Jump to content

ΘΑΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΕΡΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΩ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΟΡΟ ΛΕΦΤΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΙΝΚ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΦΤΗΝΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.

ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΙΝΚ ΜΕ ΦΤΗΝΕΣ ΑΓΟΡΕΣ (CHINA FOR EVER) ΜΕΣΟ INTERNET ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ. ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα σε συμβούλευα ειναι οχι να πάρεις φτηνο πράγμα αλλά σωστές αγορές!

εχω δει άτομα να αγοράζουν 500€ πράγματα και τίποτε να μην ειναι χρήσιμο.

οπότε πριν πάρεις κάτι πολλή μελέτη και ψάξιμο έπειτα για το φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω ενα καλο site ειναι αυτο:http://www.aquaristic.net/index.php

οσο για τα λεφτα που λες ενα θαλλασινο δεν θα σταματισει να εχει εξοδα και μαλιστα να ξερεις οτι θα αυξανονται σινεχως...

Φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα σε συμβούλευα ειναι οχι να πάρεις φτηνο πράγμα αλλά σωστές αγορές!

εχω δει άτομα να αγοράζουν 500€ πράγματα και τίποτε να μην ειναι χρήσιμο.

οπότε πριν πάρεις κάτι πολλή μελέτη και ψάξιμο έπειτα για το φτηνότερο.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ

1. ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΗ

2. ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ ΓΙΑ ΛΥΣΗ BACKUP ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕ ΤΟ ΠΕΤΑΣ.

ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΧΑΛΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται γραφε με μικρα ελληνικα.ετσι ειναι σαν να φωναζεις...

απο εκει και μετα η γνωμη μου ειναι οτι η σωστη μελετη και το διαβασμα εχουν τον βασικο ρολο στο τι θελει να κανει ο καθενας μας και ποσα να επενδυσει-ξοδεψει...

νομιζω οτι οι αποψεις σου δεν ειναι ορθες,και ειτε το ενα να κανεις ειτε το αλλο θα αντιμετωπισεις προβληματα...

στο θαλασσινο αυτο που μετραει ειναι η γνωση για το τι κανουμε και μετα η ΥΠΟΜΟΝΗ....καλη συνεχεια...και καλο,πολυ καλο διαβασμα....

(το ''δε βαριεσαι'' δεν παιζει..στο θαλασσινο..)

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται γραφε με μικρα ελληνικα.ετσι ειναι σαν να φωναζεις...

απο εκει και μετα η γνωμη μου ειναι οτι η σωστη μελετη και το διαβασμα εχουν τον βασικο ρολο στο τι θελει να κανει ο καθενας μας και ποσα να επενδυσει-ξοδεψει...

νομιζω οτι οι αποψεις σου δεν ειναι ορθες,και ειτε το ενα να κανεις ειτε το αλλο θα αντιμετωπισεις προβληματα...

στο θαλασσινο αυτο που μετραει ειναι η γνωση για το τι κανουμε και μετα η ΥΠΟΜΟΝΗ....καλη συνεχεια...και καλο,πολυ καλο διαβασμα....

(το ''δε βαριεσαι'' δεν παιζει..στο θαλασσινο..)

το δεν βαριεσαι παζει στο οτι εχεις αλλο ενα και το αντικαθιστας αμεσως το χαλασμενο.

Αν ομως εχεις αγορασει κατι ακριβο εχει ο καθενας την δυνατοτητα να εχει αλλο ενα για backup;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς που τους έχουμε πληρώσει μάλιστα με το παραπάνω και δεν σηκώνει πειραματισμούς και οριακές λειτουργίες του εξοπλισμού.

Η γνώμη μου είναι να αγοράζουμε αξιόπιστα προϊόντα και ας αξίζουν λίγο παραπάνω.

Μια παροιμία λέει ( το φτηνό το κρέας οι σκύλοι πίνουν το ζουμί του )

ΥΓ. Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρά ........ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς που τους έχουμε πληρώσει μάλιστα με το παραπάνω και δεν σηκώνει πειραματισμούς και οριακές λειτουργίες του εξοπλισμού.

Η γνώμη μου είναι να αγοράζουμε αξιόπιστα προϊόντα και ας αξίζουν λίγο παραπάνω.

Μια παροιμία λέει ( το φτηνό το κρέας οι σκύλοι πίνουν το ζουμί του )

ΥΓ. Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρά ........ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

συμφωνω μαζι σου,

Μεχρι στιγμης οτι εχω στο ενυδρειο μου ειναι επωνυμο, παρολαυτα τα περισσοτερα γραφουν made in china

ομως το ακριβο με το φτηνο εχουμε σκεφτει οτι κατασκευαζονται στις περισσοτερες περιπτωσεις στην Κινα, Ταιβαν κτλ. και το μονο που αλαζει ειναι το ταμπελακι? το οποιο πληρονουμε χρυσο.

Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες!

Παράδειγμα:

εγώ έβαλα 2 power compact Κιτ κτλ που μου κοστισε κανα 125€

τελικά θέλησα να πάω στην Μέταλ χαλιδε οπότε το παραπάνω κιτ

το πλήρωσα και δεν το δούλεψα καθόλου.

και πίστεψέ με το είχα ψάξει πάρα πολύ πριν προχωρήσω στην αγορά!

στην περίπτωσή σου εάν αναφέρεσαι σε κάτι που χάλασε

πιστεύω οτι πολύ λίγα ειναι αυτά που χαλάνε!

το καλύτερο value/money θα το βρείς στα μεταχειρισμένα!

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης οτι εχω στο ενυδρειο μου ειναι επωνυμο, παρολαυτα τα περισσοτερα γραφουν made in china

ομως το ακριβο με το φτηνο εχουμε σκεφτει οτι κατασκευαζονται στις περισσοτερες περιπτωσεις στην Κινα, Ταιβαν κτλ. και το μονο που αλαζει ειναι το ταμπελακι? το οποιο πληρονουμε χρυσο.

Το καλο θαλασσινο (καλυτερα και το γλυκο :buttrock: ) δεν παιρνεις ετοιμο :bowdown:

Το κανεις ειδιοκατασκευη (καλη ομως, απο καλο χερι), τοτε αξιζει πολυ ποιο περισσοτερα απο οποια διποτε μαρκα!

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν ειμαστε προσεκτικοι στις κινησεις μας. Θα καταληξουμε στην γνωμη ρηση του λαου μας.

"Φτηνοι στο κρεας και ακριβοι στο αχιρο".

Δεν εινα σωφρων να περνουμε πραγματα τα οποια ειναι φθηνα μεν αλλα οχι αξιοπιστα σε βαθος χρονου. Απο την αλλη υπαρχουν πολυ αξιολογα μηχανηματα τα οποια δεν ανοικουν στην elite της κατηγοριας ή του συγκεκριμενου φασματος τιμων, στα υψη.

Ολα ειναι θεμα ψαξιματος και προτασεων απο χομπιστες που εχουν τετοιο εξοπλισμο και δεν ειναι λιγοι. Μια ματια στις αναλογες κατηγοριες θα σε βοηθησουν παρα πολυ να δεις τι αξιζει και τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ένα μεγάλο πρόβλημα με τα θαλασσινά ενυδρεία είναι η μεγάλη κατανάλωση ρεύματος ας μην ξεχνάμε και το πόσο καταναλώνουν τα διάφορα μηχανήματα που βάζουμε.

Πολλές φορές τα φτηνά έχουν και μεγάλη κατανάλωση ρεύματος με αποτέλεσμα την διαφορά της τιμής στην αγορά να την πληρώνουμε στη ΔΕΗ στο πολαπλάσιο.

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτείς ότι η TUNZE 6060 λέει ότι είναι 11 w και είναι 14-16 πραγματικά .. φαντασου τι θα γίνεται με τις <ανώνυμες> μάρκες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...