Jump to content

Aντοχή τζαμιού...?


viciouscircle

Recommended Posts

Έχει κανείς εμπειρία με τζάμι 6mm σε ενυδρείο 100X37X57(υψος)?

Θέλω να αλλάξω μόνο τη φάτσα του που είναι πολύ γρατζουνισμένη, αλλα είναι 7mm και δεν βρίσκω αυτό το πάχος (το 8άρι θα περισσεύει λίγο)

Εννοείται οτι θα βάλω πάνω περιμετρικές κόντρες και μία κεντρική κάθετη κόντρα, φάτσα με φάτσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες διαστάσεις δεν θα σκεφτόμουνα παρά μόνο για 8άρι.

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος σε ένα αντιστιχο επώνυμο ενυδρείο ποιό είναι?

Άλλο το τζάμι που χρησιμοποιούν αυτές οι εταιρίες βέβαια, αλλά σκέφτομαι οτι με τις πάνω περιμετρικές κόντρες ίσως αντισταθμίσω σε αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

To λίγο μεγαλύτερο cayman έχει 8άρι:

http://www.cheapet.gr/catalog/images/pages...m/cayman110.htm

ενώ πάλι 8άρι έχει το :

http://www.cheapet.gr/catalog/images/pages...um/cayman80.htm

Eπίσης αν θυμάμαι καλά τα :

RIO 240 (121 x 41 x 55 cm) 8άρι τζαμι

RIO 180 (101 x 41 x 50 cm) 6άρι τζαμι

Στο 180 θυμάμαι ότι κάποιος είχε πρόβλημα καμπυλότητας του εμπρός τζαμιού (αν βρω το Post θα το στείλω).

Με την αδιαμφισβήτητη τεχνογνωσία τέτοιων εταιριών ΙΜΟ δεν θα προχωρούσα σε DIY λύση με πάχος μικρότερο από το δικό τους.

Το γνωστό excelάκι (το έχω βάλει εδώ http://users.sch.gr/xhras/uploads/diy_tank.xls) σου βγαίνει 10άρι (βασικά βγάζει 11 επειδή μιλάμε για μαθηματικούς υπολογισμούς και δεν έχουν ληφθεί τα πάχη που υπάρχουν στην αγορά).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι η Juwel χρησιμοποιεί καλοψημένα τζάμια αλλά η μόνη κόντρα είναι η πλαστική απ' το καπάκι που κάνει βέβαια πολύ καλή δουλειά αφού αγκαλιάζει όλο το τζάμι, το οικονομικό δεν είναι θέμα για το 8άρι απλά το φοβάμαι περισσότερο να αφήσω το περισσευούμενο χιλιοστό στον αέρα (η διαφορά με το 7άρι που έχει ήδη...), κάποια γνώμη για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα με το χιλιοστό που μένει. Λογικά το μπροστινό θα το έχεις να πατάει στα πλαινά και όχι να είναι ανάμεσά τους (αν ήταν ανάμεσά τους δεν θα είχες πρόβλημα - απλά θα έχανες εσωτερικό χώρο πάχους 1 mm). Aρα θα πατάει στα πλαινά θα βγαίνει 1 χιλιοστό έξω από την βάση, σωστά;;

Μπορείς να προσθέσεις αν θέλεις και σιλικόνη εκεί όπως στην photo.

post-2079-1211799488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! :buttrock:

Πιστεύεις θα ' ναι οκ ε...?

Συμφωνώ. :bowdown:

13 ευρώ 100 X 57cm, μου είπε γνωστη εταιρία στον Ταύρο, μου ακούγεται πολύ φθηνο, μηπως δεν κατάλαβα καλά?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Στο λέω γιατί το έχω κάνει 2 φορές μάλιστα. Βέβαια μιλάω πάντα για τέτοια μικρή διαφορά (1-1,5 mm) δεν ξέρω τι μπορεί να προκύψει σε άλλη περίπτωση.

Όσον αφορά το οικονομικό δεν ξέρω τι παίζει στην Αθήνα, αλλά από όσες συζητήσεις έχω δει, έχω καταλάβει ότι θέλει ψάξιμο, μπορείς να βρεις μεγάλες διαφορές. Περίμενε απάντηση από κάποιον ΑΘηναίο.

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

δεν δινεις και το ονομα της εταιρια ετσι να βρισκεται;

Σωστός! :buttrock:

Πιστεύεις θα ' ναι οκ ε...?

Συμφωνώ. :bowdown:

13 ευρώ 100 X 57cm, μου είπε γνωστη εταιρία στον Ταύρο, μου ακούγεται πολύ φθηνο, μηπως δεν κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το αναφέρω ε...? :buttrock: There you go...ΥΑΛΕΜΠΟΡΙΚΗ Σμύρνης 15 Ταύρος

...για τηλ. νομίζω καλύτερα με π.μ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το αναφέρω ε...? :buttrock: There you go...ΥΑΛΕΜΠΟΡΙΚΗ Σμύρνης 15 Ταύρος

...για τηλ. νομίζω καλύτερα με π.μ :bowdown:

Λάθος παίδες! :buttrock: η εταιρία λέγεται ΥΑΛΕΜΠΟΡΙΑ, υπάρχει και η άλλη αλλά δεν τη ξέρω...τα υπόλοιπα στοιχεία σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eπειδή δεν είναι ωραίο να μένει ξεκρέμαστο ένα ποστ, ευχαρισώ τον φίλο Χρήστο για την πολύτιμη βοήθεια και η συνέχεια εδώ.

(εδώ έγινε το αντίθετο, δηλαδή το τζάμι που μπήκε είναι λεπτότερο από τα άλλα-8άρι-10άρια)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...