Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου


andeler

Recommended Posts

Καλησπέπα σας.Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο με διαστάσεις 150*50*45(περίπου 300 λίτρα).Θα ήθελα να μάθω τι είδους τζάμι να προτιμήσω και τι πάχος χρειάζεται γι αυτά τα λίτρα;να βάλω και κόντρες, και τι αλλο θα το βοηθούσε να γίνει ακομα πιο ασφαλές; Τέλος, τι σιλικόνη να βάλω ώστε να μην εχουν πρόβλημα τα ψαράκια μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες.Έχεις ξαναφτιάξει ενυδρείο; Και ειδικά τόσο μεγάλο; Τώρα για το τζάμι πιστεύω με 8μμ να είσαι ΟΚ. Κόντρες οπωσδήποτε χρειάζεται να βάλεις. Σιλικόνη 100% ΚΑΘΑΡΗ ειδική για ενυδρεία (συνήθως το γράφει απ'έξω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες.Έχεις ξαναφτιάξει ενυδρείο; Και ειδικά τόσο μεγάλο; Τώρα για το τζάμι πιστεύω με 8μμ να είσαι ΟΚ. Κόντρες οπωσδήποτε χρειάζεται να βάλεις. Σιλικόνη 100% ΚΑΘΑΡΗ ειδική για ενυδρεία (συνήθως το γράφει απ'έξω)

Σε ευχαριστώ που απάντησες. οχι είναι η πρώτη φορα.Στο παρελθόν ειχα φτιάξει ενα μικρότερο(120 λίτρα)αλλα ο τζαμάς δεν έκανε καλή δουλειά και το ενυδρείο άνοιξε μετά απο 1 χρόνο.Γι αυτό τώρα το ψάχνω καλύτερα το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μεγάλη προσοχή και αρκετές γνώσεις.Πολλά μπορεί να φταίνε που άνοιξε το ενυδρείο σου αλλά τώρα είναι ιστορία. Το καλύτερο που μπορώ να σου προτείνω από εδώ είναι να βρεις καποιον ΚΑΛΟ γνώστη του θέματος και να σου πει εκ του σύνεγγυς για την διαδικασία. Αν γίνεται να σε βοηθήσει κιόλας. 300 λίτρα είναι πολλά. Εκτός από τα ζωντανά που θα χαθούνε θα έχεις και μεγάλο πρόβλημα στο σπίτι (φτου, μακρυά από όλους μας).

Ότι απορία έχεις πες την :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μεγάλη προσοχή και αρκετές γνώσεις.Πολλά μπορεί να φταίνε που άνοιξε το ενυδρείο σου αλλά τώρα είναι ιστορία. Το καλύτερο που μπορώ να σου προτείνω από εδώ είναι να βρεις καποιον ΚΑΛΟ γνώστη του θέματος και να σου πει εκ του σύνεγγυς για την διαδικασία. Αν γίνεται να σε βοηθήσει κιόλας. 300 λίτρα είναι πολλά. Εκτός από τα ζωντανά που θα χαθούνε θα έχεις και μεγάλο πρόβλημα στο σπίτι (φτου, μακρυά από όλους μας).

Ότι απορία έχεις πες την :bowdown:

Εχεις δίκιο, για αυτόν τον λόγο το ψάχνω το θέμα.Το μόνο που δεν μου απάντησες είναι τι είδους τζάμι είναι μεγαλύτερης αντοχής για να διαλέξω;Σε ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα αλλά ίσως δεν το είδες.Προτείνω 8mm τζάμι. Αν θες μεγαλύτερη ασφάλεια χρησιμοποίησε 1cm.

Σημαντικό ρόλο παίζουν και οι κόντρες να έχεις υπόψιν σου

Έγινε επεξεργασία - Ronnie21
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για ενυδρείο πάνω απο 1μέτρο θα έλεγα 10εκ. κρύσταλλα τουλάχιστον και αρκετές κόντρες, αν έκανα 1,5μέτρα ενυδρείο για εμένα δεν θα έβαζα κάτω απο 12χιλιοστά... η διαφορά στην τιμή 8χιλιοστών και 10χιλιοστών είναι 5ευρώ το τετραγωνικό αν δεν σε κλέψει ο τζαμάς. Για τα 12χιλιοστά δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

, αν έκανα 1,5μέτρα ενυδρείο για εμένα δεν θα έβαζα κάτω απο 12χιλιοστά...

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ θα έβαζα 10αρη και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Σε αυτό που είχα 180*70*60 είχα δεκάρι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Είχα όμως σιλικόνη ειδική για ενυδρεία Βάλη και του είχα και αλουμινένιο πλαίσιο.

Όταν ρώτησα την διαφορά 10αρη από 12αρη είχε την διπλάσια τιμή ακριβώς

Το 8αρη ξεχασετο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...