Jump to content

Κατάρρευση Ενυδρείου;


Recommended Posts

Καλημέρα

Μένω σε νοικιαζόμενο διαμέρισμα και έχω 2 ενυδρεία 400 και 180λ.

Σκέφτομαι τις ζημιές που μπορει να προκληθούν αν καταρρεύσουν τα ενυδρεία. Απο μικρό σεισμό πχ, ασταθές έπιπλο στήριξης κτλ.

΄Εχετε ακούσει ποτέ για περιπτώσεις κατάρρευσης ενυδρείου; Πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο; Έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον απο σας;

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μένω σε νοικιαζόμενο διαμέρισμα και έχω 2 ενυδρεία 400 και 180λ.

Σκέφτομαι τις ζημιές που μπορει να προκληθούν αν καταρρεύσουν τα ενυδρεία. Απο μικρό σεισμό πχ, ασταθές έπιπλο στήριξης κτλ.

΄Εχετε ακούσει ποτέ για περιπτώσεις κατάρρευσης ενυδρείου; Πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο; Έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον απο σας;

Φιλικά

Πρέπει να κάνεις ενα σενάριο οτι κατάρρεσυσε το ενυδρειο σου έτσι θα δείς πού θα διοχετεύσης τα νερά , τι ζημιά θα έχεις εσύ κ.λ.π.

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έσπασε ενα 120 αρι.

τι ακριβώς θέλεις να μάθεις ? ..... εαν και το πως έζησαν τα ψάρια, ή ποσες φωνές άκουσα απο την γυναίκα μου που έγιναν όλα στο σαλόνι μούσκεμα ????? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δε περιμένω να ζήσουν ύστερα από τη πτώση και ολική απώλεια νερού. Αυτο που με απασχολεί είναι τη ζημιά θα κάνουν στη πολυκατοικία τοσα λίτρα νερού...

Και φυσικά πόσο πιθανό είναι να συμβεί κάτι τέτοιο

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μου έζησαν όλα........τα έβαλα σε μια λεκάνη μαζι με μια αεραντλία......

τα νερά μούσκεψαν κάποια πράγματα και τίποτα άλλο.

Το να σπάσει ενα ένυδρειο ειναι πολύ εύκολο,.......στό δικό μου έσπασε ο πάτος, γιατί δεν είχα βάλει απο κάτω απο την πλαστική βάση τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια λεξη ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Ρωτιστε τι καλυπτει η ασφαλεια σας για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μένα.

Οι ασφαλιστικες παιδια δεν καλυπτουν ζημιές από ενυδρεία. Καλύπτουν ζημιές από διαρρηξη (σπάσιμο) σωληνώσεων και υπερχείλιση δεξαμενών που δεν περιλαμβάνει ενυδρεία αλλά καζανάκια θερμοσίφωνες κλ.π. Και δεν τα καλύπτουν από σεισμό εάν σπάσουν γιατί λόγω του όγκου νερού σπάνε εύκολα στο σεισμό.

Τώρα για τους υπόλοιπους ενοίκους ισως να καλυφθεί από αστική ευθύνη διαρροής υδάτων.

Ελπίζω να βοήθησα στο θέμα του τι καλύπτουν οι ασφάλειες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα & τρομαχτικό επίσης ... Δεν θα ήθελα να συμβει πάντως σε κανένα μας.

Φαντάζομαι εκεί παίζει ρόλο η πόιότητα του ενυδρείου, πάχος γυαλιού και ποιοτικές ενώσεις ...

Υπάρχει όμως κάτι που μπορεί να σου επισημάνει ότι θα γίνει κάτι τέτοιο στο ενυδρείο μας ... πχ αν έχεις διαροή απο κάποιο λαστιχάκι-ένωση ή κάτι άλλο που μπορεί να σημαίνει ότι σύντομα θα γίνει μπαμ για παράδειγμα ??

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να βάλεις κάτω από την πλαστική βάση ?? Χρειάζεται κάτι ??

Μήπως πρέπει να μπει κάτι μεταξυ επίπλου-βάσης και ενυδρελιου (αλλά να μην φαίνεται άσχημα) ??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ανησυχό για μικρές διαρροές, όπως σωστά επισήμανε ο john-john, τις οποίες όντως μπορείς να τις προσέξεις και να τις διορθώσεις. Ανησυχώ για περιπτώσεις 'μπαμ και κάτω' από σπρώξιμο, σεισμό και γενικότερα ατυχήματα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ακόμα και τα πιο στεγανά ενυδρεία δεν έχουν καμμία τύχη πιστεύω. Το 400αρι μου έχει πολύ χοντρό κρύσταλλο, αλλά και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκεφτεσε φιλε , μακρια απο μας !!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για να παίρνουμε και λίγο θάρρος, έχουν γίνει αρκετοί μικροσεισμοί (μικροί αλλά αισθητοί) δεν πρόσεξα να υπάρχει κάποιος που να ανέφερε κατάρρευση από αυτήν την αιτία, ή μήπως δεν το έχει δημοσιεύσει στο forum;

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

εαν το ενυδρειο σου το αγορασες ετοιμο τοτε λογικα θα εχει μια βαση συνηθως πλαστικη

απο κατω τις δεν θα βαλεις ΤΙΠΟΤΑ

(συμβουλεψου και τον κατασκευαστη του ενυδρειου σου εαν δεν σε πειθω)

εαν το ενυδρειο σου ειναι ιδιοκατασκευη τοτε θα αγορασεις ενα υλικο σαν το υποστρωμα η το καριματ που βαζουμε κατω απο τον υπνοσακο

Τι μπορεί να βάλεις κάτω από την πλαστική βάση ?? Χρειάζεται κάτι ??

Μήπως πρέπει να μπει κάτι μεταξυ επίπλου-βάσης και ενυδρελιου (αλλά να μην φαίνεται άσχημα) ??

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο που πρεπει να σκεφτουμαι σ' ενα σεισμο ειναι το ενυδρειο μας.Προεχουν οι ζωες των

δικων μας και των συνανθρωπων μας.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο που πρεπει να σκεφτουμαι σ' ενα σεισμο ειναι το ενυδρειο μας.Προεχουν οι ζωες των

δικων μας και των συνανθρωπων μας.

Σε φονικούς σεισμούς ούτε λόγος να γίνεται...

Σε σεισμούς όμως μέχρι και 5,5 υπάρχουν οι υποδεέστρες ανησυχίες μας...

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενας φιλος κατασκευαστής ενυδρείων μου έλεγε με το σεισμό τις Πάρνηθας ότι κάποιος πελάτης του στο Μενίδι του ζητησε μα παει να πάρει το ενυδρείο (120αρι) γιατί ειχε πέσει το μισό σπίτι και από το δρόμο το μόνο που φαινόταν στη θεση του ήταν το ενυδρείο .

Πράγματι πηγε εκει και το μονο που ειχε συμβει στο ενυδρειο ηταν ότι ειχε μετατοπιστεί από τη βάση του .

Ο σεισμός της Πάρνηθας που ειχε γίνει δεν μας έδειξε γενικά πως πρέπει να ανησυχούμε ιδιαίτερα εφ όσον τηρούνται οι κανόνες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...