Jump to content

θελω να μπω στο τρυπακι... αλλα δεν εχω ιδεα.. οποτε θα σας πριξω :Ρ


chriskousis

Recommended Posts

το ενυδρειο με τις malawi mbuna θελω να το μετατρεψω σε μερικος φυτεμενο ενυδρειο για δισκους.

οι διαστασεις ειναι

260 x 70 x 70

θελω να μου πειτε.

τι ακριβως θα χρειαστω απο μηχανηματα (για co2 κτλ)

αν θα χρειαστει να φτιαξω sump (το ενυδρειο μου το ειχαν φτιαξει οταν ημουν 18 χρονων ... και μου φτιαξανε εσωτερικα ενα φιλτρο που ειναι γυρο στα 150 λιτρα... σας το ειχα δειξει παλιοτερα πως ειναι)

τι ειναι το Α/Ο ?? ολο βλεπω για Α/Ο αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι.

απο κατοικους τι μπορω να βαλω?

οι κλοουν μαζι με κορις εχουν προβλημα?

οι κλοουν οταν μεγαλωσουν υπαρχει περιπτωσει να φανε τα τετρας που θα μπουν στο ενυδρειο?

νανοκιχλιδες μαζι με αυτα ταιριαζουν? καποια ραμς ή απιστογραμα?

συγγνωμη που σας πλυμμηριζω με ερωτησεις.. αλλα :Ρ ...

επισης μπορειτε οποιος μου δινει απαντησεις σχετικα με τα μηχανηματα να βαζει και μια τιμη κοντα στην πραγματικη?

ευχαριστω ^^

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο με τις malawi mbuna θελω να το μετατρεψω σε μερικος φυτεμενο ενυδρειο για δισκους.

οι διαστασεις ειναι

260 x 70 x 70

θελω να μου πειτε.

τι ακριβως θα χρειαστω απο μηχανηματα (για co2 κτλ)

αν θα χρειαστει να φτιαξω sump (το ενυδρειο μου το ειχαν φτιαξει οταν ημουν 18 χρονων ... και μου φτιαξανε εσωτερικα ενα φιλτρο που ειναι γυρο στα 150 λιτρα... σας το ειχα δειξει παλιοτερα πως ειναι)

τι ειναι το Α/Ο ?? ολο βλεπω για Α/Ο αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι.

απο κατοικους τι μπορω να βαλω?

οι κλοουν μαζι με κορις εχουν προβλημα?

οι κλοουν οταν μεγαλωσουν υπαρχει περιπτωσει να φανε τα τετρας που θα μπουν στο ενυδρειο?

νανοκιχλιδες μαζι με αυτα ταιριαζουν? καποια ραμς ή απιστογραμα?

συγγνωμη που σας πλυμμηριζω με ερωτησεις.. αλλα :Ρ ...

επισης μπορειτε οποιος μου δινει απαντησεις σχετικα με τα μηχανηματα να βαζει και μια τιμη κοντα στην πραγματικη?

ευχαριστω ^^

αο=αντιστροφη οσμωση.με αυτο το ''μηχανημα''μαλακωνεις και φτιαχνεις απιονισμενο νερο....=τιμη σχετικα φτηνη...με ψαξιμο κανα 90ρι..

για σαμπ μαλλον ξεχασε το,αφου ηδη υπαρχει το ενυδρειο...

ερωτησεις σου για κατοικους

1)οχι.

2)οχι

3)ναι,πολυ ανετα.πολλες κρυψωνες καρυδες κλπ..αλλα μην το τιγκαρεις κιολας...

4).....νομιζα οτι ειχες και αλλη ερωτηση... :buttrock::buttrock:

επισης για διοξειδιο,μπουκαλα μανομετρα,ηλεκτρομαγνητικη,κοντρολλερ,μετρητη φυσσαλιδων,διαχυτηρα,σωληνακι...=τιμες για ολα..χμ...θελει ψαξιμο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μαλακό νερό και λίγα φυτά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστείς CO2. Αυτό που θα χρειαστείς σίγουρα αν το δίκτυο σου έχει σκληρό νερό είναι η αντίστροφη όσμωση (ΑΟ).

Η ΑΟ σου βγάζει σχεδόν αποσταγμένο νερό με σχεδόν μηδαμινή σκληρότητα πράγμα που χρειάζεσαι για το δίσκο ενυδρείο η τιμή της κυμαίνεται πάνω κάτω στα 100 ευρώ.

Το φίλτρο σου είναι 150 λίτρα και το ενυδρείο περίπου 1270 λίτρα που πάει να πει ότι το φίλτρο σου αποτελεί το 12% από τα λίτρα του ενυδρείο σου. Αυτό σε καλύπτει πλήρες αν βάλεις τα σωστά βιολογικά υλικά. Με απλά λόγια δεν χρειάζεσαι sump.

Τώρα τη μπορείς να βάλεις στα λίτρα που έχεις.

Καμιά 40-50 καρδινάλιους καμιά 20 γατόψαρα ανθεκτικά στης μεγάλες θερμοκρασίες.

Και 16 δίσκους και είσαι βασιλιάς. Τα άλλα ψάρια που αναφέρεις δεν μπορούν να συνυπάρξουν με τους δίσκους λόγου θερμοκρασίας. Η δίσκοι θέλουν μίνιμουμ 28 βαθμούς ιδανικά 29-30.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

δηλαδη οι δισκοι μας σωζουν απο τους καυσωνες ε? που τρεχουμε και δε φτανουμε να σωσουμε τα ψαρια μας :bowdown: οταν παει 30-33 βαθμους το νερο!

απο πλεκος? ποια ειδη ειναι ταιριαστα (να μην κολλανε , το εχω ακουσει και αυτο , στους δισκους κτλ)

ΤΟ Α/Ο πως ακριβως καθαριζει το νερο?

απο κουβα σε κουβα ξερω γω? ή ειναι μηχανημα που λειτουργει μεσα στο ενυδρειο και "φιλτραρει" το νερο?

δεν εχω ιδεα συγχωρεστε με αν σας σπαω τα νευρα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα καποιος καλος και εμπειρος δισκοφιλος θα μπορουσε να μου φτιαξει μια λιστα με

προτεινομενα

α) φιλτρα

β) Α/Ο

γ) CO2

δ) UV (για τα λιτρα μου υπαρχει?)

Uaru amphiacanthoides ταιριαζουν με δισκους?

βασικα σκεφτομαι να βαλω μονο floating plants.

Link to comment
Share on other sites

Απο pleco μπορεις να βάλεις κάποια απο : ancistrus, baryancistus , hypancistrus & peckoltia :bowdown:

Στο δικό μου εχω sp3, L18 , L47 , L74, L204 συμβιώνουν αρμονικότατα με τους Δίσκους :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...