Jump to content

Υποστρωμα


Recommended Posts

Παιδιά χαιρετώ από την ωραία Κυπρο

Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να στήσω ένα φυτεμένο αλλά έχω κάπου χασει την μπάλα όσο αφορά στις στρώσεις για φυτά και την σειρά . Τί βάζουμε πρώτα χαλίκι μετά λίπασμα και στο τέλος άμμο ή ο άμμος σαν τελική στρώση δεν προτείνεται ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες dpolyk απο την ομορφη Κυπρο , τωρα για τα μποστανια δεν ξερω και πολλα γιατι ασχολουμε με τα νταμαρια ! :bowdown: Θα σου πουνε οι μποσταναδες !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε! :bowdown:

Όταν λες λίπασμα φαντάζομαι εννοείς σε στερεά μορφή σαν χώμα...ε?

Σε αυτή την περίπτωση το καλύτερο είναι να βάλεις το υπόστρωμα αυτό κάτω και από πάνω ψιλό χαλίκι και τίποα άλλο. Μην χρησιμοποιήσεις άμμο, αν θές αμμο πάνω, μην βάλεις καν υπόστρωμα γιατί αν ανακατευτεί θα γίνει λίγο χάλι...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες dpolyk απο την ομορφη Κυπρο , τωρα για τα μποστανια δεν ξερω και πολλα γιατι ασχολουμε με τα νταμαρια ! :bowdown: Θα σου πουνε οι μποσταναδες !

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καλως μας ηρθες!!!!

ακομη ενας υδροβιος κηπουρος μεταξυ μας...ΣΟΥΠΕΕΡ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ

Αν θέλεις γίνε λίγο πιο σαφής τη ακριβός θέλεις να κάνεις; Τη είδους ενυδρείο, με λίγα με πολλά φυτά, με εύκολα ή δύσκολα;

Προτείνω πολλά πάρα πολλά φυτά :bowdown: (γιατί με αρέσουν)

Link to comment
Share on other sites

Η προσπαθεια μου είναι βασικά ένα ενυδρείο φυτεμένο με δίσκους , άρα μπαίνω στα βαθιά γιατί έχω δύο θέματα να καλύψω , ανάγκες δίσκων και φυτών. Βρίσκομαι στα αρχικά στάδια στησίματος , προς το παρόν τοποθέτησα ενα 3d background στην πλάτη ετοίμασα το υπόστρωμα και τώρα στο ψάξιμο για κατάλληλα φυτά που να μην έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο ΑΖ .ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις ενυδρειο φυτεμενο με δισκους θα σου προτεινα να διαλεξεις δισκους εκτροφης .επισης θα χρειαστεις και πολλα ξυλα .το ποιο δημοφιλες φυτο για δισκοενυδρειο κατα την γνωμη μου ειναι η valsineria.απο εκει και περα να ξερεις οτι οι δισκοι γενικα δεν θελουν πολυ και εντονο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλοσωρισες στην παρεα φιλε ,

Θα σου δωσω αναφορικα τις αναλογιες στο δικο μου ενυδρειο το οποιο δουλευει αρκετα χρονια με τρελη αναπτυξη φυτων.

Στον πυθμενα εχω βαλει υποστωμα αναπτυξης φυτων (ΟΧΙ ΧΑΛΙΚΙ) παχους περιπου 2 εκατοστων .

Εμφανισιακα ειναι σαν χωμα ,αυτο που βαζουμε στις γλαστρες. Προσοχη δεν το ξεβγαζεις με νερο και το προσθετεις σε ΑΔΕΙΟ ενυδρειο . Απο πανω εβαλα σκουροχρωμο χαλικι παχους περιπου 5 ποντων διαμετρου περιπου 2-3 χιλιοστων το οποιο το ξεβγαζεις καλα πριν το τοποθετησεις στο ενυδρειο .

Πληροφοριακα καθε εβδομαδα εβγαζα 20 καινουργιες ριζες απο το φυτα μου και τα χαριζα σε φιλους .

Μη ξεχασεις λαμπες αναπτυξης φυτων , υγρο λιπασμα και προσθηκη διοξειδιου του ανθρακα .

Αν δε σε καλυψα η εχεις αποριες απαντησε μου και θα σε βοηθησω οσο μπορω καλυτερα.

Veteran

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...