Jump to content

4 Guppies νεκρά σε 8 ημέρες


Recommended Posts

Λοιπόν, πριν απο καμιά 10αριά ημέρες, αγόρασα 4 θυλικά guppies για να έχουν παρέα τα 2 αρσενικά που έχω.

Το αποτέλεσμα ήταν, την επόμενη μέρα να μου ψοφίσει η πρώτη θυλικιά 2-3 μερες αργότερα η δεύτερη, 2-3 μέρες μετά η τρίτη και όπως καταλαβαίνετε 2-3 μερες μετά και η τέταρτη.

Δεν έχω κάνει μετρήσεις στο ενυδρείο, αλλά φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να έχει κάτι ιδιαίτερο γιατι τα 2 αρσενικά, τα 3 platies και ο ένας pleco που είχα από παλιά χαίρουν άκρας υγείας.

Βέβαια, τις τελευταίες 2 μέρες που δεν υπάρχουν πλέον τα θυλικά να τα κυνηγάνε, παρατήρησα ότι τα 2 guppies έχουν βάλει στο μάτι ένα platy με αποτέλεσμα αυτό να κρύβεται και να μην είναι ζωηρό.

Οι ερωτήσεις τώρα είναι οι εξής:

1. Είναι τυχαίο ότι ψόφισαν μόνο τα καινούρια ψαράκια? Μπορεί δηλαδή να ήταν όλα άρρωστα όταν τα αγόρασα? ή τις στρεσσαραν υπερβολικά τα αρσενικά και δεν άντεξαν? (σημειωτέον ότι μόνο η πρώτη ψόφισε αφού είχε πρηστεί η κοιλιά της)

2. Πώς καταφέρνω να μην κυνηγάνε τα guppies το platy? Θεωρούσα ότι είναι ψάρια κοινωνικού ενυδρείου και δεν θα είχα τέτοια προβλήατα. Μπορώ να ρίξω κάποιο φάρμακο αντιστρες?

3. Με τη σύνθεση που έχω τώρα, guppies, platies και pleco, πρέπει να ρίχνω αλάτι? Και αν ναι πόσο? Το ενυδρείο μου είναι 60λ.

Ευχαριστώ για την υπομονή,

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι τυχαίο ότι ψόφισαν μόνο τα καινούρια ψαράκια? Μπορεί δηλαδή να ήταν όλα άρρωστα όταν τα αγόρασα? ή τις στρεσσαραν υπερβολικά τα αρσενικά και δεν άντεξαν? (σημειωτέον ότι μόνο η πρώτη ψόφισε αφού είχε πρηστεί η κοιλιά της)

2. Πώς καταφέρνω να μην κυνηγάνε τα guppies το platy? Θεωρούσα ότι είναι ψάρια κοινωνικού ενυδρείου και δεν θα είχα τέτοια προβλήατα. Μπορώ να ρίξω κάποιο φάρμακο αντιστρες?

3. Με τη σύνθεση που έχω τώρα, guppies, platies και pleco, πρέπει να ρίχνω αλάτι? Και αν ναι πόσο? Το ενυδρείο μου είναι 60λ.

1.Εγω νομιξω πως τα ψαρια που αγορσες ηταν ολα αρωστα μιας και τα δικα σου αυτα δηλαδη που προηπηρχαν χαιρουν ακρας υγιειας.

2.Αγοραζεις παλι θηλικα guppies.

3.Η δικη μου γνωμη ειναι οχι,οστωσο μετρησεις κανει κι αν ναι ποιες την επομενη φορα περιμενουμε

λεπτομερη παρουσιαση του ενυδρειου σου λιτρα,ποσο καιρο τρεχει κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία σας, το γεγονός ότι μάλλον ήταν όλα άρρωστα θα πρέπει να με κάνει να αποτανθώ σε άλλο pet shop για τις μελλοντικές μου αγορές ή μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε κατάστημα?

Μόλις κάνω μετρήσεις θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...