτημα σκευάσματα με βακτηρίδια και ο σκοπός τους είναι να στρώση το ενυδρείο γρήγορα.

Περισσότερα για αυτά τα σκευάσματα αν σε ενδιαφέρει διάβασε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπέθεσα ότι έβαλες βακτηρίδια μέσα στο ενυδρείο σου από την παραπάνω αναφορά.

Υπάρχουν αίτημα σκευάσματα με βακτηρίδια και ο σκοπός τους είναι να στρώση το ενυδρείο γρήγορα.

Περισσότερα για αυτά τα σκευάσματα αν σε ενδιαφέρει διάβασε εδώ.

:buttrock: Εχεις δίκιο λάθος μου, εννοούσα ότι δεν έβαλα υλικό από το παλιό ενυδρείο.

Βακτήρια έβαλα μιας εταιρείας που μου πρότεινε η Waterin (4 ψεκασμούς την πρώτη ημέρα κ για τις επόμενες 9 ημέρες 2). Σήμερα είναι 7 ημέρες.

Με βοήθησες πολύ γιατί με αυτό που διάβασα κατάλαβα γιατί τα φυτά μου διαλύθηκαν. Γράφει ότι πάνω από 26 βαθμούς δεν συνιστάται για τα φυτά και εγώ το είχα στην αρχή 28 βαθμούς και μετά που το κατέβασα 26 λόγω ζέστης σιγά μην κατέβηκε.... Τουλάχιστον τώρα ξέρω.

Σε ευχαριστώ πολύ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...