Jump to content

Recommended Posts

Χαίρεται και πάλι. Θα έχετε βαρεθεί να ακούτε (διαβάζεται) για τις ασθένειές μου. Εγώ δεν αναπαράγω ψάρια. Αναπαράγω ασθένειες :bowdown:

Το λοιπόν...

Ένα σύντομο ιστορίκο.

Πριν από 4-5 μήνες είχα πάρει 2 Albino Sharks (έτσι νομίζω λέγονται) τα οποία και τοποθέτησα στο ενυδρείο μου. Την πρώτη μέρα έβλεπα πως ο ένας εκ των δύο ήταν αρκετά επιθετικός προς το άλλο με αποτέλεσμα την δεύτερη μέρα να υπάρχει μόνο ένας (από τον άλλον δεν βρήκα ούτε λέπι). Καλώς ή κακώς, θεώρησα πως η συγκεκριμένη "ράτσα" ήθελε και παρέα και πως ότι προηγήθηκε ήταν απλά ένα τυχαίο γεγονός, Οπότε, μετά από 1 μήνα περίπου, πήρα και δεύτερο. Και πάλι μία από τα ίδια, αλλά αυτή τη φορά δεν είχαμε απώλεια, αφού βρήκε ο καθένας το στέκι του και όλα ήταν OK. Ξέχασα να πω πως την ίδια μέρα που πήρα το δεύτερο Albino, πήρα και 2 Rainbow Sharks, τα οποία όμως ήταν γενικώς αδιάφορα με το τί γινόταν με τα 2 Albino.

Και τώρα στο ζουμί...

Εδώ και 1μιση βδομάδα το ένα Albino (το δεύτερο και όχι το αρχικό επιθετικό) απέκτισε στα πλευρά του ένα εξώγκωμα το οποίο φαινόταν σαν εσωτερικό χτύπημα (μώλωπας) καθώς εξωτερικά δεν υπήρχε κάτι σαν πληγή. Το ψαράκι ήταν ζωηρότατο και δεν έδειχνε να επηρεάζεται από αυτό το εξώγκωμα, γι'αυτό και το άφησα, για να δω πως θα εξεληχθεί.

Σήμερα, μετά από απουσίας μου 24 ωρών από το σπίτι, είδα αυτό που βλέπεται στην φώτο. Δηλαδή αυτό το εξώγκωμα σαν να "έσκασε" και δημιούργησε μία μεγάλη πληγή. Το ψαράκι δεν έχει αλλάξει συμεριφορά. Τρώει και είναι κινητικότατο, όμως παρατηρώ πως και ο άλλος Albino και τα 2 Rainbow Sharks, όπου το πετύχουν το κυνηγούν με λύσα και μανία.

Και η ρώτηση:

Αυτό που βλέπεται στην φώτο είναι από "ξύλο" που μπορεί να έφαγε ή κάποιο είδος ασθένειας; Αν είναι το πρώτο, υπάρχει σωτηρία και την γνωρίζω. Αν είναι το δεύτερο, τί να κάνω;;;; Αν, επίσης, αναγνωρίσεται κάποια ασθένεια, μήπως είναι και κολλητική;;;

PH 7.5

NO2 0

NO3 0

NH3/NH4 0

KH 5

GH 14

Ευχαριστώ πολύ

post-6647-1211749219_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ασθένεια και λογο του οτι έχουμε ανοιχτή πληγή μας έχουν πλακώσει και οι δευτερογενείς μολύνσεις .

Σε πρωτη φάση μια γερη αλλαγη νερου οσο νομίζεις οτι μπορουν να αντέξουν τα ψαράκια σου .

Αντιχλώριο σε διπλή δοση ζωντανά βακτήρια και ΕΚΤΟΖΟΝ 2 κουταλιές της σούπας για κάθε 50 λίτρα .

Θα ψαξεις στα μαγαζια που γνωριζεις να βρεις ένα σκεύασμα που να περιέχει τετρακυκλίνη και το χρησημοποιης σύμφωνα με τις οδηγιες που σου λέει .

Προσοχή να μην εχει άνθρακα το φίλτρο τα φώτα να τα ανάβεις οσο γίνεται λιγότερο γιατι η τετρακυκλίνη πολυμερίζεται με το φώς .

Τη τροφή την εμπλουτίζεις με βιταμίνες και να είσαι φειδωλός .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ασθένεια και λογο του οτι έχουμε ανοιχτή πληγή μας έχουν πλακώσει και οι δευτερογενείς μολύνσεις .

Σε πρωτη φάση μια γερη αλλαγη νερου οσο νομίζεις οτι μπορουν να αντέξουν τα ψαράκια σου .

Αντιχλώριο σε διπλή δοση ζωντανά βακτήρια και ΕΚΤΟΖΟΝ 2 κουταλιές της σούπας για κάθε 50 λίτρα .

Θα ψαξεις στα μαγαζια που γνωριζεις να βρεις ένα σκεύασμα που να περιέχει τετρακυκλίνη και το χρησημοποιης σύμφωνα με τις οδηγιες που σου λέει .

Προσοχή να μην εχει άνθρακα το φίλτρο τα φώτα να τα ανάβεις οσο γίνεται λιγότερο γιατι η τετρακυκλίνη πολυμερίζεται με το φώς .

Τη τροφή την εμπλουτίζεις με βιταμίνες και να είσαι φειδωλός .

Είσαι άρχοντας! 2 ερωτησούλες:

α) είναι κολλητική

β) για πόσο καιρό ακολουθώ την θεραπεία;

Έχω λάμπα UV αλλά υποθέτω πως θα την αποσυνδέσω....

Thanxxx

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα μόνο στη μερική αλλαγή νερού (περίπου στο 70-80%) και μπόλικο Stress Coat, και ήδη παρατήρησα πως αυτή η πληγή έχει "μαλακώσει" σε χρώμα. Δεν είναι τόσο έντονη, αν και υπάρχει κανονικά στο ίδιο μέγεθος με χτες. Η συμπεριφορά του ψαριού είναι λίγο μαζεμένη, αλλά σε φυσιολογικά για την ώρα επίπεδα. Όσον αφορά τις προηγούμενες ερωτήσεις, ισχύουν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας! 2 ερωτησούλες:

α) είναι κολλητική Ναί

β) για πόσο καιρό ακολουθώ την θεραπεία; Οι αντιβιώσεις κανονικά θέλουν 8 ημέρες

Έχω λάμπα UV αλλά υποθέτω πως θα την αποσυνδέσω.... Πάντα

Thanxxx

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πήρα EKTOZON της Hobby και για σκεύασμα με τετρακυκλίνη μου έδωσαν το Baktopur direct της Sera που είναι σε παστήλιες. Αυτή τη στιγμή έριξα Ektozon. Το Baktopur το ρίχνω αμέσως;;;;;; Αν όχι πότε;;;;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το Baktopur δεν ειναι τετρακυκλινη που σου ειπα .

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ?!@#?!?@;;;;;;

Τους ζήτησα ακριβώς ότι μου είπες: "σκεύασμα που να περιέχει τετρακυκλίνη". Το είχα γράψει κι όλας σε χαρτάκι για να μην το ξεχάσω!!!!

Αυτό δεν κάνει; Έχεις να μου πεις κάποιο συγκεκριμένο;;;

Μερικές φορές απορώ... Τους υπαλλήλους τους βάζουν μόνο για να πιάνουν χώρο; Τους ρωτάς για ΦΑΡΜΑΚΑ για τις ζωούλες ψαριών και για ένα χόμπυ που δεν είναι και τόσο φτηνό, και σου λένε ότι να'ναι;;;;;

:rasp::thumbup::thumbup::hysterical::buttrock::buttrock::rasp::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ψαράκι απεβίωσε :bowdown:

Πήρα την πρωτοβουλία και έριξα τις ταμπλέτες Baktopur direct. Ελπίζω όλα να πάνε καλά για τα υπόλοιπα ψαράκια...........

Link to comment
Share on other sites

kati allo ton antraka ton palio tha ton petakseis giati i pligi auti dimiourgithike apo baktiria pou ta exei mazepsei o antrakas sou k mporei na ta metaferei gi'auto pigene pare kainourio

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mike_pc σε παρακαλώ πολύ Ελληνικά και πεζά .

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία που ξαναζωντάνεψε το θέμα...

Μετά από 3 μέρες όπου έριξα EKTOZON και Baktopur direct, έκανα μία καλή αλλαγή νερού και ξεκίνησα το στρώσιμο και πάλι του φίλτρου. Τα ψαράκια δείχνουν να είναι καλά, αν και είμαι επιφυλαχτικός....

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mike_pc σε παρακαλώ πολύ Ελληνικά και πεζά .

ΟΚ ΣΟΡΡΥ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν τρεχει τίποτα μόνο που ξέχασες να πατήσεις και το Caps lock :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...