Jump to content

ταισμα μικρων..


vaggelis p

Recommended Posts

γεννησε ενα γαπυ μου,επιτελους!

προφανως τα περισοτερα δεν προλαβαν να γλυτωσουν αφου βλεπω μωλις 2 μικρα :sad: .

Το προβλημα μου ειναι πως ενω κρυβονται στο κερατοφυλλο που εχω αφησει να επιπλεει,οταν ταιζω βγαινουν απο την "κρυψωνα" τους με κινδυνο να τα φανε τα αλλα,αφου μωλις τα βλεπουν τα κυνηγουν!δεν ξερω για ποσο ακομα θα την γλυτωνουν...

αυτο που κανω ειναι να ριχνω τροφη λιγο πιο περα για τα μεγαλυτερα ωστε να μην δινουν σημασια στην τριμενη τροφη που ριχνω στα μικρα,αλλα και παλι καμια φορα ερχοντε!

ξερετε καποιον αλλον τροπο ωστε να τα ταιζω πιο αφοβα???

* ποσες φορες την ημερα πρεπει να τα ταιζω?

* τι αλλαγες θα πρεπει να κανω κ καθε ποτε (τωρα με τα μικρα?)

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα να τους παρεις ενα ενυδρειακι 40λτ και να τα βαλεις μεσα και απο κει και περα ολα θα ειναι ευκολα

ΘΑ τους βαλεις νερο απο το ειδη υπαρχων ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Να αυξήσεις το κερατοφυλλο για να υπάρχει μεγαλυτερη ασφαλεια για τα μικρα .

6- 8 φορες την ημερα το ταισμα για σωστη ανάπτυξη με ποικιλια απο τροφες για νεογέννητα .

Αλλαγη νερου αν και δεν γνωρίζω αρκετα στοιχεια για το ενυδρειο σου καθε εβδομάδα το 1/3 .

Αν ξεπερνας το 8 φορες ταισμα την ημερα και με αρκετη τροφη καθε 3 ημερες το 1/3.

Το ιδανικο βεβαια για την ανάπτυξη τους ειναι αυτο που σου λεει η GIN !

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εμεινε κανενα απο τα μικρα..κοιταξα κ μεσα στο φιλτρο που συνηθως εμπαιναν αλλα τιποτα!

βλεπω παλι την κοιλια της ομως ψιλοφουσκωμενη!σε ποσο καιρο θα ξαναγεννησει πανω κατω?σε 20-30 μερες οπως λεγεται?

Link to comment
Share on other sites

δσε ποσο καιρο θα ξαναγεννησει πανω κατω?σε 20-30 μερες οπως λεγεται?

ναι,καπου εκει,αλλα μην σε αγχωνει αυτο..ασε τη φυση να κανει το θαυμα της για αλλη μια φορα....

*8την επομενη φορα θα εισαι και εσυ πιο ετοιμος για τα μωρα,και πιο εμπειρος.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως,αυτο ειναι το θετικο της υποθεσης!την επομενη φορα θα εχω φροντισει να βρω μια πατεντα να κλεισω οσο μπορω τις τρυπες του φιλτροκουτιου (ενυδρειο carefour) τωρα εχω βαλει φυτα μπροστα αλλα κ παλι ειχα βρει καποια μικρα μεσα τα οποια κ ξαναεβγαλα, και θα εχω βρει κ βαλει περισοτερο κερατοφυλλο να επιπλεει!

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναπω.......

Παρε ενα ενυδρειακι και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...