Jump to content

αρρωστος μονομάχος????


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους!!!!!

εχω ενα μονομαχο ο οποιος ειναι αρκετα δραστηριος και συνηθως παιζει στο μπροστινο μερος του ενυδρειου.Τον τελευταιο καιρο ομως ειναι αρκετα ησυχος και κρυβεται συνήθως πάνω στο φιλτρο.....????????!!!!!!!!!!

επισης ενω παντα ερχοταν τρεχοντας να φαει μολις ανοιγε το καπακι του ενυδρειου,τωρα μπορει να του ριξω την τροφη και μετα απο λιγο να εμφανιστει.ξαφνικα φαινεται πολυ τρομαγμενος σε αντιθεση με αυτο που ηταν πριν.

τι λετε να συμβαινει????? :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας δωσεις καποιες πληροφοριες για το σπιτι του ποσο καιρο τον εχεις τι τον ταϊζεις κλπ και να μας τον βαλεις μια φωτο τον εχεις μονο του;

Link to comment
Share on other sites

τον εχω περιπου 4-5 μηνες τον ταιζω bloodworms και μια αλλη τροφη της atison η οποια ειναι σε μπιλακια και του αρεσει αρκετα,στο ενυδρειο του εχει ενα εσωτερικο φιλτρο με ενα μπλε σφουγγαρι το οποιο καθαριζω καθε 2 εβδομαδα το πολυ,και θερμοστατη.μου εχει παρουσιασει 2 φορες αλγη,μια καφε και μια πρασινη και θελω να του παρω snails για να την μειωσω.ειχε κανει 2-3 φορες φωλια,αλλα δυστυχως δεν το ειχα καταλαβει απο την αρχη οτι ειναι φωλια και την τελευταια φορα που την εκανε χαλασε πριν προλαβω να του βαλω μια θηλυκια......απο τοτε αρχισε να αλλαζει συμπεριφορα......αυτη ειναι η ιστορια του μονομαχου μου!!!!

post-6496-1211830046_thumb.jpg

post-6496-1211830085_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eφ οσον εισαι τακτικος στις αλλαγες νερου και οι παράμετροι του νερού ειναι σωστοί δες μήπως εξωτερικοί παράγοντες τον εχουν τρομάξει π.χ. κάποιο πιτσιρίκι ή κάποια γάτα .

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν κατι πολυ λογικο αλλα στο σπιτι δεν εχω ουτε πιτσιρικι ουτε γατα.....και γενικα ειναι σε ενα δωματιο το οποιο δεν εχει πολυ φασαρια σε σχεση με το αλλο ενυδρειο που ειναι στο σαλονι και οπως καταλαβαινεις ειναι πιο προσβασιμο στους.....εξωτερικους παραγοντες....... :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κανει φωλια

Δεν εχει σημασια να την χαλασε αλλα το οτι συνεχιζει να φτιαχνει φωλια

Να σε ρωτησω ειναι πρισμενος στο κατω μερος του στην κοιλιτσα ή οι φωτο δεν με βοηθουν;

Link to comment
Share on other sites

δεν μου φαινεται πρησμενος και απο εχθες ειναι πιο δραστηριος και απο οτι ειδα ξαναεκανε φωλια σημερα.Το πρηξιμο τι μπορει να σημαινει δηλαδη????

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα τον και πες μας πως παει τις επομενες μερες και μην τον πολυ ενοχλεις

Link to comment
Share on other sites

τις εργασιες του ενυδρειου να τις κανω κανονικα ή λογω της περιστασης να τις καθυστερήσω λιγακι???? :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...