Jump to content

Ένας ακόμα νέος!


tassosi

Recommended Posts

Καλώς σα βρήκα!

Αν και δεν σας βρήκα τώρα, αφού επισκεπτόμουν αρκετές φορές το site κατά τον τελευταίο μήνα, αντλώντας χρήσιμες πληροφορίες. Τελικά, βλέποντας την καλή παρέα που φτιάξατε θέλησα να σας επιβαρύνω με την παρουσία μου …αλλά και με τις απορίες μου! Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το χόμπι αλλά… ξώφαλτσα (αρχικά με γυάλες, μικρά ενυδριάκια, με αποκορύφωμα το ενυδρείο, από το carefurre – 100x30x40, που τρέχω τα τελευταία 2+ χρόνια). Tα «εγκλήματα» που έχω διαπράξει, λόγο έλλειψης γνώσεων, είναι αρκετά αλλά με την πάροδο του χρόνου μια κάποια μικρή εμπειρία έχω αποκτήσει! Συνεχίζει όμως να είναι μικρή εμπειρία, αφού την αποκτώ σιγά σιγά… παθαίνοντας (αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις)!

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου έχω: 2 αγγελόψαρα (περίπου 5εκ.), 3 παγκάσιους (7εκ. 5εκ. και 3εκ.), έναν πλέκο (5εκ.), 3 τέτρα (red phantom) και 4 redeye ή κάπως έτσι (2 ασημί και 2 κίτρινα). Αυτοί είναι οι μόνιμοι κάτοικοι του ενυδρείου μου τον τελευταίο 1.5 χρόνο, ευτυχώς χωρίς καμία απώλεια.

Το τελευταίο 1 μήνα φιλοξενώ, λόγο ατυχήματος φιλικού ενυδρείου 2 mollies και 2 guppies (τα οποία γεννήσανε και δεν έμεινε… βράγχιο - ρουθούνι).

Το ενυδρείο είναι αυτούσιο (με τον εξοπλισμό δηλ. που περιείχε κατά την αγορά του) και το μόνο που έχω προσθέσει είναι μια αεραντλία για την οξυγόνωση του νερού… και επειδή μου αρέσουν οι μπουρμπουλήθρες που κάνει! Δεν γνωρίζω καθόλου από εξοπλισμό αλλά το ότι δεν έχω απώλειες δεν σημαίνει κάτι?

Αρκετά σας κούρασα για αρχή!

Χαιρετώ σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum μας, και καλή συνέχεια. :bowdown:

Στο φίλτρο, έχεις αφήσει τα σφουγγάρια, ή τα έχεις αντικαταστήσει με κάποιο βιολογικό υλικό ?

Τα παγκασιους να ξέρεις ότι θέλουν ΠΟΛΛΑ λίτρα νερού,...... στο δικό σου δεν μπορείς να έχεις ούτε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum μας, και καλή συνέχεια. :bowdown:

Στο φίλτρο, έχεις αφήσει τα σφουγγάρια, ή τα έχεις αντικαταστήσει με κάποιο βιολογικό υλικό ?

Τα παγκασιους να ξέρεις ότι θέλουν ΠΟΛΛΑ λίτρα νερού,...... στο δικό σου δεν μπορείς να έχεις ούτε ένα.

Φίλε NAVY, σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!

Για τους παγκάσιους, δυστυχώς, το γνωρίζω αλλά είναι από τα ψάρια που μου αρέσουν υπερβολικά! Αν γινόταν θα είχα ένα ενυδρείο μόνο με δαύτους! Μέχρι στιγμής η συμπεριφορά τους είναι φυσιολογική! Αν κάποια στιγμή στο μέλλον, δω ότι «ζορίζονται» θα τους δωρίσω.

Σχετικά με το φίλτρο, τα σφουγγάρια τα έχω κρατήσει. Στο κάτω μέρος έχω προσθέσει καμιά δεκαπενταριά πλαστικές μπαλίτσες (ακτινωτές σαν αχινοί) και στο πάνω μέρος, των σφουγγαριών, ένα λεπτό κομμάτι υαλοβάμβακα φίλτρου, για εξτρά φιλτράρισμα και για συχνότερο καθάρισμα! Εάν σε μπέρδεψα, με την σειρά από πάνω προς τα κάτω, έχω τον υαλοβάμβακα, το σφουγγάρι και τέλος τις μπαλίτσες.

Τις μπάλες αυτές τις βρήκα σε «μεγάλο» κατάστημα, στο κέντρο της Αθήνας, που ασχολείται αποκλειστικά με ενυδρεία (τις χρησιμοποιούσε κι αυτό σε όλα του τα ενυδρεία) και μου είπαν ότι δημιουργούν το δικό τους βιολογικό καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας!

Φίλε Νίκο Ψάλτη (με το ωραίο χαμόγελο στη φωτό), σε ευχαριστώ πολύ!

Αν μπορέσω θα έρθω και στη συνάντηση στις 14/06 αν και μένω λίγο μακριά (Λαγονήσι).

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να αντικαταστήσεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ και ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ τα υλικά αυτά που έχεις , με ένα καλό βιολογικό υλικό π.χ. SUB START PRO.

Επίσης η αντλία θα πρέπει να είναι 600-800 λ/ω για να επαρκεί να επανακυκλοφορήσει το νερό 4-5 φορές.

Για θέμα κόστους οι εταιρίες βάζουν μικρότερες αντλίες 200-300λ/ω ,.....κάνε ένα τσεκάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΝAVY, σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση! Σχετικά με την αντλία θα το κοιτάξω. Το βιολογικό SUB START PRO, τι μορφή έχει (τι είναι)? Συγνώμη εάν σε κουράζω!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!! :bowdown: και να εισαι σιγουρος πως δεν μας επιβαρυνεις ουτε με την παρουσια σου και

ουτε με τις ερωτησεις σου!!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...