Jump to content

Φεύγει η θολούρα


Recommended Posts

Καλημέρα. Χθες φτιάχνοντας το ενυδρείο μετακινήσαμε τον πυθμένα που είχε λίπασμα από δική μου αμέλεια [/font] και θόλωσε το ενυδρείο. Βάλαμε υαλοβάμβακα... Σήμερα είναι πολυ καλύτερα. Λέτε να δημιουργηθεί άλγη αργότερα...;

Αν θέλετε μου λέτε την γνώμη σας;

«Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα Γιώργο αλλά δεν ξέρω αν σου έφθασε; Σευχαριστώ και πάλι για όλη την βοήθεια. Αλήθεια το γκάπι καλά;»

Link to comment
Share on other sites

Το 20 λιτρο ειναι με εσωτερικο φιλτρο ; Λογικα σημερα ως αργα θα ειναι οκ ! Μεχρη να κατση η θολουρα μην το ξανανακατεψεις ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το 20 λιτρο ειναι με εσωτερικο φιλτρο ; Λογικα σημερα ως αργα θα ειναι οκ ! Μεχρη να κατση η θολουρα μην το ξανανακατεψεις ! :bowdown:

Eυχαριστώ για την συμβουλή, αλλά δεν είναι 20λιτρο. Είναι 180 λίτρο της Juwell.

Συγνώμη που σε μπέρδεψα (έχω και ένα 20λιτρο με ένα εξωτερικό φίλτρο της EIHEM).

Δεν θα το ξαναανακατέψω. Αγωνιώ για την εξέλιξη. Τα λέμε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ! Πιστευω δεν θα εχεις προβλημα ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

- Αν το λιπασμα ηταν σε μορφη ταμπλετας (μιλαω εκ πειρας) θα εχεις προβλημα, αναλογως την ποσοτητα που βγηκε και αναλογως και τα λιτρα νερου του ενυδρειου.

(λιγη ποσοτητα λιπασματος σε πολλα λιτρα νερο = μικροτερο προβλημα)

Εχω διαβασει οτι αν τυχει να ξεθαφτει ταμπλετα το πιο σωστο ειναι να μπει σκουπα αμεσως και να ρουφηξει τα υπολειματα.

Αυτο εκανα εγω απο ενστικτο, αλλα οχι εξονυχιστικα και δημιουργηθηκε ενα μικρο προβλημα αλγης.

Κατοπιν διαβασα οτι επρεπε να επιμενω στο λεπτομερη καθαρισμο.

- Αν ειναι υποστρωμα αυτο που βγηκε, δεν ειμαι σιγουρος να δεν δημιουργηθει τουλαχιστον ενα μικρο προβλημα.

Το χειροτερο ειναι, αυτη η θολουρα που δημιουργηθηκε, να μην ηταν απο ξεθαμα λιπασματος αλλα απο "σπασιμο" αναεροβιας περιοχης.

Οι οποιες αιχμαλωτιζουν πολυ βλαβερα αερια και ουσιες για το ενυδρειο και τα ψαρια γενικοτερα.

Δημιουργουνται ευκολοτερα σε βυθο απο αμμο ή πολυ ψιλο χαλικι.

- Τη δημιουργια τους την αποφευγουμε "τρυπωντας", πχ με ενα ξυλακι (και οχι ανακατευοντας) κατα περιοχες το υποστρωμα για να το αεριζουμε.

Κυριως να ενδιαφερομαστε για τις "κλειστες" περιοχες, οπως κατω απο πετρες και ξυλα, υστερα για τους ανοιχτες αφυτευτες περιοχες και να μη ασχολουμαστε καθολου κοντα στις ριζες των φυτων αφου για τον αερισμο αυτων των περιοχων φροντιζουν οι ιδιες οι ριζες.

Φιλικα Δελτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οσο ειναι θολο το νερο αλλαζε καθε ημερα υαλοβαμβακα μεχρι να καθαρισει το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Βάζω καθημερινά υαλοβάμβακα και ξεθόλωσε τελείως.

Όλα φαίνονται καλά. Ελπίζω να μη μου βγάλει σε καμιά εβδομάδα άλγη.

Δεν ήταν σε μορφή ταμπλέτας ήταν σαν χώμα.

Τα λέμε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...